25 вересня: чим особливий цей день та що святкують в Україні та світі

news

25 вересня 2020 світ відзначає Всесвітній день сновидінь, Всесвітній день таблиці множення, Всесвітній день фармацевта, День «обійми вегетаріанця», День математичних оповідань, Всесвітній день легенів.

У Німеччині – День бутерброда, в Швейцарії – свято збору винограду, в США – День адміністраторів досліджень, День сміливця, День лобстера, День дочки, День кращого сніданку, День приготування їжі, День коміксів, на Маршаллових островах – День культури, у Франції – День симпатії харкі, в Італії – Фестиваль ремесел у Тоскані.

25 вересня віруючі вшановують священномученика Автонома, який був єпископом в Італії та прославився зверненням до християнства багатьох язичників. В народі свято отримало назву день Артамона або Артамон Змійовик – вважалося, що в цей день змії повзуть геть у ліс у свої нори і впадають у сплячку. Пращури проводили певні обряди на Артамона і остерігалися порушувати суворі заборони.

Свято вважали остаточним переходом літнього часу на осіннє, коли день із ніччю рівняються.

25 вересня: яке свято і що заборонено робити сьогодні

До речі, 25 вересня було другим “зміїним святом”, адже влітку перед цим відзначався ще один тематичний день – Василіска 4 червня.

На Артамона не можна було ходити в ліс і вже тим більше забрідати у хащі. Вважалося, що можна налякати змій або наступити на них випадково – а будь-яка шкода гадам у цей день обіцяла великі біди та хвороби. Крім того вірили, що мисливці можуть зустріти Василіска, який здатний суворо розправиться з кривдниками і через укус змії влити в тіло людини свою небезпечну отруту.

25 вересня: яке свято і що заборонено робити сьогодні

У день Артамона Змійовика вірили, що в лісі можна натрапити на Василіска (Фото: Василіск, ілюстрація 1584 року Йоста Аммана)

При цьому варто зазначити, що просто побачити змію на Артамона називали добрим знаком. А якщо при цьому погодувати гада – який попався на очі біля вашої хати – яйцем або м’ясом курки і пригостити молоком, то тоді можна було розраховувати на швидке багатство й удачу.

В цей день було прийнято збирати горобину, з якої господині робили корисні вітамінні заготівки, приправляли медом та за повір’ями на Артамона “заряджали” їх цілющими властивостями.

Під час збору горобини потрібно було бути вкрай обережними та акуратними, бо випадкове пошкодження деревця вважалося дуже поганою ознакою для всієї родини і могло принести нещастя близьким.25 вересня: яке свято і що заборонено робити сьогодні

У день Артамона Змійовика збирали горобину та готували з неї страви (Фото з відкритих джерел)

Головні прикмети у день Артамона Змійовика:

  • Якщо до цього дня листя закінчувало опадати з дерев, зима намічалася холодною.
  • Дощова погода була передвісником довгої зими.
  • Велика кількість змій також віщувала люту зиму.
  • Гуркіт грому в цей день означав теплу осінню погоду протягом всієї осені.
  • Велика кількість жолудів говорила про тепле майбутнє літо і хорошу врожайність.
  • Коли на деревах залишалося багато листя, це символізувало сильні холоди взимку. А якщо листя практично не було, то зима обіцяла бути теплою.
  • Збираючи горобину поганою прикметою було зламати гілку. Для членів сім’ї це означало настання голодного часу.
  • Непогожу погоду обіцяли і тривалі сутінки. А нетривалі були передвісником гарної погоди.
  • Вважалося, що якщо в цей день людиною буде вбита змія, її чекають біди.

Іменини у Семена, Федора, Олексія, Миколи, Івана та Афанасія. Не забудьте привітати винуватців свята з Днем ангела! 

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев