Корупційні ризики у сфері земельних правовідносин

news

Сфера земельних відносин в Україні перебуває на стадії активного реформування — у 2021 році завершується термін мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення, а також очікується відкриття ринку сільськогосподарських земель. Земельна реформа може стати потужним драйвером економіки України, що обумовлює потребу у формуванні нових підходів до розпоряджання землями.

Земельні відносини є однією з найбільш корумпованих сфер державного управління в Україні. Корупційні зловживання у сфері земельних відносин призводять до зменшення надходжень до державного та місцевих бюджетів, втрати земель державної та комунальної власності, порушення прав і законних інтересів землекористувачів, зниження рівня інвестиційної привабливості країни.

Найбільш корупційно-прибутковими є зловживання, пов’язані з виведенням земель державної та комунальної власності під комерційне будівництво. Такі схеми зумовлені недосконалістю положень Земельного кодексу України та Закону України «Про оренду землі».

Зараз в Україні з 8 млн га «тіньової» землі не сплачуються податки. Так, із зареєстрованих 33 млн га земель сільськогосподарського призначення тільки з 22 млн га сплачуються податки державі. При цьому із загальної кількості зареєстрованих земель тільки 3 млн га належать особистим селянським господарствам. Фактично 8 млн га – це внутрішній офшор в країні – «тіньова» земля, з якої взагалі не сплачуються обов’язкові податкові збори.

Лише одне положення Земельного кодексу про безоплатну приватизацію земель державної та комунальної власності дає можливість реалізувати близько десяти корупційних схем. За попередніми результатами аудиту Держгеокадастру через механізм безоплатної приватизації за 2013–2020 рр. з державної у приватну власність вивели понад 700 тис. га землі. Зараз на балансі держави відсутні понад 5 млн га земельного банку, а реальні власники земельних ділянок стануть відомі лише після оцифрування відповідних паперових даних.

Експерти Національного агентства з питань запобігання корупції (далі – НАЗК) ідентифікували найпоширеніші корупційні ризики у сфері земельних відносин та підготували комплексний аналітичний огляд «Земельна корупція: ТОП-30 корупційних ризиків та шляхи їх подолання» (далі – аналітичний огляд). При цьому експерти НАЗК запропонували конкретні заходи для мінімізації наявних корупційних ризиків та пропозиції щодо змін до українського законодавства, які у разі їх успішної імплементації дадуть змогу обмежити або повністю усунути низку цих ризиків.

Сьогодні найпоширенішими джерелами корупційних ризиків у земельній сфері є: недосконалість нормативного регулювання, відсутність ефективних механізмів реагування, дискреційні повноваження органів влади, суперечність наявних законодавчих норм та відсутність належного обліку земель.

24 травня 2021 року Президент України  Володимир Зеленський під час Всеукраїнського форуму «Україна 30. Земля» підписав Закон «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» (законопроєкт            № 2194). Цим Законом передбачено, зокрема, передачу земель державної власності за межами населених пунктів (крім земель, які потрібні державі для виконання її функцій) до комунальної власності сільських, селищних, міських рад. Також підписаним Законом передбачено скасування зайвих дозволів та дублювання процедур перевірки документації із землеустрою. Відповідно до документа має бути запроваджено незалежний контроль документації із землеустрою через громадську експертизу або рецензування. Також має відбутися інтеграція та уніфікація землевпорядної, топографо-геодезичної та картографічної діяльності, заплановано запровадження страхування професійної відповідальності виконавців робіт із землеустрою як альтернативи державному контролю. Отже, підписаний Закон обмежує контролюючі функції Держгеокадастру за використанням земельних ділянок на місцях.

