Волинських медійників вчили відстоювати свої права під час виборів

Про основні типи порушень виборчого законодавства, права, гарантії діяльності ЗМІ на виборах та основні форми взаємодії спостерігачів і журналістів у день виборів дізнались волинські медійники під час тренінгу на тему: «Виборчі порушення: що потрібно знати журналісту». Захід за ініціативи Громадянської мережі ОПОРА та за підтримки Ради Європи відбувся у суботу, 17 жовтня, у Луцьку.
Під час тренінгу координатор виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА Людмила Хомич розповіла журналістам, які є основні типи порушень та ознаки, за якими можна їх розпізнавати. Зокрема, основними типами виборчих порушень є незаконна агітація, зловживання адміністративним ресурсом, підкуп виборців, маніпуляції зі списками виборців і базою даних Державного реєстру виборців, перешкоджання роботі журналістів і спостерігачів, порушення з боку виборчих комісій, фальсифікація результатів голосування та кримінальне втручання у виборчий процес.
«За порушення виборчого законодавства здебільшого настає адміністративна чи кримінальна відповідальність. Так, для прикладу, порушення п. 3, ч. 1, Ст. 60 Закону України «Про місцеві вибори» щодо зловживання посадовим та службовим становищем карається штрафом від 50 до 80 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Що стосується прямого чи непрямого підкупу виборців, то тут відповідальність настає як для замовників і виконавців, так і для самих виборців», – розповіла Людмила Хомич.
За словами координатора виборчих програм ОПОРИ, пропозиція, обіцянка або надання виборцю неправомірної вигоди за вчинення або невчинення будь-яких дій, пов’язаних з безпосередньою реалізацією ним свого виборчого права караються обмеженням або позбавленням волі на строк до 3 років. Натомість, прийняття пропозиції, обіцянки або одержання виборцем для себе чи третьої особи неправомірної вигоди за вчинення чи невчинення будь-яких дій, пов’язаних з безпосередньою реалізацією ним свого виборчого права або права голосу, незалежно від фактичного волевиявлення караються штрафом від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Розповіла експерт і про відповідальність, яка настає за перешкоджання журналістам у їх діяльності. Так, недопуск, незаконне позбавлення права присутності журналіста на засіданні виборчої комісії чи в приміщенні виборчої дільниці при виконанні ним своїх повноважень караються обмеженням волі на строк до 3 років або позбавленням волі на той самий строк.
«Загалом, під час виборчого процесу кожен журналіст має право на безперешкодний доступ на всі публічні заходи, пов’язані з місцевими виборами; на вільне одержання, використання, поширення та зберігання інформації; відкрите здійснення записів, у тому числі за допомогою технічних засобів, за винятком випадків, передбачених законом; на вільний доступ до статистичних даних, архівних фондів», – зазначила Людмила Хомич.
Більше прав під час виборчого процесу мають спостерігачі, оскільки відповідно до закону «Про місцеві вибори» вони є суб’єктами виборчого процесу. Зокрема, спостерігач має право: підписувати акти і протоколи, що складаються виборчими комісіями; отримувати копію акту та протоколу виборчої комісії на вимогу; складати акти про порушення.
На завершення, координатор виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА розповіла журналістам про гарантії їх діяльності.
«Щоб зуміти відстояти свої права, зокрема, під час виборчого процесу, журналістам стануть у нагоді ч. 2, Ст. 25 закону «Про інформацію», у якій ідеться про те, що журналіст має право безперешкодно відвідувати приміщення суб’єктів владних повноважень та відкриті заходи, які ними проводяться. Члени виборчих комісій є суб’єктами владних повноважень у розумінні п. 7 ч. 1 Ст. 3 КАС України. Крім того, відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації, у тому числі виборчі комісії, зобов’язані надавати та оприлюднювати публічну інформацію. Всі заходи, пов’язані з організацією та перебігом виборчого процесу є відкритого характеру згідно з ч. 1 Ст. 13 закону «Про місцеві вибори»», – зазначила Людмила Хомич.