У Луцьку відзначатимуть День кликуна

news

6 березня 2022 року в Луцьку відбудеться День кликуна, в рамках якого з Луцьким кликуном* буде підписано угоду про виконання ним своїх обов’язків.

Після цього кликун та гості свята рушать до Луцького замку, де кликун виконає перший в цьому році ритуал сурмління з В’їзної вежі. Дорогою учасників заходу чекає вікторина з цікавими призами.

А на Замковій площі пройде конкурс на найгучнішого кликуна, переможці якого отримають чудові подарунки!

Початок заходу об 11.00 біля входу до Луцької міської ради.

Ключову роль у творенні історії міста завжди відігравали люди. Одні з них займали керівні посади, приймали рішення загальноміського значення, інші – відповідально виконували свої посадові обов’язки і залишили слід в луцькій історії. В міських актових книгах згадується інформація про професію людей, які своєю щоденною працею забезпечували охорону замку, безпеку Лучеська, а також мали ряд інших важливих обов’язків. Це професія – луцькі кликуни!

 

Довідка.

*Кликун (або глашатай) – давня професія, яка полягала в інформуванні жителів міст доби Середньовіччя (XV-XVIІ ст.). Кликуни повідомляли населенню найрізноманітнішу інформацію: про вшанування уславлених полководців, про прибуття в місто чужоземних послів, про чергову роздачу хліба або грандіозну циркову виставу, про виклик громадян у суд, про винесення вироків і виконання страт, оголошували королівські укази, сповіщали городян про збір податків тощо. Будь-яка важлива юридична справа підлягала оголошенню «обволанню» кликуном у людних місцях. У Луцькому замку кликуни, окрім іншого, стояли на нічній варті та «кликали» – постійно перегукувалися словами «Вартую!», а в разі пожежі чи нападу ворогів били на сполох. Звідси пішла місцева назва професії — кликун.

У 2015 році з метою відродження і збереження культурної спадщини та історичних традицій, підвищення туристичної привабливості Луцька, з метою внутрішньої і зовнішньої промоції міста розпорядженням міського голови було відроджено історичну професію Луцького кликуна. З того часу Луцький кликун протягом туристичного сезону здійснює ритуал сурмління та проголошує важливі для міста події з В’їзної вежі Луцького замку. Зокрема, у будні дні ритуал здійснюється один раз на добу о 12.00 год., у вихідні та святкові – двічі на добу – о 12.00 год. і 18.00 год. Обов’язковим під час ритуалу є виконання трьох перших акордів приспіву пісні С. Кривенького «Волинь моя». За потреби кликун може оголошувати про певні події чи проведення загальноміських заходів, також його залучають до проведення культурно-просвітницьких та святкових заходів у місті тощо.

У лютому 2021 року рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради затверджено нове Положення про роботу Луцького кликуна, у якому йдеться про започаткування відзначення Дня кликуна щороку 6 березня. Саме цей день відтепер вважатиметься початком його роботи.

Відповідно до записів у міських актових книгах, 6 березня 1640 р. була прийнята ухвала Луцького маґістрату про збір грошей міщан на утримання нічної сторожі (кликунів). Спираючись на цей історичний факт, з метою привернення уваги громадськості до професії і роботи кликуна, створення міської традиції туристично-привабливого заходу запроваджується відзначення Дня кликуна.

Також у 2015 році було започатковано проєкт «Луцький кликун», в рамках якого по місту розпочали встановлення мініатюрних скульптур. На сьогоднішній день всього інстальовано 15 міні-скульптур.

Авторкою перших п’яти стала скульпторка з Луцька Ірина Дацюк, наступні фігури виготовила львівська скульпторка Ніка Музичко.

На жаль, дві скульптури було вкрадено і досі не знайдено, а одну – пошкоджено так, що відновленню вона не підлягає.

Управлінням створено карту кликунів, в якій можна прочитати коротку легенду про кожного з них та побачити місця їх розташування у місті. У 2021 році було проведено конкурс на імена для скульптур кликунів і ознаковано їх усі QR кодами.

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев