Засновник Wikipedia створює сервіс новин

news

Співзасновник інтернет-енциклопедії Wikipedia Джиммі Вейлз планує створити новинний сервіс Wikitribune, над яким спільно працюватимуть професійні журналісти і волонтери.

Мета проекту – підготовка нейтральних статей, які ґрунтуються на фактах і допоможуть у боротьбі проти “фейкових новин”, — пише ВВС Україна.

Сервіс має бути без реклами і безкоштовний для читання. А фінансуватися він буде за рахунок пожертв.

На думку одного з експертів, такий сайт може здобути довіру користувачів, але його вплив, імовірно, буде обмеженим.

Wikitribune запозичить багато рис Wikipedia, зокрема необхідність докладно вказувати джерело кожного факту, а також можливість редагування статті громадськістю заради її точності.

Однак, хоча зміни у статтю можуть вносити всі охочі, вони будуть опубліковані, лише якщо їх схвалить співробітник або волонтер, який має на це право.

Основній групі авторів платитимуть, хоча й можливі випадки, коли початковий текст писатиме волонтер, а потім співробітник його редагуватиме.

Постійні пожертви

Демо-версія сайту, яку бачила BBC, проголошує: “Новини зламані, але ми можемо це виправити”.

За словами Джиммі Вейлза, модель на основі реклами, яку використовують більшість ЗМІ, призвела до “полювання за кліками”. Це негативно позначилося на стандартах.

“Я думаю, зараз люди дуже зацікавлені у отриманні якісної інформації на основі фактів, тож, напевно, на це буде попит”, – сказав він BBC.

Чим більше буде донорів, тим більше журналістів можна буде найняти.

Для початку, каже пан Вейлз, він хотів би, аби на сайт працювали від 10 до 20 журналістів.

Lily ColeЛілі Коул увійшла в опікунську раду Wikitribune

На ранній стадії проекту він повністю “триматиме руки на кермі”, ймовірно, буде виконавчим директором Wikitribune щонайменше протягом року.

Іншими радниками проекту є:

  • Гай Кавасакі, керівник венчурної компанії, що спеціалізується на стартапах Кремнієвої долини
  • Джефф Джарвіс, журналіст і фахівець з медіа
  • Ларрі Лессіг, професор права з Гарвардського університету
  • Лілі Коул, актриса і модель

Співробітники визначатимуть теми, про які буде писати Wikitribune. Але спонсори також зможуть вплинути на зміст.

“Якщо збереться достатньо людей, які цікавляться біткойнами, і вони вкажуть це, коли будуть записуватися у спонсори, ми наймемо людину, яка займеться цією темою”, – пояснює Вейлз.

“Але ми не будемо поступатися принципом нейтралітету, – пояснює він. – Спонсори не зможуть обирати автора, який висвітлював би якусь тему в їхніх інтересах. Редакційний контроль залишиться в наших руках”.

Втім, Джошуа Бентон – директор створеної в Гарвардському університеті лабораторії Nieman Journalism Lab, яка вивчає тенденції в світі медіа, – вважає, що краудфандинговая модель може істотно обмежити можливості Wikitribune.

“Якщо їм вдасться здійснити цю ідею, то знайдуться люди, які будуть сприймати Wikitribune як платформу, що заслуговує на довіру”, – розповідає пан Бентон в інтерв’ю ВВС.

“Але 10 або 20 людей не зможуть “полагодити новини”, – переконаний він.

На думку Джошуа Бентона, “невелика некомерційна новинна платформа може бути успішною, якщо вироблятиме унікальний продукт”.

“Але я не уявляю, як вони зможуть стати величезною новинною організацією”, – додає він.

Автор статті: Наталя Хвесик

0 Комментариев