17 березня 2024- Прощена неділя: значення, традиції та молитви

news

Остання неділя перед Великим постом у православному християнстві називається “прощеною”. Цього дня віряни просять прощення за свої гріхи у Бога та один в одного, а також готуються до духовного очищення протягом Великого посту.

Прощена неділя не має фіксованої дати, адже вона залежить від дня Великодня. У 2024 році цей особливий для православних день припадає на 17 березня.

Прощена неділя – це час для духовного очищення та оновлення перед Великоднем. Саме цього дня віряни йдуть до храму, щоб покаятися перед Богом, помолитися, згадати та пробачити образи, що можуть існувати між людьми. Традиційно в цей день християни йдуть до сповіді та причастя, а також звертаються до священника для отримання більш детальної духовної підготовки до Великого посту.

Важливим у цей день є попросити прощення та прости іншим. Вважається, що Великий піст набуває істинного значення лише тоді, коли він не лише обмежується відмовою від їжі, але й супроводжується взаємним прощенням і примиренням.

Кожна людина має можливість просити вибачення в цей час. Однак особливу вагу приділяють акту покаяння, особливо коли він проявляється у вибаченні сильними перед слабкими, заможними перед бідними, молодими перед літніми і так далі.

У Прощену неділю, яку також називають сиропусною, відмова від споживання м’яса та молочних продуктів є традиційною. Цей день відомий також тим, що на ньому зазвичай їдять вареники.

Читайте також:  Початок Великого посту та Благовіщення: Православний календар на березень 2024 року за новим стилем

Як просити прощення?

Священики наголошують на важливості щирості та відвертості у просінні прощення. Звичне “пробач”, на думку духовних, часто стає рутинним і не відображає справжнього зболення серця. Традиційно така розмова відбувається у такому форматі:

– Прости мене!
– Бог простить, і я прощаю!

Важливо, щоб ваші слова були щирими і виражали глибоке розкаяння, а не були лише формальною вимогою, що випливає з церковної традиції. Лише в такий спосіб ваші вибачення матимуть справжню вагу. Оскільки Прощена неділя передує Великому посту, зазвичай у цей день запрошують до свого дому друзів та рідних, щоб разом зібратися за пишно приготовленим святковим столом.

Молитви у Прощену неділю:

Молитва покаяння і прощення

В руці Твого превеликого милосердя, о Боже мій, вручаю душу і тіло моє, почуття і слова мої, мої справи й все тіло, і рух душі моєї. Вхід та вихід мій, віру і проживання моє, перебіг і кінець мого життя, день і годину подиху мого, кончину мою, заспокоєння душі й тіла мого. Ти ж, о Премилосерде Боже, всього світу гріхами нездоланна Благосте, незлобивий Господи, мене, більше всіх людей грішнішого, прийми в руці захищення Твого й збав від всякого зла, очисть безліч беззаконь моїх, подай виправлення злому й окаянному мою житію і від прийдешніх гріхопадінь лютих завжди захищай мене, та ні в чому ж, коли гнівлю Твоє Людинолюбство, покривай неміч мою від бісів, пристрастей і злих людей Ворогам видимим і невидимим заборони, веди мене спасенним шляхом, доведи до Тебе, мого пристановища і бажань моїх краю. Даруй мені християнську кончину, не ганебну, мирну, від повітряних духів злоби захисти, на Страшному Твоєму Суді милостивому рабу Твоєму буди й причти мене до правиці благословенних Твоїх вівць, та з ними Тебе, Творця мого славлю на віки. Амінь.

Читайте також: Православний календар 2024 року: головні свята, пости та поминальні дні

Покаяна молитва

Ослаби, відпусти, прости, Боже, гріхи мої вільні і невільні, які є в словах і ділах, свідомості, які є в думках та помислах, які в день і вночі – все мені прости, бо Ти є Благий і Чоловіколюбець. Амінь

