13 вересня: чим особливий цей день та що святкують в Україні та світі

news

13 вересня 2020 світ відзначає Міжнародний день шоколаду, День програміста, День осінніх пирогів, День позитивного мислення, День народження пеніциліну, Міжнародний день пам’яті жертв фашизму, Всесвітній день журавля, День народження біоніки. 

В Україні – День танкістів, День працівників нафтової, газової та нафтопереробної промисловості, у Казахстані – День сім’ї, у США – День закуски соліннями, День боротьби з целіакією, День знайомства дітей з кухнею, День печива з передбаченнями, День арахісу, в Латвії – день батька, у Німеччині – день Батьківщини, день картопляних галушок, у США і Канаді – день дідусів і бабусь, у Бразилії – день алкогольного напою «кашаса», в Австралії – день екологічно сталого будинку, в Румунії – Свято збору винограду, на Маврикії – День інженера, у Данії – День фіорду, в Туркменістані – День туркменського бахши, в Мексиці – День пам’яті дітей-героїв, у Таджикистані – День меліораторів, у Британії – День Роальда Даля.

У церквіі 13 вересня вшановується пам’ять святого Купріяна Карфагенського, який жив в III столітті і був відомий як єпископ Карфагена. Був вправним богословом, і більшу частину своїх творів присвятив питанням відступництва, причин, які його викликають. Крім того, саме Купріяна вважають творцем канонічного вчення про єдність церкви.

У народі 13 вересня називали Журавлиним віче, оскільки вважали, що саме зараз журавлі збираються біля боліт, на луках і вирішують, як і куди їм відправитися на зимівлю.

13 вересня збирали урожай буряків, картоплі, моркви, журавлини.

До речі, цікаво, що журавлину не можна було збирати раніше 13 вересня – це, за прикметами, могло накликати біду на людину.

Так, вважалося, що жінка стане безплідною, а у хлопця нечиста сила розум вкраде.

Цікаво, що першою за ягодами в цей день відправляли людину, яка народилася 13 вересня – вважали, що вона знає дорогу, де росте багато журавлини.

13 вересня – яке сьогодні свято та чого не можна робити - Главком

За повір’ям, на Купріянів день журавлі злітаються на болота і вирішують, коли і як здійснювати переліт на південь. За цю подію свято прозвали «Журавлине віче».

В цей день ходять на болота за журавлиною. Поводирем вибирають людину, яка народилася 13 вересня. Вважається, що її на підсвідомому рівні відомо, де знаходяться кущі з найбільшою і смачною ягодою. До вечора господині намагаються приготувати пироги з журавлиною і журавлинний кисіль.

До цього дня походи на болота в багатьох місцях заборонені. Той, хто знехтував правилом, накликає на себе і сім’ю біди.

З цього числа збирають урожай коренеплодів: моркви, буряка, ріпи, картоплі і т. д.

Народні прикмети на 13 вересня

 • Якщо журавлі летять не поспішаючи, між собою «розмовляють», осінь буде теплою.
 • Журавлі на південь летять не клином, а поодинці – наступний рік буде неврожайним.
 • Сніг, що випав в цей день, довго не протримається.
 • Лебеді збилися в зграї і летять на південь – до снігопаду.
 • Журавлі низько летять – зима м’якою буде. Якщо високо, то суворою.
 • Почути журавлиний крик – до дощу.
 • Горобину в цей день не збирали, щоб птахів не турбувати.
 • Молодик – до багатого врожаю журавлини.
 • Зібрані на Купріяна ягоди журавлини потрібно зашити в невеликий мішечок з синьої тканини і скрізь носити з собою. Тоді удача буде вас у всьому супроводжувати.
 • Побачити уві сні журавлину – до пліток і сліз.

Що не варто робити сьогодні?

 • Кажуть, що не можна ворожити та дивитися через ліве плече в моменти страху і тривоги
 • Не варто також сьогодні грати в азартні ігри.

Іменини у Геннадія, Дмитра, Володимира, Михайла й Олександра. Не забудьте привітати винуватців свята з Днем ангела! 

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев