Юридичні проблеми при прийнятті спадщини: коли акон передбачає встановлення додаткового строку

news

– Як це так? Брат же відписав мені хату! Чому вона не може стати моєю? – дивувалася літня жінка, коли їй не видали свідоцтва про право на спадщину.

⚖️ Юридичні проблеми при прийнятті спадщини, на жаль, непоодинокі. Після смерті близького родича далеко не кожна людина пам’ятає про необхідність звернутися до нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину впродовж шести місяців з моменту смерті спадкодавця. Але якщо є поважна причина, то закон передбачає встановлення додаткового строку.
🔹 З питанням про поновлення строку для прийняття спадщини до Камінь-Каширського бюро правової допомоги Ковельського місцевого центру з надання БВПД звернулася пані Ольга.
🔹 Жінка розповіла, що у серпні 2019 року помер її брат, після смерті якого залишилась спадщина – будинок з господарськими та побутовими спорудами, а також земельна ділянка. Пані Ольга має інвалідність, часто хворіє, звертається за допомогою до лікарні. До того ж, жінка була впевнена – якщо вона користується майном, має правовстановлюючі документи на будинок та землю, то вона вже прийняла спадщину.
🔹 Коли пані Ольга звернулася до Камінь-Каширської державної нотаріальної контори Волинської області із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, їй відмовили у зв`язку із пропуском строку для прийняття спадщини.
🔹 «Із викладених обставин вбачалося, що пані Ольга пропустила строк для прийняття спадщини з поважних причин, оскільки хворіла, у зв`язку з чим зверталася за медичною допомогою. У неї були підтвердження з епікризу історії хвороби. Тобто, неявні підстави для звернення до суду із заявою про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини», – розповіла начальниця бюро правової допомоги Інна Бондар.
🔹 Оскільки пані Ольга належить до категорії осіб з інвалідністю та має право на безоплатну вторинну правову допомогу, юристка бюро склала та подала до суду позовну заяву. Рішенням суду від 10 березня 2020 року позовні вимоги клієнтки було задоволено в повному обсязі, де визначено додатковий строк тривалістю два місяці з дня набрання законної сили для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті брата.
👩‍🎓 Коментар юристки Камінь-Каширського бюро правової допомоги Ковельського місцевого центру з надання БВПД Інни Бондар:
🔸 Статтями 1269, 1270 Цивільного Кодексу України визначено порядок прийняття спадщини. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
🔸 Важливо! Спадкоємці, які на час відкриття спадщини постійно проживали разом із спадкодавцем, вважаються такими, що автоматично прийняли спадщину, якщо не заявили протилежного (відмови) (ст. 1268, 1269 ЦК). Утім, аби не виникло спірних ситуацій, їм варто звернутися до нотаріуса так само, як і іншим спадкоємцям.
🔸 Відповідно до ч. 3 ст. 1272 Цивільного Кодексу України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
🔸 Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: тривала хвороба, перебування тривалий час за межами України, відбування покарання у місцях позбавлення волі, перебування на строковій службі тощо. Усі причини слід підтвердити письмовими документами відповідних органів.
🔸 Важливо! Спадкоємцю надається один шанс на поновлення строку прийняття спадщини через суд. Повторного визначення додаткового строку для однієї і тієї ж особи законодавством не передбачено.
🔸 Справи про поновлення строку для прийняття спадщини підсудні місцевим загальним судам за місцем знаходження майна або основної його частини.

🔸 Якщо ж у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не реалізував право на прийняття спадщини через відсутність інформації про смерть спадкодавця, то правові підстави для встановлення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні.

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев