На Волині експерти порадили громадам вкладати кошти в розвиток дитсадків

news

На базі Волинського регіонального офісу Програми “U-LEAD з Європою” відбувся вебінар, який був присвячений формуванню спроможної освітньої мережі в територіальних громадах.

Про це інформує Волинський РО.

Учасниками заходу стали десятки представників органів управління освітою та керівники навчальних закладів громад Волинської, Львівської та Тернопільської областей.

Керівник Волинського РО Анатолій Пархом’юк у вітальному слові зауважив, що представники громад разом з експертами зібралися, аби обговорити актуальні питання та ефективні підходи формування спроможної освітньої мережі в територіальних громадах. Він додав, що на галузь освіти громади зазвичай витрачають чимало коштів, проте слід думати не лише про економію, але й про якісь освіти.

Радниця з реформування освіти «U-LEAD з Європою» Ірина Нагорна повідомила, що у фокусі Програми серед іншого – підтримка та реформування галузі освіти та створення її спроможної мережі. Адже, формування спроможної мережі – це не лише оптимізація, як вважає частина освітян, але й покращення якості освіти, а на це громада може впливати. Також йдеться і про співпрацю між надавачами освітніх послуг.

“Потрібно уявити як буде виглядати спроможна освітня мережа у вашій громаді, а не відтворювати старий алгоритм. Потрібно вносити щось нове та прогресивне”, – зауважила радниця.

Детальніше про стратегічні питання формування спроможної освітньої мережі у тергромадах розповів експерт з освіти Програми «U-LEAD з Європою» Сергій Дятленко. Він пояснив, що освіта та добробут корелюються, адже згідно з дослідженням Інституту демографії та соціальних досліджень, стійкішими до життєвих випробувань є ті родини, де їхні члени мають вищу освіту.

Експерт додав, що серед факторів, які впливають на рівень освіти – це родинне виховання, середовище, соціально-економічний статус та освітній (навчальний) процес. За словами Сергія Дятленка, графік економіста Джеймса Гекмана свідчить про те, що чимало знань закладається у дітях саме у дошкільний період, тому громад слід звернути увагу на розвиток дитячих садочків на їхніх територіях. Адже, у дитинстві у мозку формується чимало нейронних зв’язків, тому цим потрібно скористатися.

У шкільний період важливими є різноманітні спортивні та творчі активності, чим більше діти у них залучені, тим їхні показники в освіті є вищими. Позитивно впливає на успішність учнів роль бібліотек та читання в родині. Проте, не варто сварити дітей за користування гаджетами, адже за допомогою них вони теж сприймають інформацію.

“Освіта – це відбиток стану справ у громаді”, – підкреслив експерт.

Він додав, що мотивація нас та наших батьків вчитися відрізняється від мотивації нинішніх школярів. Тому слід потурбуватися про новий освітній простір, який буде комфортним та безпечним для дітей, сучасне обладнання, відсутність булінгу, цифровізацію тощо.

«Інтернет має бути у кожному населеному пункті громади, а не в кабінеті голови чи директора школи», – підкреслив експерт. На його власну думку, це покращує навчання на 90 %.

Експертка з освіти Програми «U-LEAD з Європою» Алевтина Седюченко у своєму виступі зазначила, що потрібно створювати у громаді центри професійного розвитку вчителів, проте не варто перетворювати їх на реінкарнацію методичного кабінету. Центри профрозвитку вчителів сприяють швидкості та гнучкості ухвалення рішень в громаді, причому вони не обтяжені зайвою бюрократією.

Центр професійного розвитку вчителів має бути своєрідним аналітичним центром, який мізкує над стратегічним баченням освіти.

Також обговорили мережу закладів загальної середньої освіти та управління нею та практичний досвід формування спроможної освітньої мережі.

Довідково:

 Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян, та розширює можливості громад.

 

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев