Менталізація, або Здатність людини бачити світ очима іншого

news

🤔Що таке менталізація?

У 1978 році співробітники Пенсільванського університету Девід Прімек і Гай Вудрафф під час вивчення поведінки шимпанзе виявили, що примати можуть прогнозувати поведінку одне одного.

📌Спостерігаючи за діями особини, вони можуть припускати, що та має на меті, або іншими словами, про що саме вона мислить.

🔔На підставі цього дослідження висунули гіпотезу, що вищі ссавці можуть мати «модель психічного», тобто для пояснення поведінки здатні приписувати собі та іншим психічні стани. У людей така здатність отримала назву «менталізація».

🌀Коли людина менталізує, вона передсвідомо уявляє, які психічні стани можуть визначати поведінку людини, зокрема її потреби, бажання, почуття, переконання, цілі, наміри тощо.

🌀Менталізація потребує уяви, оскільки ми ніколи не знаємо напевно, що в іншого «в голові», але уявляємо, про що може думати або переживати інший.

🤔Як це — не могти менталізувати?

🔔Найкраще зрозуміти, як працює менталізація, нам дозволяє розлад, який супроводжується нездатністю до менталізації, а саме — аутизм.

⚜️Саме відсутність в осіб з розладами аутизму здатності до менталізації пояснює, чому вони не брешуть і не розуміють, коли інші говорять їм неправду.

⚜️Окрім цього, вони не розуміють, навіщо дотримуватися правил ввічливості та певної делікатності в розмові з іншими людьми.

📌Як зауважує нейробіолог Ерік Кандель, у людей із розладами аутизму існують проблеми із розпізнаванням виразу облич. Коли вони дивляться на іншу людину, то не дивляться в очі й, як правило, фіксують погляд на ділянці рота. Натомість люди, які не мають цього розладу, чинять навпаки: дивляться переважно в очі, оскільки спрямованість погляду дає важливу інформацію про бажання, наміри та інші психічні стани співрозмовника.

🔔Окрім аутизму, було виявлено, що дефіцит менталізації спостерігається і при інших проблемах психічного здоров’я. Проблеми менталізації описані у випадках психотичних розладів, клінічної депресії, посттравматичного стресового розладу, тривожних розладів, розладів харчової поведінки, межовому та антисоціальному розладах особистості.

Найпоширеніші способи «не менталізації»

⚜️Назагал люди різняться між собою за здатністю до менталізації. На це впливають спадковість, ранній досвід, а також ситуаційні чинники.

⚜️Людина в більшості або лише в якихось конкретних ситуаціях не менталізує, натомість вдається до інших способів розуміння психіки іншого. Три найпоширеніші способи «не менталізації» описані нижче.

🟣Звертання уваги на зовнішні ознаки ситуації

Окрім менталізації, люди можуть робити висновок про стан душі іншого (або власної) на основі вчинених дій.

📌Наприклад: «Він каже мені, що любить мене, але де докази його любові!? Він же повинен доводити свою любов у вчинках! Де подарунки, дзвінки, повідомлення?».

🔔Такий хід думок означає, що в людини вміння зауважувати зовнішні ознаки ситуації переважає над здатністю до менталізації — схоплення психічних процесів, які відбуваються всередині партнера.

🟣Ототожнення свого внутрішнього стану з намірами іншого

🔔Коли людина ототожнює свій внутрішній стан із намірами іншого, виникають необґрунтовані, але глибоко вкорінені переконання.

📌Наприклад: «Я бачив, як він на мене дивиться, і точно впевнений, що він налаштований проти мене!».

🔔Людина переконана в тому, що її негативні переживання пояснюють реакцію іншого. При цьому вона не сумнівається і впевнена в істинності зроблених висновків, і це перешкоджає будь-якій спробі представити альтернативні погляди на реальність.

🟣Приписування вигаданих причин

🔔Не всі люди однаково добре розуміють причини подій, які трапляються довкола. Дехто у своїх поясненнях звертається не до реальних обставин, а до вигаданих причин. Такі пояснення, хоча і мають певну внутрішню логіку, втім їх важко перевірити, і для більшості людей вони залишаються дивними.

📌Наприклад: «Він такий злий, тому що народився у п’ятницю, 13-го…». У контексті конкретної ситуації могло б існувати краще пояснення психічного стану іншого, але він чи вона його не шукає, натомість удає, що добре пояснення вже існує, і ось воно!

🔔Особи, схильні до цього способу «не менталізації», часто пояснюють реальність через ілюзорні зв’язки містицизму, спіритуалізму, окультизму та віри в інші паранормальні явища.

❗️Зауважимо, що у всіх випадках проблем менталізації спостерігаються суттєві труднощі у взаєминах людини з оточенням.

Часто незалежно від того, з яким запитом особа звертається по психотерапевтичну допомогу, в корені її проблем, особливо тих, які напряму пов’язані з непорозумінням з іншими, можна спостерігати проблеми з менталізацією. Або іншими словами — проблеми з оточенням починаються там, де людина втрачає здатність подивитися на світ очима іншого.

Христина Турецька,
психолог, кандидат психологічних наук.

Автор статті: Сергій Ленкін

0 Комментариев