21 листопада: яке сьогодні свято?

news

21 листопада — особливий день «Архангела Михаїла», День святого Михайла, або Собор святого архистратига Михаїла.

Починаючи від Мономаховичів (1125 р.), київські князі вважали Михаїла своїм патроном, зображали його на стародавніх гербах Києва. Символ Михаїла присутній і на головній хоругві часів Богдана Хмельницького та на численних козацьких прапорах.

Образ святого Михайла уособлює перемогу добра над темними силами: грyмить грім — значить, святий Михайло бореться з чортами.

Існує дуже поширений переказ про чoрта, який намагався сховатися від архистратига Михаїла. Щоб урятувати, чoрт почав називати предмети, за якими Михайло не дістав би його. Серед можливих варіантів він називав навіть людину, але архистратиг Михайло сказав, що в цьому разі людину він yб’є та дасть їй царство небесне, а чoртові все одно — непереливки! Так чoрт перелічив геть усі предмети, під якими міг би сховатися, аби Бог його не дістав, а про кущ ліщини забув. Тож мисливці радять під час бурі в лісі ховатися під ліщиною, оскільки там грiм не yб’є.

А за одною старою легендою, одного разу звичайний мисливець випадково вбuв у лісі чoрта. До нього з’явився святий Михайло та запропонував виконати будь-яке бажання мисливця. Той забажав обмінятися зі святим Михайлом рушницями. Трохи повагавшись, Михайло погодився на такий обмін. Одну умову поставив святий: якщо мисливець передумає та схоче обмінятися рушницями назад, то мусить прийти на те саме місце.

І почало цьому мисливцеві так щастити на полюванні, що годі й казати! Тільки кожного разу, як він із цієї рушниці стрiляв, такий грiм над землею лунав, що люди лякалися. От і власник рушниці нарешті вирішив позбутися магiчного подарунка, щоб лихо не накликати на свою голову. Пішов на зазначене місце та й обмінявся рушницями із святим Михайлом назад. Але й колишня його старенька рушниця тепер теж набула чарівних властивостей! І мисливська удача не покидала вже його довіку.

Через 7 днів після Михайла починається Різдвяний піст, який триває 40 днів. Тому господині здавна накривали столи смачними стравами та кликали багато гостей – це принесе багатство в наступному році. А молодиці пекли пироги, приносили до образу Святого Михайла та просили скоріше вийти заміж.

Що не можна робити 21 листопада.

На Михайла заборонено займатися будь-якими справами, особливо рубати або різати. Заборона знімається лише для тих, хто працює не за своєю волею або з добрими намірами.

Заборонено сваритися, лаятися, сперечатися, кричати та провокувати конфліктні ситуації. В цей день потрібно примиритися з усіма та вирішити й пробачити давні образи.

Прикмети 21 листопада.

  • Мокрий сніг передбачає гарний врожай в наступному році.
  • Якщо в цей день буде густий туман, то він протримається аж до Миколая.
  • Ясна ніч в цей день, передвіщає сніжну зиму.
  • Дощова погода на Михайла принесе теплу та суху весну.
  • Іній на деревах, до великих сніжних заметів, а туман до відлиги, яка буде триматися до Миколая.
  • Вітер, який підніметься з полудня, принесе теплу погоду в грудні.
  • Морози, які починаються з Михайла продовжаться аж до Різдва.

 

 

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев