Чому на Матвія прийнято ходити у гості

news

29 листопада вшановують пам’ять святого апостола, одного з дванадцяти апостолів Ісуса Христа- Матвія, або Левія.

Наші предки на Матвія ходили в гості. В зв’язку з тим, що цей день припадає на початок Різдвяного посту, застілля були скромними а страви пісними, особливо якщо Матвіїв день припадає на середу чи п’ятницю. Це як відомо, найсуворіші дні посту, коли дозволяється лише сухоїдіння. Але це не ставало на заваді для приємних та цікавих розмов та з користю проведеного часу. На Русі такі гостювання назвали «Матвіївськими посиденьками». Навіть існувало народне прислів’я: «Худ Матвій, якщо не зустрів гостей».

Алкоголь цього дня не вживали. Натомість готували збитень – безалкогольний напій з води, меду та прянощів. Рецептів приготування цього старовинного напою, який користувався неабияким попитом на Русі, існує доволі багато. Серед спецій, які додавали у збитень: кориця, лавровий лист, а також різні цілющі трави (м’ята, материнка, чебрець, звіробій). Горячий збитень володіє протизапальною й зігрівальною дією, тому зазвичай його готували та пили в холодну пору року.

За повір’ям, якщо на Матвія в будинок приходили небажані гості, то після того, як вони йшли, господарі прибирали. Мили всі дзеркала, а також вхідні двері й підлогу. Наші предки вірили, що якщо це зробити відразу після відходу небажаних гостей, то більше вони не приходитимуть у будинок. Та навпаки, прихід бажаних гостей намагалися пришвидшити, щоб поквапити довгоочікуваного гостя, в ручку віника встромляли шпильку, а сам віник ставили поруч з вхідними дверима.

Автор статті: Малашкевич Анна

0 Комментариев