Юридичні поради власникам прав інтелектуальної власності

news

У Міжнародний день інтелектуальної власності, який щороку відзначається 26 квітня, юристи Ковельського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформують про захист прав інтелектуальної власності.

Інтелектуальна власність — це результат інтелектуальної, творчої діяльності однієї людини або кількох осіб. Ця особлива сфера прав дозволяє отримати колосальні прибутки за короткий термін, причому часто з мінімальними або і практично відсутніми інвестиціями. Авторське право часто підпадає під недобросовісне зазіхання з боку фізичних або юридичних осіб у всьому світі.

До інтелектуальної власності належать особисті немайнові і майнові права авторів та їх правонаступників, пов’язані зі створенням і використанням творів науки, літератури та мистецтва, здобутки науково-технічної діяльності, комерційні позначення, суміжні права виконавців, виробників фонограм та відеограм, а також організацій мовлення. Такі права захищаються Законом України «Про захист авторського права й суміжних прав», Цивільним Кодексом України, міжнародними договорами та іншими законодавчими і нормативними актами.

За захистом прав інтелектуальної власності слід звертатися до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Антимонопольного комітету України, Державної фіскальної служби України, правоохоронних органів. Захист таких прав може здійснюватися у претензійному, судовому та адміністративному порядках.

При порушенні авторських прав і (або) суміжних прав — суб’єкти таких прав мають право:

  • вимагати визнання та поновлення своїх прав, у тому числі забороняти дії, що порушують їх авторське право та (або) суміжні права чи створюють загрозу їх порушення;
  •  звертатися до суду з позовом про поновлення порушених прав та (або) припинення дій, що порушують авторське право та (або) суміжні права чи створюють загрозу їх порушення;
  • подавати позови до суду про відшкодування моральної та матеріальної шкоди;
  • вимагати, в тому числі у судовому порядку, публікації в засобах масової інформації даних про допущені порушення авторського права і (або) суміжних прав та судові рішення щодо цих порушень;
  • вимагати прийняття інших передбачених законодавством заходів, пов’язаних із захистом авторського права та суміжних прав.

За порушення авторських і суміжних прав на винних очікує кримінальна відповідальність, відповідно до Кримінального кодексу України. Якщо це завдало матеріальної шкоди у значному розмірі — накладення штрафів від двохсот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до двох років, або позбавленням волі на той самий строк.

Ті самі дії, якщо вони вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або завдали матеріальної шкоди у великому розмірі караються штрафом від тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.

Такі ж протиправні дії вчинені службовою особою з використанням службового становища або організованою групою, або якщо вони завдали матеріальної шкоди в особливо великому розмірі караються штрафом від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або позбавленням волі на строк від трьох до шести років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, або без такого.

До відома:
Матеріальна шкода вважається завданою в значному розмірі, якщо її розмір у двадцять і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, у великому розмірі — якщо її розмір у двісті і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, а завданою в особливо великому розмірі — якщо її розмір у тисячу і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев