Якими мають бути права «сонячних людей»?

news

8 – 9 жовтня у Києві тривала Всеукраїнська нарада Виконання Конвенції ООН про права інвалідів в сучасних умовах, присвячена Всесвітньому дню психічного здоров’я.

Захід проводили в рамках проектів та програм Всеукраїнської громадської організації «Коаліція». Це, зокрема, такі проекти «Просування політичного діалогу між українськими НДО та виконавчою владою з питань адміністративних послуг для осіб з інтелектуальною недостатністю» та «Фінансова підтримка громадських організацій інвалідів».

«Усі різні – усі рівні» – під таким гаслом проходила конференція, мета якої звернути увагу нашої держави на права інвалідів.

cLvJecWzijo (1)

Як наголосив Уповноважений  Президента України з прав людей з інвалідністю Валерій Сушкевич, потрібні зміни до законодавства, які дозволять визнати повну правоздатність усіх осіб з усіма типами інвалідності, надати їм права голосу. Такі особи повинні мати право вибору своєї поведінки, право на особисті стосунки і т. д.

Через децентралізацію в Україні в «Коаліції» переживають, що виникнуть труднощі у їх роботі. Зокрема, керівник проекту «Просування політичного діалогу між українськими НДО та виконавчою владою з питань адміністративних послуг для осіб з інтелектуальною власністю», виконавчий директор ВГО вважає, що люди при владі хочуть забрати навіть те, що є зараз зроблено для інвалідів. Інструментом у цьому їм стане децентралізація. Кожна громада буде вирішувати самостійно свої питання, а, отже, не буде єдиної думки.

kL4Un8Ux01A

Серед учасників конференції були і Наталія Шнит, член громадської організації «Даун-Синдром» та Олена Андрощак, юрист охорони здоров’я Луцької міської ради.

«Я учасник конференції, як уповноважений представник ГО «Даун– Синдром», і як мама «сонячної дитини» хочу відмітити, що це великий позитив, що на всеукраїнському рівні такі питання піднімаються для вирішення в законодавчому плані та в подальшому для практичної реалізації.Особливо актуальним на сьогодні є обговорення таких проектів «Ні громадянській смерті недієздатних інвалідів» та проект «Без меж», які піднімають питання зайнятості осіб після досягнення 18 річного віку. – ділиться враженнями від заходу Наталя Шнит. – Організація діяльності на місцевому рівні є завданнями таких організацій як наша.Саме тому дуже важливим був обмін досвідом на конференції між осередками з усієї України . Зараз «Коаліція» об’єднує 116 таких громадських об’єднань”.

Наталія

Жінка розповідає, що на Волині ці питання теж постійно піднімаються:

«В нас на Волині діє ВОГО «Батьків дітей з синдромом Дауна та іншими інтелектуальними порушеннями». Вона створена і працює для допомоги сім’ям які в силу об’єктивних обставин залишаються один на один зі своїми проблемами».

Незважаючи на великі труднощі, зараз все таки є зміни і питанням дітей з синдромом Дауна стали приділяти більше уваги:

«Дякуючи спільним зусиллям, досягнуто позитивних зрушень: відкрито інклюзивні групи в ДНЗ 38, діє денний нагляд на базі організації (фінансується «Коаліцією»), щорічно проходить оздоровлення сімей на озері Світязь та в Буковелі, проходять культурно-масові заходи з участю волонтерів, мають місце на постійній основі заняття з логопедом та дефектологом, проведення майстер-класів гончарства та образотворчого мистецтва. – розповідає пані Наталя. – Все це стало можливим, завдяки підтримці соціальних служб обласної адміністрації та міської ради та особисто луцького міського голови Миколи Романюка (допомога у виставці картин) та його екс-заступника  Святослава Кравчука (сприяння відкритті інклюзивних груп). Особлива вдячність нашим постійним спонсорам фонду Ігоря Палиці «Новий Луцьк» в особі керівника Олександра Товстенюка та заступника Ірини Констанкевич. Не можем не згадати про участь у житті організації Української православної церкви в особі отця Валентина та отця Михайла, а також волонтерської організації «Омофор».

Однак, не зважаючи на допомогу, лишається багато відкритих проблем. За словами пані Наталі, зараз недостатня реалізація соціальної адаптації людей з інвалідністю:

«Зараз в нашій області гостро стоїть питання: що робити дітям після досягнення 18 віку? Постала нагальна потреба в створені творчо-реабілітаційної майстерні або соціального магазину. На конференції я постійно розпитувала. як вирішують цю проблему в інших областях, адже є зарубіжний досвід, але потрібно знаходити варіант згідно наших українських реалій. Саме ці питання «розумного пристосування» осіб з інтелектуальною недостатністю піднімались на конференції, бо вони потребуть втручань в Конституцію та законодавство України, враховуючи європейську практику та досвід.

Жінка щиро сподівається на вирішення проблем «сонячних дітей», адже всі ми рівні у своїх правах.

«Для нас, батьків, наші діти є найбільшим мотиватором для активної позиції у формуванні позитивного відношення суспільства. Адже, якщо ми кожен будемо робити маленькі кроки, якість їхнього життя буде вищою. Адже ці «сонячні люди» теж мають право бути щасливими». – підсумовує пані Наталія.

Наразі ще лишається безліч відкритих питань, однак те, що є зрушення уже помітно. Зокрема, на законодавчому рівні, позитивним варто відзначити прийняття карної відповідальності за дискримінацію на підставі інвалідності.

Щодо проблем, то особливо гостро постає питання працевлаштування «сонячних людей». Окрім цих проблем, часто виникає інше болюче питання – абсолютно здорових дітей роблять спеціально розумово відсталими задля задоволення певних власних інтересів.

Варто зауважити, що темі дотримання прав інвалідів приділяють мало уваги, у наш час, це мало би бути навпаки, особливо, в умовах євроінтеграції. Такі діти виростають і не повинні ставати тягарем для батьків. Якщо допомагати їм розвиватися, навчати їх, то вони мають усі шанси стати активним членами суспільства – жити і працювати так, як інші.

Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА

 

Автор статті: Олег Горох

0 Комментариев