17 травня: чим особливий цей день та що святкують в Україні та світі

news

17 травня у світі відзначають День народження Інтернету, Міжнародний день боротьби з гомофобією, Всесвітній день електрозв’язку та інформаційного суспільства (раніше Міжнародний день телекомунікацій), Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертонією і Всесвітній день пам’яті жертв Сніду.

У православній церкві в цей день шанували пам’ять Святої Пелагеї, яка була заступницею птахів. Також з цієї миті починалися травневі грози, а ті, які траплялися раніше, вважали випадковими і поодинокими. За старих часів день 17 травня називали по-різному: Пелагея, Пелагея-заступниця. Вважали, що Пелагея протегувала безневинним дівчатам і птахам. Саме до Пелагеї зверталися, якщо потрібна допомога безневинним людям.

17 травня — день Пелагії Заступниці: історія, традиції та прикмети ...

Пелагія жила в III столітті в Тарсі, Мала Азія. Її батьки були заможними і змогли забезпечити дочці чудову освіту. Одного разу Пелагію побачив приймальний спадкоємець імператора Діоклетіана і зачарувався її красою. Але дівчина відмовила йому. Вона визнала себе християнкою і нареченою Ісуса Христа.

Після Хрещення Пелагія хотіла привести до Істинного Бога і свою матір. Але та упиралася в своїх помилках, відмовилася і насильно привела Пелагію в будинок відкинутого спадкоємця. Той розумів, що після відкриття таємниці віросповідання Пелагії її піддадуть мукам і стратять, не витримав цього і наклав на себе руки.

Мати дівчини прийшла в сказ від того, до чого вона довела спадкоємця, і сама відвела доньку до правителя на суд. Діоклетіану сподобалася Пелагія. Він запропонував їй стати його дружиною. Дівчина відмовила. Тоді імператор наказав надати мученицю тортурам і стратити. Це трапилося в 287 році.

Традиції на 17 травня

Селяни 17 травня спеціально рубали клен, березу або липу, заготовлюючи сировину для виготовлення ложок. З давніх часів саме вони були символом заможності і ситості. Тому, ложки часто прикрашали химерним розписом і різьбленням, а потім підносили у подарунок – це вважалося дуже престижним. Часто носили дерев’яні ложки з собою, склавши їх в спеціальний футляр. Також їх могли носити в чоботі або за поясом.

Стежили 17 травня за черемхою. Так, якщо на ній вже з’явилися квіти, то вважалося, що сіяти пшеницю пізно, і урожай не збереш. У садах тим часом починали цвісти груші, яблуні, вишні, і їх намагалися прищеплювати саме в цей день. Спостерігали за природними явищами, прикметами і намагалися вгадати, якою буде погода в найближчі дні і місяці.

Народні прикмети на 17 травня

  • Хрущів багато – буде посуха
  • Зацвіла калина – можна сіяти на грядки огірки, гарбуз, боби, кукурудзу
  • Немає роси вранці 17 травня – погода зміниться
  • З’явилися сережки на квітучих кленах – можна висаджувати буряк
  • Кує зозуля – прикмета до того, що погода буде гарна
  • Частий і сильний дощ передвіщає багатий урожай
  • Якщо горобці літають по небу зграями і не знаходять собі місця – буде вітер
  • Бліде сонце – погана погода протримається довго
  • Цвіте терен – друга половина травня буде холодною.

У кого іменини 25 квітня?. День Ангела. Свята і традиції. Проекти ...

У неділю, 17 травня, іменини відзначають власники таких імен: Іван, Кирило, Микита, Миколай, Марія, Пелагія. Не забудьте привітати винуватців свята з Днем ангела!

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев