Як захистити капусту від шкідників без хімії

news

Соковиті листки капусти здаються справжньою принадою для шкідників: попільниці, гусениці, хрестоцвіті блішки. Особливо багато шкоди шкідники капусти доставляють недосвідченим городникам, які не знають, що урожай може бути повністю зіпсований паразитами, які люблять поласувати усіма частинами рослини, включаючи коріння.

На ринку товарів для саду та городу засоби від шкідників капусти представлені досить широко. Одна біда: в своїй основі вони так чи інакше мають хімічні сполуки різного ступеня токсичності. Незважаючи на запевнення фахівців, що при правильному використанні ці засоби нешкідливі для людини, городники цілком обгрунтовано побоюються хімічних інсектицидів.

Профілактика. Попередити появу шкідників капусти допомагають нескладні заходи:

  • Ретельне прибирання і утилізація (найкраще — спалювання) рослинних залишків після збору врожаю капусти;
  • Перекопування і розрівнювання грунту (в осінній час);
  • По можливості рання висадка розсади в грунт, щоб вона встигла зміцніти до появи шкідників;
  • Захист капустяних грядок укривними матеріалами: це найпростіший спосіб уникнути нападу блішки і не дати метеликам відкласти яйця, з яких потім з’являться гусениці;
  • Навесні і влітку — прополювання бур’янів, родинних капусті: сурепки, пастушої сумки. Шкідники капусти поселяються на них і згодом переносяться на гряди.

Захистити капусту від шкідників можна і на стадії висадки в грунт, посадивши поруч інші городні рослини:

  • Часник. Від виділяє леткі речовини, які відлякують капустяних мух;
  • Кріп або томати. Попереджають появу попільниці.
  • Шавлія своїм запахом відганяє капустяну совку.
  • Бораго (огіркова трава) захищає від нападу слимаків.
  • Полин, м’ята і пижмо відлякують капустяних мух і гусениць капустяної білявки.

На жаль, профілактика не гарантує стовідсотковий захист капусти від шкідників, тому будьте готові регулярно оглядати посадки на предмет появи непроханих гостей.

Шкідники капусти і народні засоби від них

На капусті завелася попелиця

На листках з’являються білі і бурі точки, листя знебарвлюються, згортаються. Призупиняється розвиток качанів, капуста починає відставати в рості. Скупчення попелиць можна розгледіти неозброєним оком: це сіро-зелені повзучі комахи близько 2 мм довжиною, покриті білуватою воскової пилом.

Чим обробити капусту від попелиці? Якщо посадки капусти невеликі, а колонії попелиць вдалося помітити рано, може допомогти просте обтирання листя ганчірочкою з розчином господарського мила (300-400 г мила на 10 л води). Через тиждень процедуру потрібно повторити.

Також до народних засобів від попільниці відносяться наступні.

1. Настій листя помідорів і цибулиння. Для приготування знадобиться 0,5 кг цибулиння і 1,5 — 2 кг бадилля або пасинків помідорів. Бадилля заварюють 5 літрами окропу і настоюють близько 4 годин, потім кип’ятять 3 години, проціджують і додають воду в пропорції 1: 2. Лушпиння заливають гарячою водою (близько 2 літрів) і настоюють не більше двох діб, після чого додають ще 2 літри води і трохи рідкого мила. Після цього обидва настої змішують і обприскують отриманим складом капусту.

2. Настій з золи, тютюнового пилу, гірчиці і рідкого мила.

Беруть по склянці тютюнового пилу і золи і по столовій ложці гірчиці і мила, заливають гарячою водою (10 л) і настоюють добу. Тютюновий пил — один з найпоширеніших засобів від шкідників: він нешкідливий для рослин і людини, недорого коштує і простий в застосуванні.

3. Відвар тютюну.

У 2 літри води засипають 400-500 г тютюнового листя, кип’ятять 2 години, після чого проціджують, додають близько 50 г мила і розводять розчин, що вийшов у відрі води.

4. Відвар часнику, який застосовується як універсальний засіб проти більшості капустяних шкідників.

Для приготування відвару беруть 700-800 г часнику (бажано цибулин разом з лушпинням), заливають 10 л окропу і кип’ятять 2 години. Перед поливом розводять водою в пропорції 1: 1.

На капусті оселилися гусениці

Ненажерливі гусениці — це личинки двох видів метеликів: капустяної совки і добре всім знайомої капустяної білявки. Дрібні гусениці совки найчастіше живуть всередині качана, тому при поверхневому огляді капусти їх можна помітити не відразу.