18 травня 2021 року Верховна Рада України на пленарному засіданні ухвалила у другому читанні законопроєкт № 2195 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) через електронні аукціони». Прийнятий Верховною Радою законопроєкт № 2195 зумовлює запровадження принципово нових підходів до питання продажу земельних ділянок та прав на них. Цим законопроєктом запроваджується обов’язковий продаж земель державної та комунальної власності виключно на електронних торгах, що однозначно знизить рівень корупції при продажі земельних ділянок державної та комунальної власності. Ухвалений законопроєкт передбачає оновлений порядок продажу земель в електронній торговій системі, що є важливим кроком для мінімізації поширених корупційних практик. Так, переведення земельних торгів на електронні майданчики мінімізує вплив зацікавлених осіб на торги, робить неможливим внесення неправдивої інформації про лот із метою «обходу» аукціону, а також усуває контакти між організаторами та учасниками торгів, що значно зменшить можливості для корупційної змови.

Також у 2020 році було видано довідкові посібники, що містять інформаційно-аналітичні матеріали про наявні корупційні схеми та прояви в різних галузях та сферах життя нашої держави, в тому числі у сфері земельних відносин:

  • Посібник «100 корупційних схем в регіонах України»

У посібнику описано 100 корупційних схем, сформованих за результатами консультацій із галузевими експертами та громадськими активістами з урахуванням проведеного аналізу антикорупційних програм органів місцевого самоврядування, повідомлень у засобах масової інформації, матеріалів журналістів – розслідувачів та Відкритого офісу Національного антикорупційного бюро України.

  •  Посібник «ТОП 20 корупційних схем на місцях – які вони та як їх здолати»

Тут наведено порядок дій та перелік інструментів для подолання найпоширеніших і наймасштабніших корупційних схем, що турбують місцеві громади та стосуються різних сфер діяльності.

 

Система надання безоплатної правової допомоги захищає права громадян, у тому числі у сфері земельних відносин, шляхом надання безоплатної первинної та вторинної правової допомоги. У доробку юристів та адвокатів, які співпрацюють з системою БПД, є багато успішних справ, пов’язаних з усуненням корупційних ризиків у сфері земельних відносин.

Випадки, коли людям безпідставно відмовляють у наданні дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, на жаль, не поодинокі. З такою проблемою до Чернівецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся пан Микола. Чоловік розповів, що у Головному управлінні Держгеокадастру у Чернівецькій області йому відмовилися надати дозвіл на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність. Причина відмови – на момент подачі заяви від пана Миколи в ГУ Держгеокадастру вже була зареєстрована заява іншої особи.

 

Часто громадяни потрапляють у ситуації, коли через втрату документів не можуть реалізувати свої права, наприклад, право на спадкування земельної ділянки. Така ситуація склалася у пана Василя, який не зміг успадкувати землю після смерті батька через втрату сертифіката на земельну частку (пай). Чоловік звернувся за допомогою до Чортківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

 

Поширеними видами земельних спорів є спори щодо розірвання договорів оренди землі. Система БПД отримує чимало звернень від громадян з проханням допомогти вирішити конфлікти орендодавців з часто недобросовісними орендарями земельних ділянок.

 

До Кобеляцького бюро правової допомоги Кременчуцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулася пані Ольга  із такою  проблемою. У вересні 2020 року вона звернулася до  Головного управління Держгеокадастру  з клопотанням про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства. Однак у задоволенні  цього клопотання пані Ользі відмовили, аргументуючи це тим,  що не зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, хоча пані Ольга прикладала до клопотання всі необхідні документи, у тому числі і викопіювання з бажаним місцем розташування земельної ділянки.

 

Одними з найскладніших та поширених земельних спорів є так звані межові спори, які є частою причиною звернень громадян до центрів та бюро правової допомоги. Не оминув спір щодо меж земельної ділянки і пана Юрія, який звернувся до Черкаського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Проблему допоміг вирішити адвокат, який співпрацює з системою БПД.

 

Ще один успішний кейс – учасник АТО отримав дозвіл  на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки  у власність для ведення особистого селянського господарства. Раніше чоловіку було відмовлено у надані дозволу на розробку такого проєкту землеустрою, оскільки земельна ділянка перебувала в користуванні третіх осіб із цільовим призначенням – для городництва. Учасник АТО звернувся до Львівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

 

 

0 Комментариев