25 січня: яке сьогодні свято?

news

25 січня вшановується пам’ять великомучениці Тетяни Римської. Раніше на Тетяни святкували День студента, адже Тетяна є покровителькою студентів. 25 січня було гучним і веселим святом для молоді.

Народилася свята Тетіана в Римі близько 200 року в сім’ї вельми знатних римлян-християн.

У той час у Римі було багато язичницьких храмів і, яка подія б не відбувалася, всі мали принести жертвоприношення.

Християни ж вважали це зреченням від Христа. Тому вони ухилялися від участі в таких святах.

Коли почалися гоніння на християн, язичники схопили і святу Тетіану. Змушували її принести жертву Аполлону. Але під час її молитви статуя впала і розбилася.

Після чого Тетіану судив сам правитель Риму. Її жорстоко катували, кидали до в’язниці, намагалися втопити і заганяли у клітку до лева.

Тетіана завжди залишалася непохитною та молилася Христу.

Згодом Тетіані було винесено смертний вирок – усікновення мечем. Але язичники так і не змусили Тетіану молитися їхнім богам.

Пізніше юну християнку Татіану Римську проголосили святою, а день її смерті 25 січня став Тетяниним днем.

У цей день всі жінки, які названі ім’ям Тетяна (в перекладі з грецької Татіана означає упорядниця) відзначають день ангела.

Мощі святої мучениці Татіани зберігаються в Свято-Успенському Псково-Печерському монастирі.

Нагадаємо, Тетянин день – це релігійне і народне свято, коли вітають з днем народження всіх Тетян.

Згідно з церковними календарями, цей день був заснований на пам’ять про загиблу за християнську віру святої мучениці Татіани, дочки римського консула, страченої при імператорі Севері на початку третього століття нашої ери. Для православних віруючих 25 січня має велике значення. Тетяні Римської вони моляться про ретельність в науках, про удачу на іспитах, легкому навчанні.

Тетянин день: що не можна робити

  • Не можна відмовляти цього дня в допомозі тим, хто просить. Наші предки вважали, що відмовивши або проігнорувавши прохання, ви самі можете потрапити в біду.
  • Цього дня не можна прибирати прати, займатися фізичною працею або ремеслом.
  • На Тетянин день не можна сваритися і лаятися, особливо з близькими людьми.
  • Але напередодні свята потрібно обов’язково привести будинок в порядок і забратися, оскільки безлад на свято може накликати на вас неприємності і проблеми.

День студентів

У своєму арсеналі студентська частина нашого прогресивного суспільства має принаймні два цілком законних і безумовно офіційних привода для свята: Міжнародний день студента, який відзначається 17-го листопада і Тетянин день – 25-го січня, який можна сказати наш домашній або національний День студентів . Походження останнього докорінно відрізняються від всесвітнього свята, воно більш традиційне для наших студентів і бере свій початок із середини вісімнадцятого сторіччя.

День студентів раніше був приурочений дню установи Московського університету, яке за старим стилем юліанського календаря відбулося 12-го січня 1755-го року і було ініційовано російською імператрицею Єлизаветою Петрівною. Підписання найвищого Указу відбулося в день ранньохристиянської святої великомучениці Татіани Римської, що жила в III-му столітті нашої ери. Це давньогрецьке ім’я, яке нам більш відомо, як “Тетяна” в перекладі означає “упорядниця”. Трохи пізніше в одній з прибудов старої будівлі університету створили домову церкву на її честь, а сама свята була оголошена своєрідною покровителькою студентства.

День студентів став святкуватися спочатку як день народження самого Університету і був веселим і гучним святом, а пізніше поширився і перейшов у свято всіх студентів.

 

Сьогодні, 25 січня, свої іменини відзначають Тетяна, Галактіон, Євпраксія, Мартин, Петро, Сава (Саватій)

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев