23 жовтня: чим особливий цей день та що святкують в Україні та світі

news

23 жовтня 2020 світ відзначає Міжнародний день снігового барса, День народження iPod, День моля, День синдрому Кабукі.

В Україні – День працівників реклами, у США – День консервування, День «Шльопни докучливого колегу», День крокодилової шкіри, День помічника юриста, День телеведучих ток-шоу, День фельдшера, День Бостонського кремового торта, в Єгипті – День звільнення, в Угорщині – День Республіки, у Бразилії – День льотчика, у Таїланді – День Чулалонгкорна, в Лівії – День Перемоги і звільнення, у Камбоджі – День паризьких мирних угод.

23 жовтня вшановували брата і сестру – Євлампія і Євлампію. Жили вони в часи правління імператора Максиміліана, який був відомий своєю нетерпимістю до послідовників християнської віри.

Євлампій і Євлампія походили зі знатного роду і могли б прожити безбідно, але одного разу вони вони вирішили прийняти християнство у своєму рідному місті Никодима. Коли вони дізналися про наказ Максиміліана позбавити місто від всіх християн, то не втекли, а сам Євлампій, більше того, посміявся в обличчя стражникам імператора, за що був схоплений і підданий великій кількості катувань.

Усі муки Євлампій переносив стійко і не відмовився від своєї віри. Євлампія, дізнавшись про те, як страждає Євлампій, теж пішла на суд і оголосила себе християнкою, сказавши, що готова терпіти такі страждання разом зі своїм братом. Язичники намагалися спалити брата і сестру в печі, зварити в окропі, але не змогли заподіяти їм ніякої шкоди. Тоді імператор розпорядився відрубати голову Євлампію, після чого його сестра померла від горя.

23 жовтня - Євлампій Зимовказівник 

23 жовтня було прийнято розщеплювати поліна на лучину. Лучиною називали тоненьку довгу тріску, яку підпалювали і вона заміняла людям електрику багато століть поспіль. Лучини встановлювали під кутом в 10-15 градусів в спеціальні світильники. Саме при їхньому світлі раніше зазвичай займалися домашніми справами: вишивали, готували їжу, майстрували що-небудь, лагодили інструменти. Оскільки скіпа згоряла досить швидко (всього за кілька хвилин), то дітям доручали стежити за тим, щоб вчасно міняти лучини.

У народі вогонь, що виходить від лучини, був основною стихією, яка управляла світом. Однак, якщо навчитися керувати вогнем скіпи, то можна отримати потрібне тепло, можливість готувати їжу і легше переживати холодну пору року. Тим більше, що світло лучини асоціювався з сонцем, якого ставало все менше і менше – дні, здебільшого, були похмурими.

23 жовтня пропливали останні купчасті хмари, а вода у водоймах вже замерзала. Тому селяни готувалися до зими, і цей час був сповнений різними турботами.

Народні прикмети на 23 жовтня

Якщо в цей день мороз не вдарив, то зима не настане в найближчі чотири тижні.

Якщо протягом дня західна частина неба чиста, то дощу не чекай.

Листя на вербі почало знизу жовтіти і облітати – зима буде рання.

Вітер зі сходу чи півночі – до похолодання.

23 жовтня День ангела імені відзначають: Євлампій, Євлампія, Іннокентій, Амвросій, Андрій, Вассіан, Феофіл 

Не забудьте привітати винуватців свята з Днем ангела! 

Актуально: Іменинники у жовтні: календар імен тих, кого слід привітати з Днем ангела у жовтні

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев