153 роки від дня народження Лесі Українки: видатну постать згадували у Колодяжному, а ШІ показав як бачить поетесу

news

Сьогодні, 25 лютого, відзначається День народження видатної української поетеси та громадської діячки Лесі Українки. Цей день в Україні відзначають як свято культури та літературного спадку.

Леся Українка – Лариса Петрівна Косач-Квітка – надзвичайно талановита поетеса, її твори вражають своєю глибиною та емоційністю, а її внесок у розвиток української літератури надзвичайно великий.

Народилася 25 лютого 1971 року у Новоград-Волинському. Вона була другою донькою Петра Антоновича Косача, голови повітового з’їзду мирових посередників. Мати Лесі, Ольга Петрівна Косач, належала до старовинного роду Драгоманових. Її брат, Михайло Петрович Драгоманов, відомий як видатний український вчений, історик, філософ, фольклорист і громадський діяч. Леся Українка протягом усього життя вважала свого дядька Драгоманова духовним наставником і вчителем.

Дитинство Лариси Косач пройшло в обіймах чарівних лісів та кришталевих озер Волині. Вона, чутлива й ніжна, вбирала красу своєї землі усім своїм буттям, здіймаючи в душі пісні та легенди рідного краю. З роками ці враження перетворилися на поетичні рядки, які стали безсмертною мелодією “Лісової пісні”…

Леся Українка

Джерело фото: https://lib.ztu.edu.ua/

Хоча хвороба не дозволила Лесі Українці отримати освіту в гімназії або іншому навчальному закладі, вона самостійно добре вивчила багато іноземних мов та глибоко освоїла історію, світову літературу та філософію. Вона стала однією з найосвіченіших жінок свого часу.

У протягом останніх десяти років свого життя слова поетеси набули виразності й філософської глибини. Вона створила цілий новий світ, що звучав під назвою “драматургія Лесі Українки”.

Відома завдяки своїм збіркам поезій “На крилах пісень”, «Думи і мрії», «Відгуки», поем “Давня казка”, «Одно слово» (1903), драм “Бояриня”, «Кассандра» (1903—1907), «В катакомбах» (1905), “Лісова піснґ” та ін.

1 серпня 1913 року завершився земний шлях Лесі Українки.

Її твори стали неоціненним надбанням для кожного українця, вони здатні надихати та вчити незалежно від покоління. Вірші Лесі Українки, незважаючи на те, що були створені десятиліття тому, досі залишаються надзвичайно актуальними та зрозумілими для сучасної аудиторії.

У творчій спадщині видатної поетеси зустрічаємо патріотичну та любовну лірику, драматичні твори, поеми, а також збірки українського фольклору та публіцистичні тексти. Її слова звучать у наших серцях потужно та відчутно, мов пророчі послання, які нагадують про важливість національної свідомості та історичної пам’яті.

До слова, 25 лютого в Україні відзначають День української жінки

За допомогою штучного інтелекту письменник Мартин Якуб створив серію з шести зображень Лесі Українки. Ці твори будуть представлені у Літературно-меморіальному музеї у Звягелі 25 лютого, в день народження видатної поетеси.

Для створення цих зображень використовувалися реальні фотографії Лесі Українки. Оскільки відсутні збережені знімки, де вона усміхається, на створених штучним інтелектом зображеннях вона зображена з серйозним виразом обличчя.

Леся Українка з Нестором Гамбарашвілі

Леся Українка з Нестором Гамбарашвілі (фото: facebook.com/yakub.martyn)

ШІ бачить так Лесю Українку

Зображення, створене за допомогою ШІ (фото: facebook.com/yakub.martyn)

 

Сьогодні в Колодяжненському літературно-меморіальному музеї Лесі Українки, де вона провела значну частину свого життя, відзначали день народження Лесі Українки

Учасники заходу, прихильники літературної спадщини письменниці, були присутні під час відкриття виставки, присвяченої одному з експонатів – «Чашці Ізидори Косач». Наукові працівники розповіли про історію походження цього експонату до колекції музею та про Максима Мережинського, друга родини Косачів, який подарував цю чашку сестрі Лесі Українки та був присутній під час церемонії вінчання Лесі в Вознесенському храмі м. Києва. Присутні також дізналися про традиції чаювання в родині Косачів і спробували чай та варення з кизилу, який росте на їхній садибі.

Де знаходиться музей Лесі Українки на Волині?

Адреса: вулиця Лесі Українки, 53, Колодяжне, Волинська область

Музей працює: ср. – нд. з 09:00 до 17:00 ; вихідні: понеділок, вівторок ;

Телефон/факс: (03352) 9-02-24

Адреса музею: Ковельський район, с. Колодяжне, вул. Лесі Українки, 53

Телефон: (096) 1931575

Е-mail: klmmlu@ukr.net

Музей працює: ср. – нд. з 09:00 до 17:00

Вихідні: понеділок, вівторок.

Вхідна плата: учні, студенти, пенсіонери – 30 грн; дорослі – 60 грн.

Екскурсійне обслуговування (група до 30 осіб, 45 хв.): учні, студенти, пенсіонери – 150 грн; дорослі – 300 грн.

*Ціни вказані на сайті https://volynmuseum.com/

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев