28 листопада у християн східного обряду розпочинається Різдвяний піст (+РЕЦЕПТ)

28 листопада – початок багатоденного Різдвяного року у християн східного обряду
Різдвяний піст або у народі “Пилипівка” триває 40 днів і тому в Церковному уставі називається ще Чотиридесятницею. Оскільки заговини на піст припадають на день пам’яті святого апостола Пилипа, то його ще називають Пилипівкою. Про це пише сайт Української православної церкви.
Це другий найважливіший піст після Великого посту.
Під час посту слід відмовитися від ряду продуктів, зокрема молочних та м’ясних виробів і яєць. Священнослужителі нагадують, що це також період смирення, роздумів та позитивних думок.
У 2022 році в Україні Різдво Христове відзначається двічі – 25 грудня і 7 січня. Відповідно, віряни мають вибір – тримати Різдвяний піст:
- з 15 листопада по 24 грудня за старим стилем;
- з 28 листопада по 6 січня за новим стилем.
Важливо розуміти, що в цей період необхідні не тільки обмеження їжі, але і приборкання своїх плотських бажань. У Різдвяний піст потрібно утримуватися від:
- лихослів’я і образ;
- куріння і вживання спиртного;
- занять любов’ю;
- ненависті і жадібності;
- відвідування розважальних заходів.
Будь-який піст у більшості українців асоціюється з обмеженнями в їжі – не можна їсти м’ясо, м’ясні вироби, яйця, молочні продукти. Це помилкове судження. Дотримання обмежень в їжі повинно супроводжуватися духовними змінами – в думках, справах. Різдвяний піст – це можливість позбутися поганих звичок і кинути палити, злословити. У цей період краще утриматися від відвідування розважальних закладів, від негативних емоцій, що руйнують особистість.
Якщо ви вирішили пройти пост за всіма правилами, то доведеться зробити над собою зусилля і забути про заздрість, гнів, роздратування і інших. Головним завданням стає очищення душі і смирення тіла. Тільки в такому тандемі християнин зможе домогтися справжньої мети посту.
Кожен з 40 днів Різдвяного посту повинен бути наповнений добром, терпінням. У ці дні слід забути і пробачити старі образи, неприємності. Доброзичливість і доброта стануть одним з кроків до підвищення духовного рівня людини. Другим кроком є зміна в харчуванні – це не просто заборона їсти м’ясо, а й обмеження в обсязі порції, в способах приготування. Рекомендується забути про гастрономічні шедеври навіть з пісних продуктів.
Різдвяний піст 2022 – що можна їсти
Харчування протягом 40 днів має бути помірним і простим. Дозволяються страви з сезонних овочів, фруктів, а також з круп, бобових, грибів. Обмеження стосується жирів. Вершкове масло заборонено, а соняшникову олію потрібно обмежити до мінімуму. Тому під час посту потрібно уважно ставитися до самопочуття. Для організму різкий перехід на вегетаріанське меню – стрес, тому важливо попередньо підготуватися і ще до 28 листопада поступово змінювати раціон.Пройти піст і досягти духовної мети можна, дотримуючись два правила. Знизити наявність в раціоні консервованих овочів. Вони надають яскравості нудним стравам, але і можуть нашкодити шлунку. Замінити тваринний білок потрібно рослинним. Тому в раціоні повинні бути бобові, гриби, горіхи. На Різдвяний піст є дні, коли можна їсти рибу. Священнослужителі кажуть, що страви з рибою можна вживати майже щодня, але є й дні, коли заборонені навіть гарячі страви.
Кому не можна постити?
Суворі духовні і харчові обмеження не стосуються хворих, дітей до 7 років, вагітних жінок, а також знаходяться в дорозі. Якщо ви хочете постити, але не знаєте, чи можна це робити, краще проконсультуватися з лікарем і з духовним наставником. Найсуворіші правила Різдвяного посту повинні дотримуватися ченці. Мирянам можна і потрібно послабити вимоги до себе. Адже обмеження в їжі повинні допомогти досягти духовного зростання і змін. Також священнослужителі відзначають, що піст ні в якому разі не повинен бути джерелом поганого самопочуття або причиною загострення хвороб. Хворим на діабет, онкологію не рекомендується обмежувати раціон і дозволяється вживати м’ясо, яйця, молочні продукти, солодощі.
Меню на Різдвяний піст: що можна їсти
Під час Пилипівського посту заборонено споживати в їжу м’ясні страви, яйця та молочні продукти. Тобто в ці дні на свій стіл можна готувати лише страви на рослинній основі. Зокрема, на Різдвяний піст 2022 року календар споживання їжі має такий вигляд:
- по середах та п’ятницях дозволена лише рослинна їжа без олії;
- по вівторках та четвергах можна їсти рослинну їжу з додаванням олії;
- по суботах та неділях можете додати до свого раціону рибу (крім перших та останніх суботи й неділі посту);
- по великих святах також дозволені рибні страви.
Церковнослужителі наголошують, що до суворого посту варто готуватися заздалегідь, щоб не було проблем зі здоров’ям. А ось дієтологи радять не додавати до свого раціону велику кількість консервації — вона може негативно впливати на шлунково-кишковий тракт.
Традиційно для тих, хто хворіє або фізично тяжко працює, піст полегшується. Також можна не постити вагітним жінкам, тим, які кормлять дитину грудним молоком.
Під час Різдвяного посту існують й інші заборони. Зокрема, не можна вінчатися. А ось хрестити дитину на Різдвяний піст, як і на будь-який інший, дозволено.
В православ’ї зазначають, що краще в цей період не лаятися і не лихословити. Ваші думки повинні бути чистими від нецензурної лексики, як і щоденний раціон від м’яса.
Картопляні пизи – смачна ідея до посту
Інгредієнти:
- 1,5 кг картоплі
- 1 столова ложка картопляного борошна
- ложка олії
- приблизно 1 чайна ложка солі
Очистьте і вимийте картоплю. Відваріть 1/3 всієї картоплі, потім ретельно злийте воду. Пропустіть через прес або натріть на тертці, відцідіть.
Сиру картоплю подрібніть: перетріть або перекрутіть через м’ясорубку.
Змішайте варену та сиру картоплю в мисці, додайте крохмаль, який зібрався після зціджування картоплі. Додайте в картопляну суміш столову ложку картопляного борошна.
Ретельно вимісіть тісто, а потім сформувати з нього кульки розміром з волоський горіх. Відваріть їх у підсоленій воді зі столовою ложкою олії.
Пизи слід варити приблизно 2 хвилини після того, як вони спливуть на поверхню. Акуратно вийміть їх з каструлі шумівкою.
Гарячі свіжі вареники краще подавати відразу після приготування, поки вони не злиплися. Чудово смакуватимуть, политі обсмаженою на олії цибулею.

Автор статті: Ірина Велігурська