Чи стане волинське містечко меккою для туристів?

news

Цими вихідними за круглим столом у міській раді Володимира-Волинського зібрались близько трьох десятків представників місцевої еліти – митці, працівники музею, заповідника та закладів культури, бібліотекарі, депутати, представники міської та районної влади, журналісти  і гості з обласного центру, які мають відношення до збереження історичної спадщини. Мета зустрічі, яку організував депутат облради Костянтин Зінкевич спільно з місцевим осередком «Сапопомочі»,  – почути та зібрати ідеї щодо розвитку культури та туризму в  місті. 

Про це пише видання Слово Правди.

«Ми не ставимо перед собою якоїсь «супермети», – зазначив Костянтин Зінкевич на початку зустрічі. – Наразі зібрали тих людей, яких цікавить розвиток міста в розрізі «культура-туризм». Якщо в цьому залі прозвучать ідеї та пропозиції, які мають право на життя, то ми, депутати, готові сприяти їх лобіюванню на різних рівнях та подальшому втіленню у життя».

Депутат облради навів приклад міста Львова, в якому турист залишається в середньому на три доби, витрачаючи там близько 83-х доларів. У Володимирі туристичні групи, як правило, надовго не затримуються – після екскурсії центром міста   та у Зимненському монастирі вирушають далі, не залишаючись на нічліг чи обід.

Отож, як привабити туриста, який захоче приїхати в Володимир і витрачати тут свої кошти? Як  оживити місто без значних капіталовкладень, створивши  своєрідні міські «родзинки»? До палкої дискусії підключились усі учасники «круглого столу» і врешті зійшлись на думці, що саме історія древнього Володимира – головна привабливість нашого міста. Проблема в тім, що у Володимирі-Волинському наразі не має відповідної інфраструктури для сімейного відпочинку, а місцевий бізнес чомусь не працює над цим питанням.

Науковий співробітник історичного музею Олексій Петрунін, який часто проводить екскурсії для гостей міста, озвучив побажання туристів, котрі хотіли б витратити гроші, але нема на що. До прикладу, у Володимирі не вистачає постійно діючих торгових точок з різноманітним сувенірним крамом на вокзалі, автостанції, у центрі міста, які б одразу кидались у вічі мандрівникам. Друге питання стосується ночівлі та харчування, адже людям, окрім видовищ, потрібен і «хліб насущний». Для цього у місті має бути доступне житло для великих туристичних груп на кшталт хостелу і місця для комфортного відпочинку сімей з дітьми.

Директор історичною музею Володимир Стемковський висловив стурбованість щодо того, що ми залишимо нащадкам. Він нагадав, що в місті є три невпорядковані парки – біля військового містечка, військкомату та у сквері історичного музею, адже історико-ландштафтне середовище також має велике значення у туристичній привабливості. Після приведення у порядок усього, що ми маємо, можна подумати і про організацію різних туристичних «цікавинок», каже пан Володимир. Зокрема, у директора музею є ідея щодо облаштування невеличкого  містечка-реконструкції княжого Володимира, де можна проводити різні театралізовані дійства та фестивалі.

Під час дискусії порушували питання інформаційних стендів та вказівників біля об’єктів культурної спадщини, які, зі слів директора заповідника «Стародавній Володимир» Володимира Пикалюка, почнуть встановлювати в місті вже в цьому році.

Вагомі поради прозвучали з вуст члена комітету з питань національної спадщини і культурних цінностей  МінКульту  Ігоря Левчука, який також приїхав на «культурний круглий стіл» з Луцька. Він зауважив, що історія Володимира є чудовим приводом для туризму, утім наразі ця тисячолітня історія в місті мало відчутна. Тому найперше, на думку пана Ігоря, потрібно провести аудит усього «золотого запасу» Володимира та створити консультативну  раду з істориків та краєзнавців, котра б звертала увагу місцевої влади на ті чи інші проблеми, які існують в сфері  охорони пам’яток та дотримання вимог чинного законодавства на об’єктах культурної спадщини. « І коли з’являться ці речі, тоді і прийде бізнесмен, який захоче на цьому заробити. Тому спочатку потрібно промоніторити усі пам’ятки історії у Володимирі, точну цифру яких наразі не може сказати жоден місцевий краєзнавець,  а тоді вже вирішувати, що з цим робити – підключати бюджетні кошти чи бізнес. Після цього вже можна буде говорити про туризм, бо якщо занедбані пам’ятки, то вимагати від підприємців продавати сувеніри чи ставити лавочку не варто», – зазначив Ігор Левчук.

На засідання «круглого столу» прийшов і композитор та виконавець Сергій Шишкін. Він пригадав, як в 90-х роках «здурів» і захотів зробити музичний фестиваль, як доводив історичну унікальність нашого міста місцевим чиновникам, які тоді на нього дивились з недовірою. « В нас не просто якісь там історичні артефакти, які ще не всі викопані чорними археологами, у нас не просто ще не всі розвалені будівлі, – в нас була столиця королівства і найпрогресивніші на той час культура та мистецтво. Все це було тут, а не десь там. А ми від цього відхрещуємось і живемо за принципом «аби не гірше». Володимир далеко не безнадійне місто і спільними зусиллями ми таки щось зробимо», – емоційно зауважив митець, якому болить усе, що стосується рідного міста. Також Сергій Шишкін тішиться, що стільком людям небайдуже майбутнє Володимира.

Загалом, дещо сумбурним і хаотичним вийшов перший «круглий стіл» присвячений темі розвитку туризму та культури, адже прозвучало безліч хоч і хороших, але дуже різнопланових ідей. Дехто з учасників навіть зауважив, що приміщення міської ради не зовсім підходяще місце для генерації креативних думок. Утім, як запевняють організатори, ця зустріч була не останньою, а чи буде якась з них користь, покаже час.

Автор статті: Олег Горох

0 Комментариев