Проблеми з ротом і горлом: побічні ефекти лікування раку

news

Крім того, що онкологічне захворювання саме по собі завдає величезної шкоди нашому організму, появу додаткових труднощів може провокувати і саме лікування раку. Що агресивніша ваша пухлина, то вищими будуть ризики побічних ефектів лікування.

Що стосується побічних симптомів, пов’язаних із ротом і горлом, то ситуація така:

 • Променева терапія на ділянку голови і шиї може пошкодити слинні залози і тканини в роті та ускладнити безпечне жування і ковтання. 
 • Деякі види хімієтерапії та імунотерапії можуть пошкодити клітини порожнини рота, горла і губ. 
 • Ліки, що використовуються для лікування раку і деяких проблем із кістками, можуть спричиняти проблеми з порожниною рота.

Які проблеми з ротом і горлом можуть виникнути під час лікування раку?

 • Біль або набряк у роті.
 • Інфекції та виразки в роті.
 • Проблеми з ковтанням.
 • Карієс.
 • Зміни смаку та запаху.
 • Сухість у роті.
 • Підвищена чутливість до гарячої та холодної їжі і напоїв.

Якщо через будь-яку з цих проблем ви відчуваєте сильний біль або не можете вживати їжу – зверніться до вашого лікаря, він має порадити методи та препарати, які допоможуть зменшити дискомфорт.

Як запобігти проблемам із порожниною рота та зубами

Перед початком лікування пройдіть стоматологічний огляд. Зверніться до стоматолога приблизно за 2 тижні до призначеної терапії. Дуже важливо, щоб лікар встиг оглянути і пролікувати зуби, оскільки після початку онкологічного лікування наявні проблеми в ротовій порожнині тільки посилюватимуться.

Щоденна гігієна. Чистіть зуби після кожного прийому їжі і перед сном, купіть для цього м’яку зубну щітку. Не використовуйте зубну нитку або ополіскувачі, якщо на яснах є виразки або пошкодження. Протягом дня полощіть рот розчином теплої води, харчової соди та солі. Щодня перевіряйте ротову порожнину на наявність виразок і білих плям. Якщо ви помітили щось подібне, то повідомте лікарю.

Як впоратися з проблемами порожнини рота і змінами смаку

 • Зміна сприйняття смаку. Променева терапія може вплинути на сприйняття солодкого, кислого, гіркого та солоного смаку. Хімієтерапевтичні препарати можуть викликати неприємний хімічний або металевий присмак у роті. Якщо у вас виникли подібні проблеми, то відмовтеся від продуктів, які здаються вам неприємними. Користуйтеся спеціями, соусами та маринадами, щоб надати смаку прісним стравам. Пробуйте нові продукти.
 • Сухість у роті. Пийте більше рідини, їжте заморожені десерти і жуйте жуйку без цукру. Використовуйте бальзам для губ. Дізнайтеся у лікаря про доступні вам замінники слини.
 • Болі в роті або горлі. Відмовтеся від куріння, не вживайте в їжу продукти, які можуть подразнювати або пошкоджувати слизову горла. Обирайте м’яку та вологу їжу, суп та смузі. Запитайте про знеболювальні препарати, як-от льодяники або спреї, які викликають оніміння в роті та роблять прийом їжі менш болісним. 

Перш ніж намагатися самостійно впоратися з проблемами рота і горла, вам необхідно обов’язково проконсультуватися зі своїм лікарем. Неправильно підібрані методи боротьби з побічними ефектами лікування раку можуть тільки посилити ваші проблеми, а в деяких випадках і призвести до того, що курс лікування потрібно буде зупинити.

Розповідайте онкологу про будь-які дискомфортні відчуття, які у вас виникають, це допоможе вчасно відреагувати на проблему і підібрати найкращі засоби для того, щоб поліпшити ваше самопочуття.

Отримати консультацію про проблеми ротової порожнини і горла при лікуванні раку ви можете в Лікарні ізраїльської онкології LISOD.

Автор статті: Сергій Ленкін

0 Комментариев