Як готуються до опалювального сезону на Волині. ФОТО
Працівники «Волиньгазу» вже на фініші комплексу підготовчих робіт на мережах. Всього за період підготовки до опалювального сезону фахівці ПАТ «Волиньгаз» обстежили майже 1 тис км газопроводів, та більш ніж 85 тис квартир.
Бригада служби експлуатації підземних газопроводів і газорозподільних пунктів за кілька днів до початку опалювального сезону проводить контрольний обхід газо-регуляторних пунктів (ГРП), щоб відрегулювати обладнання і перевірити параметри спрацьовування запірних пристроїв.
Наближаючись до будівлі ГРП, газовики телефонують на аварійно-диспетчерську службу і попереджають, що «свої». Тут же пояснюють: на даному ГРП встановлено обладнання телеметрії, яке миттєво реагує на відкривання дверей і в онлайн режимі передає сигнал тривоги на аварійну службу «104». За допомогою системи телеметрії здійснюється контроль за роботою обладнання: контролюється тиск газу, ймовірність загазованості приміщення, припинення газопостачання.
Будівля ГРП складається з двох приміщень. В одному з них розміщене нове сучасне обладнання, яке понижує тиск до побутового рівня.
У підсобному приміщенні розташована система телеметрії (див. фото).
Але, щоб телеметрія справно працювала, у приміщенні треба підтримувати стабільний температурний режим взимку. Для цього на ГРП працює опалення.
«Ось у нас поряд з сучасним обладнанням стоїть котел з минулого століття! А ми ще боремося за енергоефективність!», – розводить руками слюсар Павло Комар і вказує на заводську лейбу з датою виробництва котла – 1973 рік.
Тому пропонує відвідати ідеальний газорозподільний пункт, де все зроблено «як в книжці написано». (див. фото).
«Склопакети встановили, двері нормальні, ремонт, котел для опалення – все як належить, і найважливіше – запірно-регулююче устаткування – італьяно веро!», – не приховує захвату слюсар Микола Підцерковний і береться демонструвати деталі новенького обладнання фірми «Тартаріні».
Де не де ще лишилося пофарбувати труби: у жовтій колір газопровід низького тиску, у червоний – газопровід високого тиску і до опалювального сезону готові.
Але таких оснащених «з голочки» ГРП на Волині – небагато. В основному в них працює обладнання виробництва 1970-80-х, в кращому випадку – 1990-х років. При чому на багатьох – відсутнє опалення, від якого залежить стан будівлі. Така історія на третьому ГРП, яке відвідуємо під час обходу.
«Тут опалення вже давно не працює – система розморозилася, індивідуальне опалення поставити – нереально. Як наслідок – постійно сиплеться штукатурка, приміщення потребує регулярних косметичних ремонтів. Обладнання тут працює уже 40 років, але все справне, я його добре знаю, перевіряю особисто кожну деталь», – розповідає Павло Комар. Слюсар додає, що працює на «Волиньгазі» уже 20 років, тому йому навіть простіше зі старою технікою, бо вміє сам її ремонтувати.
Та головний інженер газотранспортного підприємства не такий лояльний до старого обладнання, бо воно економічно невигідне. «Заміна устаткування на газорегуляторних пунктах дозволила б зменшити витрати на його обслуговування, адже морально застаріле обладнання потребує частих перевірок, постійної заміни комплектуючих. Вже котрий рік ми відкладаємо масове встановлення телеметрії – не вистачає інвестиційних коштів. І цього року замість запланованих 30 мільйонів гривень ледве зуміли залучити третину цієї суми», – розповідає перший заступник голови правління-головний інженер Сергій Галянт.
Всього у цьому році «Волиньгазу» вдалося провести капітальний ремонт п’яти будівель ГРП, замість запланованих 14, і замінити запірно-регулююче обладнання на 11 об’єктах ГРП і ШРП (шафовий регуляторний пункт), хоча планували у чотири рази більше.
За словами головного інженера, щоб повністю модернізувати газове господарство Волинської області потрібно щорічно інвестувати близько 65 мільйонів гривень упродовж хоча би п’яти років.
У 2015-му році нестача коштів на підприємстві перетворилася на хронічне явище. Уряд постійно влаштовує холодний душ для газової галузі.
Спершу затвердили економічно необґрунтовані тарифи на газотранспортні послуги компанії. За тим зменшили норми споживання газу, які зовсім не відповідають дійсному стану споживання. Вінцем непослідовних дій Кабміну стало шестикратне підняття ціни газу, яке спричинило масові неплатежі і область заходить в опалювальний сезон з боргом понад 110 мільйонів гривень. Все це відбувається на фоні скорочення споживання газу (до 22%), а отже, скорочення тарифної виручки, яка є основним джерелом прибутку підприємства. Разом всі ці обставини призвели до зменшення надходження коштів для фінансування заходів Інвестиційної програми.
Серед таких зірваних, але важливих заходів, опинилося придбання станцій катодного захисту (СКЗ), які попереджають корозію підземних газопроводів.
«Застосування катодного захисту продовжує термін служби газопроводів до 30 років. І що суттєво, нове обладнання зменшує споживання електричної енергії в середньому на 50% на кожному об’єкті. На Волині за останні три роки провели реконструкцію семи десятків СКЗ», – розповідає начальник служби електрохімзахисту газопроводів Олександр Павленко і проводить екскурсію в майстерню, де спеціаліст Олександр Черняк ремонтує перетворювачі старих станцій катодного захисту.
«Обладнання 1990-х років ще справне, однак на сьогодні є морально застарілим», – констатує Павленко.
Для комплексного приладового обстеження (КПО) підземних газопроводів в нагоді стало раніше закуплене новітнє обладнання. Наприклад, лазерний течешукач виробництва США виявляє навіть мікро-витоки газу на відстані 30 метрів і під землею, що значно полегшує і пришвидшує процес діагностики газопроводів.
Всього за період підготовки до опалювального сезону фахівці «Волиньгазу» обстежили 965 км газопроводів на щільність, тобто відсутність витоків газу. Особливу увагу приділяють металевим газопроводам, більшість яких перебувають в експлуатації уже кілька десятків років і потребують заміни.
Раз у 5 років, на кожному газопроводі має виконуватися шурфування, тобто відкриття підземного газопроводу, аби переконатися у якості ізоляції металу.
Проблемні ділянки виявляють за допомогою спеціального обладнання – сучасних високочутливих трасошукачів марки “Універсал” (вітчизняного виробництва) та приладів для пошуку витоку газу “Варіотек” (Німеччина), з яким працює служба електрохімічного захисту газопроводів.
Щоб волиняни були певні у власній безпеці, цілодобово і без вихідних пильнують 16 «до зубів» укомплектованих бригад аварійної служби газу 104.
Цьогоріч планували закупити для чергових аварійних бригад ноутбуки, аби за допомогою геоінформаційної системи (веб-карти газопроводів і споруд на них із зазначеною технічною характеристикою об’єкту), «аварійка» могла зорієнтуватися на місцевості і прийняти правильне рішення для ліквідації аварійної ситуації. Але через скруту довелося відкласти ці плани до кращих часів.
На «Волиньгазі» зізнаються, що чи не вперше довелося готуватися до зими в екстремальних умовах недофінансування. Та навіть за таких умов газовики провели безкоштовне планове технічне обслуговування газового обладнання у більш, ніж 85 тисячах квартир і гарантують волинянам безпечну зиму, аби газ був.
Автор статті: Олег Горох