Які переваги для здоров’я має вживання женьшеню та трутовика?

news

Люди традиційно вживали женьшень для лікування ряду захворювань. Західні вчені та медичні працівники часто ставлять під сумнів лікувальні властивості женьшеню. Переконливих доказів його справжньої ефективності немає.

У нашій країні гриб трутовик використовують для лікування туберкульозу з незапам’ятних часів, оскільки модринові трутовики мають виражену протипухлинну дію. Він також має протизапальну дію, забезпечує детокс організму та надзвичайно корисний для печінки.

Дослідники припускають, що женьшень та трутовик можуть мати такі переваги для здоров’я:

Підвищення рівня енергії у жінок

Підвищення рівня енергії та швидке схуднення

Женьшень може допомогти стимулювати фізичну та розумову активність у людей, які відчувають слабкість і втому. Одне дослідження Trusted Source за участю 21 чоловіка та 69 жінок показало, що женьшень показав хороші результати в допомозі людям з хронічною втомою.

Багато дієтологів рекомендують приймати продукти на основі цього лікарського гриба для активного схуднення. Дія гриба трутовик на організм надзвичайно м’яка. Він не має негативного впливу на інші органи та системи організму. Крім здатності розщеплювати жири, гриб трутовик має легку проносну дію. В комбінації з женьшенем ви не тільки будете наповнені енергією, але й почнете швидко худнути.

Профілактика грипу та інфекційних хвороб

Дослідження впливу женьшеню на мишей свідчить про можливий зв’язок між женьшенем і лікуванням і профілактикою грипу та респіраторно-синцитіального вірусу (RSV). Результати іншого дослідження показали, що екстракт червоного женьшеню може покращити виживання епітеліальних клітин легенів людини, інфікованих вірусом грипу.

Трутовик також використовували для лікування інфекційних та вірусних захворювань. Традиційна медицина досі використовує трутовик для лікування грипу, ниркових інфекцій і шлунково-кишкових захворювань. Існують рецепти лікування різних пухлинних захворювань, у тому числі злоякісних.

Зниження рівня цукру та покращення роботи печінки

Дослідження 2014 року Trusted Source показує, що женьшень може допомогти знизити рівень цукру в крові та лікувати діабет. Гінзенозиди можуть впливати на виробництво інсуліну в підшлунковій залозі та покращувати резистентність до інсуліну за допомогою інших механізмів.

Ще одне дослідження 2014 року, Trusted Source, показало аналогічні переваги женьшеню щодо зниження рівня цукру в крові. Деякі учасники приймали 2,7 грама ферментованого червоного женьшеню щодня, а інші приймали плацебо. Дослідники виявили, що женьшень ефективно знижує рівень цукру в крові та підвищує рівень інсуліну після їди порівняно з плацебо.

Гриб трутовик особливо корисний для печінки. У ньому міститься велика кількість (близько 70%) смолистих речовин, які самим позитивним чином впливають на здоров’я цього органу.

Він також містить полісахарид ланофіл. Ця речовина сприяє активній генерації печінкових ферментів, необхідних для розщеплення накопичених жирів. Ці ферменти також відновлюють порушені обмінні процеси, активізують їх. За даними японських вчених, після лікування модриновим трутом очищається печінка, вона починає працювати, як у підлітковому віці.

Автор статті: Сергій Ленкін

0 Комментариев