Народні засоби від гусениць на капусті:

  • Настій золи і дігтярного шампуню (мила): на склянку золи беруть чайну ложку шампуню і 5 літрів води, настоюють добу, потім обприскують капусту;
  • Обсипання капусти харчовою содою;
  • Обприскування настоєм бадилля томата і цибулиння. Їм же можна обробити капусту і від попелиць;
  • Ручне збирання гусениць (якщо ви вирощуєте мало капусти);
  • Залучення ос — природних ворогів гусениць. Обприскування капусти солодкою водою, розведеним варенням або сиропом приманює цих хижих комах до капустяних грядок.

Іноді можна зустріти пораду розвішувати на капустяних грядках яєчну шкаралупу. Вважається, що вона відлякує метеликів: вони нібито вважають шкарлупки за крила конкуренток, які раніше зайняли місце. Статистики, яка підтверджує дієвість цього способу, не існує, але спробувати варто.

У капусті з’явилися жуки

Найчастіше посадки капусти атакують крихітні жучки — сині, зелені, смугасті або чорні з відливом. Це різні види хрестоцвітих блішок, одного з найлютіших ворогів капусти. Хрестоцвіті блішки об’їдають листя і здатні дуже швидко залишити від них одні прожилки. Вони небезпечні для зовсім молодих рослин, тому що листя у них м’яке і ніжне. Жорсткі листя дорослих рослин не приваблюють жучків, так що головне завдання городника — захистити розсаду, поки вона не зміцніє. Перші ознаки ураження хрестоцвітними блішками — дрібні дірочки в листках.

Народні засоби від хрестоцвіті блішки:

  • Додавання в воду для поливу ялицевої олії, запах якої блохи не переносять;
  • Полив зі звичайним шампунем від бліх, який можна купити в зоомагазині;
  • Опилення посадок пекучим перцем, гашеним вапном, золою або сумішшю тютюнового пилу і золи в співвідношенні 1: 1. Робити це слід по вологому листу, щоб засіб міг на них закріпитися. Після дощу або поливу захисний шар потрібно відновлювати.

Для обприскування:

  • Настій курячого посліду в невеликій концентрації (1:20), витриманий протягом 6-7 днів;
  • Настій золи і дігтярне мила (шампуню);
  • Суміш з пропущеного через м’ясорубку часнику (1 склянка), бадилля помідорів (1 склянка) і рідкого мила (1 ст. Л.), розведена в 10 л води;
  • Настій тютюну з додаванням мила;
  • Оцет, сильно розведений водою (250 мл 9% оцту на відро води).

У капусті можуть з’явитися і листоїди — це теж жуки, але більших розмірів (до 5 мм), темно-зелені, з металевим блиском. Капустяний листоїд прогризає в листі досить великі отвори або виїдає виїмки по краю. Обробити капусту від листоїда рекомендується тютюновим пилом, гашеним вапном, золою або сумішшю всіх названих інгредієнтів.

Капусту об’їли слимаки і равлики

Ці неквапливі і нешкідливі на перший погляд створіння здатні завдати капусті серйозної шкоди. Харчуються вони в основному ночами і вигризають в капустяному листі дірки і цілі борозни.

Як вивести слимаків народними засобами:

  • Посипати землю гірчичним порошком або товченою яєчною шкаралупою;
  • Видалити нижнє листя, щоб слимаки не могли заповзти на качан з землі, або спорудити спеціальний «комірець», що закриває нижню частину качана.
  • Обприскати грунт настоєм гіркого перцю;
  • Полити капусту водою з додаванням нашатирного спирту (50 мл на 5-6 л води), дочекатися, коли слимаки виповзуть з качанів і землі, потім повторити процедуру.

Капустяна муха: ворог-невидимка

Небезпека капустяної мухи в тому, що результати життєдіяльності її личинок стають помітні далеко на відразу, а сама муха на вигляд мало відрізняється від звичайної. В кінці травня ця комаха відкладає яйця прямо в кореневу шийку молодої капусти або в грунт поруч з нею. Личинки, що вилупилися в’їдаються в кореневу систему і провокують загнивання і загибель коренів. Ознаки ураження: зів’ялий вигляд рослини, зупинка росту, потемніння нижнього листа до свинцевого кольору.

Обробляти саму капусту від мухи марно, тому що личинки атакують підземну частину рослини.

Захистити капусту від мухи без застосування хімічних інсектицидів можна, тільки перешкодивши кладці яєць. Для цього землю навколо капусти посипають сумішшю нафталіну і піску (1: 7) або тютюнового пилу з вапном (1: 1) в кількості близько 300 г на кв. м.

Про недоліки народних засобів у боротьбі проти шкідників капусти

Істотний мінус боротьби з шкідниками капусти без хімічних засобів — необхідність часто повторювати обробку: обприскування, полив тощо. Ефект натуральних засобів нестійкий, і для отримання врожаю його потрібно постійно поновлювати. Однак нагородою за працю стане смачна, хрустка, міцна, а головне — екологічно чиста капуста, яку можна сміливо давати дітям.

Автор статті: Мартинюк Марія

0 Комментариев