Як система БПД захищає права викривачів корупції

news

Система безоплатної правової допомоги співпрацює з викривачами корупції – адже 1 січня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо викривачів корупції», яким були внесені зміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу» в частині віднесення до суб’єктів права на безоплатну вторинну правову допомогу викривачів у зв’язку із повідомленням ними інформації про корупційне або пов’язане з корупцією правопорушення. Про це на міжнародній конференції «Викривачі корупції в Україні: успіх та виклики» розповів заступник директора Координаційного центру з надання правової допомоги Сергій Ющишин.

Про документи та правові питання  

Від початку 2020-го до травня 2021 року місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги зареєстрували 31 звернення про надання БВПД від викривачів корупції. За результатами розгляду цих звернень було прийнято 24 рішення про надання БВПД, шість рішень про відмову. По одному зверненню рішення не прийнято, оскільки ще очікуються документи від клієнта.

«Рішення місцевих центрів про відмову в наданні БВПД ґрунтувались на тому, що особа не надала необхідні документи, які б підтверджували її належність до категорії суб’єктів права на БВПД – викривача корупції, а також у зв’язку із тим, що особі вже надавалась БВПД з одного і того самого питання», – зазначив Сергій Ющишин.

Так, наявність статусу викривача може підтверджуватися документами про повідомлення ним про можливі факти корупційних правопорушень.

Такими документами можуть бути:

1) копія відповіді органу (закладу, установи, організації або юридичної особи) на повідомлення (заяву, скаргу тощо) викривача;

2) копія листа органу (закладу, установи, організації або юридичної особи) про результати попередньої перевірки за повідомленням викривача про можливі факти корупційних правопорушень;

3) копія повідомлення Національному агентству про початок досудового розслідування за участю викривача;

4) копія повідомлення Національному агентству про участь викривача у справі про адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією;

5) витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, до якого внесені відомості про заявника (викривача) у справі про корупційний злочин;

6) інші документи, видані уповноваженими органами, які підтверджують, що особа є викривачем у зв’язку із повідомленням нею інформації про можливі факти корупційних правопорушень.

Найчастіше викривачі корупції зверталися до системи БПД щодо представництва інтересів особи у кримінальному провадженні під час здійснення досудового розслідування; визнання незаконним та скасування наказу про звільнення, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу. Поширеними є також звернення щодо визнання наказів такими, що порушують права викривача; оскарження наказу про застосування дисциплінарного стягнення.

«Також викривачі корупції зверталися по безоплатну правову допомогу стосовно визнання дій органу державної виконавчої влади щодо розголошення інформації про викривача корупції незаконними та стягнення моральної шкоди», – повідомив Сергій Ющишин.

Правова допомоги викривачам – в дії

Станом на 1 червня 2021 року на розгляді в суді перебувають вісім справ. За чотирма справами розпочато надання БВПД – тривають зустрічі з адвокатами, узгодження правової позиції тощо. За п’ятьма справами триває надання БВПД у кримінальних провадженнях в рамках досудового розслідування. І у семи справах надання БВПД завершено.

Один з прикладів правової допомоги – кейс по захисту трудових прав викривача корупції. Клієнт звернувся до Херсонського місцевого центру з надання БВПД щодо визнання протиправними та скасування наказів Державної екологічної інспекції Південного округу «Про порушення дисциплінарного провадження» та «Про відсторонення від виконання посадових обов`язків». Чоловік також хотів стягнути з роботодавця середню заробітну плату за час відсторонення від виконання посадових обов`язків.

Фахівці Херсонського місцевого центру встановили належність чоловіка до категорії викривачів корупції та призначили адвоката, який співпрацює з системою БПД, для представництва інтересів клієнта як позивача у адміністративній справі.

Завдяки успішному захисту прав та законних інтересів клієнта Херсонський окружний адміністративний суд частково задовольнив позовні вимоги, зокрема, вирішив стягнути із Державної екологічної інспекції Південного округу на користь чоловіка середній заробіток у сумі понад 25,7 тис. грн. Станом на 1 червня 2021 року судове рішення набрало законної сили.

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев