Купувати чи продавати? Ситуація на ринку нерухомості України

news

Зараз ринок первинної й вторинної нерухомості кардинально відрізняється в різних областях України. Ключові показники, а саме ціна на житло, пропозиція і попит, випливають з економічної й політичної ситуації в країні, тож змінюються кожного місяця. Найбезпечніші регіони — західні. Там спостерігається пожвавлення як у питаннях купівлі, так і оренди вторинної нерухомості. Тож, наприклад, купівля квартири в Луцьку на DOM RIA може стати вдалою інвестицією. У прифронтових областях ціни стрімко падають. Власники втраченого або зруйнованого майна не поспішають його відновлювати, розраховуючи на компенсації. Великі міста з чисельним населенням, як-от Львів, поступово стабілізуються. Ціни знижуються, трохи перевищуючи довоєнний показник. Тож розбираймося, які перспективи у власників вторинної нерухомості в Україні й чи варто зараз вкладатися в купівлю власного житла.

Попит на купівлю й оренду житлової нерухомості в Україні

За останньою інформацією, попит на житло в західних областях все ще залишається вищим, ніж до війни. Так, в травні 2022 року ситуація виглядала приблизно таким чином:

  1. Купівля. Попит знизився, але залишився відносно високим у західних регіонах у порівнянні з іншими областями. Найменших змін ринок вторинної нерухомості зазнав у Львівській, Закарпатській і Житомирській областях (-21%), а також на Черкащині (-16%). Трохи більші зміни торкнулися Черкаської (-23%), Івано-Франківської, Тернопільської (-31%), Рівненської (-32%) областей. Майже повністю зупинився продаж в Сумах (-71%), Полтаві (-76%), Дніпрі (-80%), Одесі, Запоріжжі (-86%), Харкові (-91%), Миколаєві (-94%). Київська область втратила більшу частину потенційних покупців (-52%).
  2. Оренда. Найвищий приріст спостерігався в Тернопільській (+373%), Закарпатській (+316), Хмельницькій (+280) областях. Львів, зважаючи на високу вартість оренди, залишився серед аутсайдерів, оскільки приріст склав лише +15%. Невисокий приріст отримали Рівненська (+13%), Вінницька (+29), Чернівецька (+39), Івано-Франківська (+42) області. Цікаво, що серйозно попит підвищився в Черкасах (+196). Відносно стабільним залишився також Кропивницький (+62). Київщина втратила близько 42% потенційних орендарів.

Найменший попит на орендоване житло спостерігався в прифронтових областях і регіонах, що межують з Білоруссю. На Житомирщині, Чернігівщині, Сумщині, Харківщині, Миколаївщині й Одещині попит знизився майже на 80-93%.

Продаж за довіреністю: що змінилося

На початку війни Міністерство юстиції України прийняло рішення тимчасово зупинити діяльність Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Реєстр відновив свою роботу наприкінці травня, тільки з певними обмеженнями.

Влітку вторинну нерухомість знову дозволили продавати за довіреністю. Проте з певними змінами. Наприклад, довіреність вважається дійсною впродовж 30 днів, якщо її засвідчив український нотаріус. Дозвіл на 60 днів має змогу оформляти консульство в Україні або за кордоном.

Це позитивний момент, адже раніше люди, котрі виїхали з країни в лютому, не мали змогу дистанційно продати житло. Тому швидше за все, кількість пропозицій на вторинному ринку нерухомості найближчим часом зросте приблизно на 15-45% в залежності від області.

Впливає також те, що люди не мають змоги змінити місце прописки, за винятком Києва. Купувати житло з невиписаними мешканцями — ризиковане рішення.

Купувати чи продавати: от у чому питання

Експерти вважають, що ціни на ринку нерухомості України поступово знижуватимуться. Цікаво, що вартість різних житлових об’єктів у мережі часто вища, ніж у реальності. Люди готові торгуватися й скидати приблизно 20-25% ціни, заявленої спочатку. Навіть у тому самому Києві люди почали відчувати відносну безпеку, тож повертаються до звичного життя. Продавати квартиру варто лише в тому випадку, якщо переїжджаєте з прифронтових регіонів або виїжджаєте з сім’єю за кордон. А от купувати квартиру не для інвестицій, а для власного проживання зараз вигідно. Люди часто продають житло в гарному стані з ремонтом, який робився для себе, а не для орендарів.

Найменше середня вартість квадратного метра вторинної нерухомості зросла в Чернівцях (+12%), Тернополі (+19%), Закарпатті (+20%), Черкасах (+22%), Кропивницькому (+23%). Саме ці регіони зараз найвигідніше розглядати для купівлі житла. До того ж Чернівецька область вважається найбезпечнішою в Україні. Суттєво ціни підскочили у Львові (+64%), Івано-Франківську (+58%), Києві (+55%), Житомирі (+49%).

Чи варто чекати закінчення війни

Експерти вважають, що після війни ціни на вторинну нерухомість поступово зростатимуть. Темпи зростання випливатимуть з того, які гарантії безпеки отримає Україна. Якщо повернеться іноземний інвестор, вартість зростатиме швидше. Якщо продовжиться ракетний терор, а також існуватиме загроза пошкодження нерухомого майна, — повільніше.

Найімовірніший сценарій — ціни знизяться на 20% на відміну від довоєнного періоду. Після чого поступово зростатимуть на 5-10% кожного року, допоки ситуація на ринку не стабілізується.

0 Комментариев