Молитва прощення

Господи Ісусе Христе, прошу тебе сьогодні, щоб я простив усім людям, яких зустрів у своєму житті. Я знаю, що ти даш мені сили, щоб я зміг це виконати, і дякую тобі за те, що Ти любиш мене більше, ніж я сам себе люблю, і більше бажаєш мого щастя, аніж я сам його бажаю.
Отче, прощаю Тобі всі ті миті, коли в нашу сім’ю приходила смерть; хвилини кризи, фінансової скрути, і ті події, які я вважав покаранням, посланим Тобою, – коли інші говорили: “Напевно, Бог так хотів”, а мене охоплював гнів і образа на Тебе. Прошу Тебе сьогодні, очисти моє серце і мій розум.
Мій Господи, я прощаю самому собі свої гріхи, свої слабкості і свою провину; і все те, що є погане в мені, або те, що я вважаю поганим. Я відрікаюсь від всіх забобонів, від віри в них, від участі в спіритичних сеансах, від читання гороскопів, передбачень майбутнього, використання талісманів і заговорювань на щастя. Я вибираю Тебе моїм єдиним Господом і Спасителям. Наповни мене Своїм Святим Духом!
Зараз я прощаю собі, що взивав Твоє ім’я намарно, що не віддавав Тобі належної шани, тим, що не ходив до церкви, що причиняв біль своїм батькам; я прощаю собі п’янство, перелюб, гомосексуальні стосунки. Ти мені вже це все пробачив в тайні покаяння, а сьогодні я прощаю це самому собі; також прощаю собі аборт, крадіжку, брехню, обман; прощаю собі, що залишав інших доброго імені.
З цілого серця я прощаю своїй мамі. Прощаю всі ті моменти, коли вона причинила мені біль, сердилась на мене, гнівалась і карала мене, коли вона віддавала перевагу моїм братам і сестрам, а не мені. Я прощаю їй ті моменти, коли вона називала мене “тупим”, негарним, дурним, гіршим поміж всіх її дітей і говорила, що я надто дорого обходжусь нашій сім’ї. Коли вона заявила мені, що я був небажаною дитиною, випадковістю, помилкою, або народився не таким, як їй хотілось.
Я прощаю своєму татові. Прощаю йому ті дні й роки, коли мені не вистачало його підтримки, його любові, ніжності чи хоча б уваги. Прощаю йому те, що в нього не було часу, прощаю те, що він не супроводжував мене у важливі моменти мого життя; його п’янство, сварки з мамою, з моїми братами і сестрами. Його жорстокі покарання, те, що він нас покинув, пішов з дому; прощаю йому розлучення із мамою чи його невірність – я прощаю йому це.
Господи, цим прощенням я також хочу охопити моїх братів та сестер. Я прощаю тим, хто відкидав мене, говорив про мене неправду, ненавидів мене, ображався на мене, вів зі мною війну за любов наших батьків, ранив мене або спричинився до фізичного страждання. Прощаю тим, хто був жорстоким зі мною, карав мене або якимось іншим чином намагався псувати мені життя.
Господи, я прощаю своєму чоловікові (жінці), те що мені не вистачало його (її) любові, ніжності, розважливості, підтримки, уваги, розуміння і взаємного спілкування, а також все в чому він (вона) був (-ла) винуватий (-та), всі його (її) вади, слабкості, ті вчинки і слова, які ранили мене і викрадали спокій.
Ісусе, я прощаю своїм дітям відсутність поваги до мене, непослух, нестачу любові, уваги, підтримки, тепла, розуміння. Прощаю їм їхні дурні звички, їхній відхід від церкви, всі погані вчинки, які пробуджують в моїй душі тривогу.
Мій Боже, я прощаю рідним мого чоловіка (моєї жінки) і сім’ї моїх дітей: прощаю їм їх слова, думки, вчинки і невиконання обов’язку, яким вони ранили мене.
Господи, прошу Тебе, допоможи мені пробачити моїм рідним: бабусі і дідусю, тітці і дядькові, двоюрідним братам і сестрам, які, можливо, втручалися в справи нашої сім’ї, і намагались керувати моїми батьками, вносили в сім’ю безлад, налаштовуючи батьків одне проти одного.
Ісусе, допоможи мені пробачити тим моїм співробітникам, які мають щось проти мене або ускладнювали мені життя. Тим, хто звалює на мене свої завдання, не хоче співпрацювати, але намагається посісти мою посаду, – я прощаю їм.
Допоможи пробачити сусідам, які потребують мого прощення, – за шум, бруд, забобони, брехню про мене і плітки про інших сусідів – все це я прощаю їм, Господи.
Зараз я прощаю всім священикам, монахам, віруючим з моєї парафії, організаційним зібранням і молитовним групам, моєму пароху, єпископу, Папі Римському, всій Церкві: прощаю їм відсутність підтримки, відсутність підтвердження того, що я важливий; невдалі проповіді, дріб’язковість, брак уваги і підбадьорення, яких наша сім’я так потребувала. А також всі рани, які вони cпричинили мені і моїм рідним, хай навіть в далекому минулому, – я прощаю їм сьогодні.
Господи, я прощаю людям, які притримуються інших переконань; тим, хто нападав на мене, висміював, дискримінував мене; тим, через кого я несу матеріальні збитки.
Прощаю представникам інших віросповідань, які намагались навернути мене насильно, нав’язували мені свою віру, принижували мене.
Прощаю тим, хто образив мене через мою етнічну приналежність: дискримінував мене, насміхався з мене, розповідав анекдоти, зневажаючи мою національність і расу, спричинив моїй сім’ї фізичні, емоційні, матеріальні збитки. Я сьогодні прощаю їм.
Господи, я прощаю також тим спеціалістам, які якимось чином причинили мені шкоду: лікарям, медсестрам, юристам, суддям, політикам і адміністративним робітникам. Я прощаю всім, хто задіяний в громадських службах: міліціонерам, пожежникам, водіям міського транспорту, санітарам, включаючи робітників, які вимагали занадто багато за свою роботу.
Ісусе, я прощаю своєму роботодавцю те, що він мало платить мені, не цінує мою роботу, не хвалить за досягнення.
Господи, я прощаю своїм вчителям та викладачам, як колишнім, так і теперішнім; тим, які карали мене, принижували, ображали мене, поводились несправедливо щодо мене, висміювали мене, називали “тупим” або дурним, заставляли залишатись після уроків. Я прощаю їм, Господи, від всієї душі.
Ісусе, я прощаю своїм друзям, які зрадили мене, перестали зі мною спілкуватись, не підтримували мене і були недоступними, коли я потребував їх; зичили в мене гроші і не повернули їх, пліткували про мене.
Господи Ісусе, особливо я молюсь за благодать прощення тій людині, яка за все моє життя ранила мене більше за всіх. Я прошу, допоможи мені простити тому, кого вважаю своїм найгіршим ворогом; тому, кого мені найважче пробачити; тому, про кого я сказав, що ніколи його не вибачу.
Господи, я так само прошу пробачення у всіх цих людей – за біль, який їм причинив, – особливо в мами, батька і в чоловіка (жінки). Я з цілого серця прошу в них пробачення, особливо за найбільші образи, що їм заподіяв.
Дякую Тобі, Господи Ісусе, що зараз ти звільняєш мене від зла непрощення. Нехай Твій Святий Дух наповнить мене світлом і просвітить кожний темний куток мого розуму. Амінь.

