Зі студентством – про відновне правосуддя для неповнолітніх

news

8 вересня 2020 року фахівці Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Волинській області Ірина Кушпетюк та Луцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Зоряна Світлицька за участю старшого інспектора з особливих доручень відділу Уповноважених з контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності (з дислокацією у Волинській області) Управління дотримання прав людини Національної поліції України Наталією Бартошук провели правопросвітницький захід для студентів 2 курсу Луцького кооперативного коледжу Львівського торговельно-економічного університету.

На початку зустрічі працівники центрів розповіли присутнім про порядок отримання безоплатної правової допомоги, первинну та вторинну правову допомогу. Зокрема, дітям було повідомлено, що вони мають право і на первинну, і на вторинну правову допомогу та запропоновано, у разі виникнення правових проблем, звертатися до Луцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

До відома присутніх було донесено інформацію про пілотний проект «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». Представники системи безоплатної правової допомоги Волині наголосили на процедурі, за якої неповнолітні, які вчинили кримінальний проступок чи злочин невеликої тяжкості, можуть бути звільненні від кримінальної відповідальності.

Так, переймаючи практику зарубіжних країн, для виховання правової свідомості неповнолітніх та забезпечення можливості виправлення неповнолітніх, превенції випадків дитячої судимості, в Україні введено практику примирення неповнолітнього з потерпілим за участю адвоката, який співпрацює з системою безоплатної правової допомоги.

Відповідна програма застосовується за чотирьох умов: 1) правопорушником є неповнолітній, який визнає свою вину; 2) ним вчинено кримінальний проступок або нетяжкий злочин; 3) у даному кримінальному правопорушенні є потерпілий – фізична чи юридична особа; 4) неповнолітній і потерпілий згідні на примирення.

За наявності зазначених обставин, прокурором через Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги залучається адвокат, який отримав відповідний сертифікат. За його сприяння між сторонами укладається угода про примирення. Так, замість штрафу неповнолітньому інколи може бути достатньо щиро вибачитися перед потерпілим, пройти навчання з управління агресією тощо.

Таким чином, аудиторії було пояснено, що держава намагається дати шанс дітям стати на шлях виправлення. Окрім того, для їх ресоціалізації можуть створюватися робочі групи з психологів, соціальних педагогів та інших спеціалістів.

Своєю чергою, представниця поліції Наталія Бартошук розповіла присутнім про їхні права у разі, якщо вони стануть учасниками події, яка вирішується поліцією, наприклад, затримання. Неповнолітніх було повідомлено про їхнє право користуватися захистом адвоката, про абсолютну заборону піддавати будь-кого катуванню та жорстокому поводженню, в тому числі при поліцейському розслідуванні правопорушень.

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев