Як розпізнати грип та що з ним робити?

news

Морозний січень після теплого грудня додав людям клопотів зі здоров′ям, адже при перепаді температур на грип та застуду хворіють частіше. Разом з цим, в Україні зафіксовано поширення вірусу грипу типу А Н1N1, що на відміну від інших вірусів здатен провокувати тяжкі вірусні запалення легень, що і є частою причиною смерті хворих. 

З початку епідемічного сезону (з 28.09.2015р.) станом на 10.01.2016 року в Україні зареєстровано 25 летальних випадків від грипу, підтверджених фахівцями обласних вірусологічних лабораторій.

Щоб лихо не спіткало вас, варто вміти його розпізнати. Люди часто вважають грипом ГРВІ, тому що не знають, яка між ними різниця. І навпаки, маючи грип, не поспішають до лікаря, думаючи, що «пройде саме». Основна відмінність між двома недугами – при ГРВІ температура дуже рідко сягає вище 38 градусів, немає ломоти в тілі і болю у м′язах. ГРВІ розпочинаться поступово, а грип дає знати про себе раптово, протягом кількох годин температура підвищується до 38-40 градусів. ГРВІ дійсно можна лікувати самостійно. А от при грипі необхідно звертатись до фахівців.

Симптоми грипу, за яких необхідно перебувати вдома:

– підвищена температура тіла;

– біль у горлі;

– кашель;

– нежить;

– біль у м’язах.

Щоб не поширювати вірус серед оточення та не ускладнювати перебіг власної хвороби, в разі появи цих ознак хворий не повинен залишати оселю. Виняток — візит до лікаря. Хоча його краще викликати додому, адже призначеного лікування в домашніх умовах може бути цілком достатньо для одужання.

Симптоми, які вимагають термінової госпіталізації

Якщо стан хворої людини погіршується, не треба зволікати з госпіталізацією, адже під загрозою може бути її життя. Потрібно негайно викликати швидку, якщо:

– у хворого дуже зблідло або посиніло обличчя;

– дихання утруднене;

– довго не збивається висока (38 і вище) температура;

– є багаторазова рвота;

– людина надмірно сонлива чи збуджена;

– болить у грудній клітці;

– впав артеріальний тиск;

– у харкотинні виявлено кров.

Продовжувати лікування вдома за наявності таких симптомів небезпечно. Затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого.

 

Група найбільшого ризику: діти до 5 років (особливо – діти до 2 років), вагітні жінки, люди віком від 65 років, люди з надмірною вагою, хворі на діабет, хворі на хронічні серцево-судинні захворювання, хворі на хронічні захворювання легенів, люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями.

Також сюди належать професійні групи ризику – медичні працівники, вчителі й вихователі, продавці, водії громадського транспорту, усі, хто працює в багатолюдних місцях.

 

 

Для того, щоб не захворіти на грип, варто дотримуватись таких правил:

1. Уникати скупчень людей, щоб зменшити кількість контактів з хворими та носіями, в яких вірус ще достатньо не проявився.

2. За потреби користуватись одноразовими масками, щоб захистити себе і оточуючих від інфекції. Вона обов’язкова для людей, які доглядають за хворими на грип, живуть з ними чи просто спілкуються. Хворій людині варто одягати маску, якщо вона перебуває серед здорових людей, які масками не захищені.  Змінювати маску слід через 2-3 години, або якщо вона забрудниться чи стане вологою. Волога маска не здатна захистити від проникнення вірусу. Викидайте використані маски в смітник, в жодному разі не використовуйте їх повторно та не кладіть в сумки чи кишені.

3. Час від часу варто провітрювати приміщення, де живете чи працюєте, робити вологе прибирання.

4. Мити руки. За день ви торкаєтесь багатьох предметів (двері, поручні, гроші), на яких можуть бути віруси. З брудними руками вони можуть занестись в очі, рот, ніс. Корисно з собою завжди мати антисептики для рук.

5. Користуватись одноразовими паперовими серветками і рушниками (якщо нема змоги – туалетними папером) після миття рук, при кашлі, нежиті, чханні. Використане викидати одразу в урну для сміття. Рушники багаторазового використання – своєрідна губка для вірусів.

6. Не допускати виснаження організму. Щоб імунітет людини був міцнішим, варто висипатись, збалансовано харчуватись, не перевтомлюватись. В такому разі імовірність зараження буде нижчою. Якщо ж людина і захворіє, то перебіг хвороби буде легшим.

7. Зробити вакцинацію проти грипу. При чому, бажано ще до початку епідсезону – у вересні-жовтні.

Бережіть себе та не хворійте!

Наталя Хвесик

Автор статті: Наталя Хвесик

0 Комментариев