Субсидії, комуналка, ПДР і не тільки: з 1 травня на українців чекає ряд змін

news

З 1 травня 2023 року на українців очікують важливі зміни, які стосуватимуться різних сфер життя. Так, частина громадян залишиться без субсидії, а з переселенців заборонять стягувати борги за комунальні послуги у їхніх рідних містах. Також планують ввести компенсації за зруйноване під час війни житло. На автомобілістів також очікує певна зміна ПДР.

Субсидії

З 1 травня відбудеться автоматичний перерахунок субсидії у зв’язку із завершенням опалювального сезону. Субсидії на неопалювальний період будуть перераховані на час від 1 травня до 30 вересня.

Українці, які мають борг по комунальних, будуть позбавлені права на субсидію. А частині українців доведеться повторно звернутися за призначення субсидій. Це стосується родини, в яких:

 • у складі домогосподарства є внутрішньо переміщені особи;
 • члени домогосподарства орендують житло та оплачують комунальні послуги;
 • кількість осіб, які фактично проживають у домогосподарстві, є меншою за кількість зареєстрованих;
 • домогосподарство звертається по призначення субсидії на купівлю зрідженого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Компенсація за зруйноване житло

У травні українцям, в яких через військові дії зруйноване житло, планують розпочати виплату компенсації. Згідно з нововведеннями, будь-який українець, чиє житло було зруйноване або пошкоджене через наслідки війни, може подати заявку на компенсацію в “Дії” або через нотаріуса. Отримані житлові сертифікати  можна буде обміняти на житло аналогічного метражу в будь-якому регіоні України.

Тарифи

 • Ціни на світло

Попередньо у Кабміні планували змінити тарифи на світло, проте Уряд вирішив зберегти фіксовану ціну на електроенергію для українців до 31 травня 2023.

До травня 2023 року тариф на електроенергію для побутових споживачів становив:

 • 1,44 грн/кВт*год для домогосподарств, які споживають менш ніж 250 кВт*год на місяць;
 • 1,68 грн/кВт*год, якщо споживання перевищує 250 кВт*год на місяць.

 

 • Ціни на газ

Сьогодні, 30 квітня завершується дія положення, проте мораторій на підняття тарифів. Офіційної заяви Уряду про підняття тарифи на газ із 1 травня не було.

На даний момент вартість газу для побутових споживачів у квітні становила від 7,70 до 9,99 грн з огляду на область.

 • Ціни на воду 

НКРЕКП вже анонсувала підвищення тарифів на воду у два етапи. Перший етап уже відбувся ― підвищення у квітні — на 12,3%. Другий етап підвищення відбудеться у липні — тарифи підвищать ще на 14,1%. Тож з 1 травня додаткових змін не очікується.

Через різних операторів, які постачають воду в різних областях України, ціни залежатимуть від таких факторів:

 • джерел водопостачання;
 • віддаленості джерела від споживачів;
 • якості води у джерелі водопостачання;
 • застосованої технології очищення;
 • обсягу реалізації послуг;
 • стану основних фондів;
 • розгалуженості комунікацій та багатьох інших факторів.

Загалом, за оцінками НКРЕКП, тарифи зростають в середньому на 60 гривень на місяць для одного господарства. Це означає, що може бути й менше, а може ― й більше.

Грошова допомога для постраждалих у зонах бойових дій

З 1 травня в Україні почнуть виплачувати одноразову грошову допомогу тим працівникам об’єктів критичної інфраструктури, державним службовцям і посадовим особам місцевого самоврядування, які отримали важку шкоду здоров’ю при виконанні службових обов’язків в районах ведення бойових дій.

Така норма прописана у в відповідному законі, який був ухвалений у березні 2023 року та підписаний президентом у квітні.

Суми одноразової виплати для тих працівників критичних підприємств і державних установ, як отримали інвалідність при виконанні службових обов’язків у зонах, охоплених бойовими діями наступні:

 • якщо отримано інвалідність I групи — 0,8 млн грн;
 • з інвалідністю II групи — 0,5 млн грн;
 • з інвалідністю III групи — 0,2 млн грн;
 • у разі загибелі держслужбовця чи працівника об’єкту критичної інфраструктури— 1 млн грн (буде виплачуватися родичам).

Борги за комуналку для переселенців

В Україні прийняли рішення стосовно заборон стягувати заборгованість за житлово-комунальні послуги з переселенців і мешканців територій, де ведуться бойові дії.

Заборона стосується громадян України, житло яких знаходиться  на тимчасово окупованих РФ територіях чи територіях, де ведуться бойові дії (згідно з переліком Мінінтеграції).

Заборгованість не стягуватиметься лише з громадян України, які були змушені залишити свої будинки та переселитися до безпечнішіх регіонів і можуть документально це підтвердити.

ПДР

1 травня вимога про ближнє світло для водіїв або денні ходові вогні під час руху поза містом вдень скасовується

Згідно з пунктом 9.8 Правил дорожнього руху і щороку діє у найтемніші місяці: з 1 жовтня до 1 травня. У цей період, незалежно від часу доби, за межами населених пунктів водії зобов’язані їздити із включеними денними ходовими вогнями або ближніми фарами. Завдяки цьому автомобілі краще видно в умовах недостатньої видимості в осінньо-зимовий період.

За недотримання цієї вимоги водія можуть притягнути до відповідальності. Утім, з 1 травня вмикати денні ходові вогні за містом більше немає потреби.

0 Комментариев