15 вересня: чим особливий цей день та що святкують в Україні та світі

news

15 вересня 2020 світ відзначає День вільних грошей, Міжнародний день крапки, День народження екологічної організації Greenpeace, Міжнародний день демократії та Всесвітній день боротьби з лімфомами.

У США – День IT-професіоналів, День «Будь готовий», День пасти «Лінгвіні», День м’ятного лікеру, День фетрового капелюха, в Білорусі – День бібліотек, в Індії – День інженера, у Нідерландах – День принца, в Гондурасі, Гватемалі, Коста-Ріці, Сальвадорі, Нікарагуа – День незалежності, в Азербайджані – День знань, у Мексиці – День пам’яті долореського призову до революції, в Британії – День битви за Британію, у Таїланді – День Сілпи Бхірасрі.

15 вересня за народним календарем – день Маманта-Овчинника. Цей день вважався нещасливим, тому селяни намагалися сьогодні навіть не виганяти худобу з двору. Маманта-Овчинника називали покровителем кіз і овець. В цей час опадали листя з черемхи, жінки і діти вирушали в ліс на збір журавлини. Важливо, щоб в цей день на столі були страви, приготовані з козячого молока.

15 вересня  День святої родини — Мамонта і його батьків Руфіни і Федота

У народі 15 вересня вважали нещасливим днем. Старалися без зайвої потреби навіть не виганяти худобу з двору. Черемуха роняла листя, а в городах починався сезон збору овочів і фруктів. У лісі 15 вересня встигала журавлина, і зазвичай жінки і діти, вільні від роботи, відправлялися її збирати.

15 вересня на столах зазвичай присутні страви, приготовані з козячого молока – сир, бринза і т.д. У церкві шанували пам’ять мученика Маманта, його батьків Руфіни і Феодота. Відомо, що мати і батько Маманта були людьми знатними, але навіть незважаючи на це, вони не змогли уникнути сумної долі – під час гонінь і переслідувань прихильників християнської віри їх уклали в темницю, де обидва померли. Перед смертю Руфіна народила дитину, яку передоручила Богу. Маленького Маманта взяла на виховання одна багата вдова по імені Амієвих, яка також поховала і його батьків. Амія зробила все, щоб виростити Маманта християнином, дала йому гарну освіту. Юнак міг похвалитися талантом красномовства, а тому, вирішив стати проповідником. Багатьох людей Маманту вдалося навернути до віри. Однак коли правитель Демокріт дізнався про те, що робить Мамант, він повідомив про це імператору Авреліану, який заарештував проповідника і став умовляти прийняти язичництво. Вмовляння не діяли, а тому, Маманта піддали великій кількості катувань. Зрештою, вирішили втопити Маманта в морі, але Бог врятував мученика, і він був віднесений хвилями на високу гору в пустелі, розташовану неподалік від Кесарі. Там Мамант заснував церкву і проводив своє життя в молитвах.

15 вересня починалися гуляння. Також після закінчення робіт хлопцям необхідно було йти в рекрути. У цей день їх не навантажували ніякою роботою. Так що, 15 вересня люди ходили в гості, влаштовували жартівливі бійки і бенкети.

НАРОДНІ ПРИКМЕТИ Й ТРАДИЦІЇ

 • Якщо день ясний, то осінь тепла буде.
 • Якщо захід червоного кольору, скоро буде мороз.
 • Дощ – до сухої осені.
 • Низькі хмари – до негоди.
 • Безвітряна погода і велика кількість роси – до ясної та теплої осені.
 • Сніг, що випав в цей день, швидко розтане.
 • Щоб захистити житло від підступів нечистої сили його обкурювали ладаном.
 • День підходить для проведення обрядів сімейної магії.

Що не можна робити сьогодні:

 • Нові справи 15 вересня починати не варто – до провалу.
 • На ринок краще не ходити. Покупки не принесуть бажаної радості, та й обікрасти можуть або обдурити.
 • Не можна робити нічні та вечірні випаси худоби – овець і кіз на пасовище відправляли тільки вдень.

15 вересня День ангела відзначають: Альфред, Антон, Демид, Леонід, Іван, Федір, Федот, Феодосій, Пилип, Юліан. Не забудьте привітати винуватців свята з Днем ангела! 

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев