Як шахраї в ролі кіберполіції працюють

news

15 жовтня Арсен Аваков анонсував створення кіберполіції України. Перехідним етапом у її створенні має стати переатестація працівників підрозділів боротьби із кіберзлочинністю МВС. Чи злякалися шахраї цього новомодного словечка «кіберполіція»? Здається, навпаки, вирішили довго не чекати і прикриватися її ім’ям.

Одній із луцьких студенток під час пошуку інформації в мережі вибило повідомлення про те, що її комп’ютер був використаний із протиправною метою, а саме – перегляд і копіювання матеріалів, що містять елементи педофілії.

«Ваші дані (місто, провайдер, серійний номер пристрою) успішно внесені до єдиного реєстру правопорушень. На Вас накладено адміністративне стягнення», – повідомляла «кіберполіція».

«Ваші дії містять у собі склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 14.5 КОАП і спричиняють за собою накладення адміністративного стягнення в розмірі від 340 до 1700 грн., а в разі ухилення від сплати штрафу – кримінальну відповідальність по ч. 3 ст. 301 Кримінального кодексу України, в порядку передбаченому ст. 31 УПК України».

КОАП – це, очевидно, малась на увазі назва російською мовою Кодексу України про адміністративні порушення (Кодекс об административных нарушениях). Якщо переглянути ці статті, то виходить доволі смішно: У частині 5 ст. 14 цього кодексу зазначено:

«У разі, якщо право володіння та користування транспортним засобом було передано іншій особі за договором найму (оренди), лізингу, прокату або іншій підставі відповідно до закону чи договору, адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, несе особа, яка володіє та користується таким транспортним засобом».

Стаття 301 Кримінального кодексу України передбачає відповідальність за ввезення, виготовлення та розповсюдження порнографічних предметів. Зокрема у частині 3 цієї статті зазначено:

«Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені повторно або за попередньою змовою, групою осіб, або з отриманням доходу у великому розмірі, – караються позбавленням волі на строк від трьох до семи років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років».

Стаття 31 УПК – це, вочевидь, ст. 31 Кримінального процесуального кодексу, яка говорить про склад суду, яким здійснюється кримінальне провадження.

«Постановою у справі про адміністративне правопорушення серія АК №6584556569 від 07.12.2015 року на Вас накладено адміністративний штраф у розмірі 450 гривень. Оплату штрафу Ви можете здійснити в будь-якому терміналі оплати або безпосередньо на сайті оператора шляхом перерахування вказаної суми стягнення на унікальний для Вас номер Киевастар +38097…793, на оплату штрафу Вам відведено 6 годин.

Після сплати штрафу на виданому термінальному чеку ви знайдете код розблокування, який необхідно ввести в поле нижче. В разі відмови від сплати штрафу або спробі переустановити ОС – на підставі ч. 2  ст. 41 КАС України і ст. 31 УПК України – матеріали справи будуть передані в прокуратуру для ухвалення рішення відносно збудження кримінальної справи за фактом скоєння злочину передбаченого ч. 3 ст. 301 УК України, а до місця Вашого мешкання направлена слідчо-оперативна група для Вашого затримання.

У випадку відмови від сплати штрафу Вам загрожує позбавлення волі на термін від п’яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю».

кіберполіція

кыб

Уважний читач може помітити, що текст з помилками. Та й постанови такої, звісно, немає. Якщо задати в пошуку в мережі таку постанову, то «Google» «видасть» безліч результатів із подібними випадками, коли приходили такі повідомлення користувачам. Більшість із таких випадків були в Росії. Отож, шахраї нічого нового не придумали – це доволі поширений вірус в мережі.

Частина 2  ст. 41 КАС України зазначає, що «Фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання або за розпорядженням головуючого інший працівник апарату суду».

У причинах, через які нібито заблокували комп’ютер користувача, вказано що порушено ч. 1 ст. 241 і ч. 1 ст. 242 УК, тобто розуміється Кримінального кодексу.

Стаття 241 передбачає відповідальність за забруднення атмосферного повітря, а стаття 242 за порушення правил охорони вод.

Ми зателефонували за номером, який був указаний у повідомленні. Трубку підняв російськомовний чоловік. Він не здивувався особливо дзвінку і сказав, що вже перед тим багато хто йому телефонував. Чоловік переконаний, що це так пожартував хтось із його знайомих. Він запевнив, що телефонував до компанії «Київстар» як дізнався про використання свого номера із метою шахрайства. Однак зі слів чоловіка, він зовсім не зрозумів пояснень працівників компанії.

Що ж хороші жарти в його знайомих – так можна і грошей трішки заробити, якщо знайдуть такі довірливі громадяни.

Представники Управління МВС у Волинській області зазначили, що не можуть коментувати цю ситуацію, оскільки таких випадків не фіксували.

Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА

Автор статті: Мар'яна Метельська

14 коментарів