Владико Господи, пам’ять людини є немічною, я міг і забути про деякі з моїх гріхів, і не сповідатися з них, тому Тобі, Єдиному Серцевидцеві, молюся: Ти прости мені все за Твоїм Чоловіколюбством. Тим-то і являється Велич Слави Твоєї, що Ти не відплачуєш грішникам за гріхи їхні, бо Ти є Препрославленим на віки віків.

Господи, подаруй мені Духа смиренності, щоб лагідним і стриманим від гніву бути до ближніх моїх. Подаруй мені Духа смиренномудрости, щоб не самовозноситися й не вивищуватися над іншими і не бути гордим й пихатим. Амінь.

Прикмети Прощеної неділі

  • Більшість прикмет цього свята пов’язані з погодою та млинцями, які печуть весь Масляний тиждень.
  • Усі млинці продали – життя буде щасливим.
  • Якщо перший млинець придбає жінка, першою дитиною буде дівчинка.
  • Скільки дівчина не зможе продати млинців, стільки років вона не зможе вийти заміж.
  • Ластівки прилетіли – незабаром настануть теплі дні.
  • Східний вітер у Прощену неділю – до швидкого потепління, південний – до теплої погоди з дощами, а північний – до холодів.
  • Також вважалося, що сни у Прощену неділю є віщими, тому необхідно їх запам’ятати.

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев