Як працюють громадські організації переселенців у Західній Україні?

news

Вже півтора роки, як окуповано Крим, триває війна на Донеччині, сотні тисяч мешканців цих регіонів, покинувши домівки, переїхали на нове місце проживання. Але й до цих пір не прийнято єдиної державної програми, єдиної стратегії вирішення проблем вимушених переселенців. Що мають зробити громадські організації, щоб змінити ситуацію на краще?

21-22 листопада в м. Рівне відбувся Форум громадських організацій, створених переселенцями, що мешкають на Західній Україні. Проведення заходу було ініційовано ВО “Україна – моя сім’я” (м. Рівне) в рамках власного проекту “Посилення впливу громадських організацій переселенців Західних областей України на прийняття рішень щодо вирішення проблем ВПО на урядовому рівні, шляхом створення “Альянсу організацій переселенців в Західній Україні”. Проект проводиться в рамках проекту “Українська регіональна платформа громадських ініціатив, що здійснюються за фінансової підтримки Європейського союзу, та Рівненської обласної організації “Комітет виборців України”.

Учасників Форуму привітали заступник міського голови м.Рівне Васильчук С.М., радник міністерства соцполітики України з питань ВПО Токарська Н.В. та голова ГО «Комітет виборців України» у Рівненській області Горецький О.А. та інш.

Керівники громадських організацій зібрались, щоб обговорити нагальні проблеми, яких у переселенців дуже багато. Відомо, що кошти донорських міжнародних організацій зараз спрямовані на вирішення проблем ВПО Східної та Центральної України, де мешкає більша частина переселенців. А 39 000 переселенців, що мешкають в Західній Україні (окрім, частково, Львівської області), інформацію про цю допомогу бачать тільки по телебаченню.

Це змушує громадські організації ще активніше шукати ресурси, співпрацюючи з місцевою владою та громадою. Згідно інформації з «Аналітичного звіту щодо проблем ВПО та досвіду їх вирішення громадськими організаціями переселенців в регіонах Західної України», презентованого на Форумі, беззаперечним лідером в цьому напрямку є м.Івано-Франківськ. Майже всі звернення та ініціативи Всеукраїнського об’єднання «Українці Донбасу і Криму» підтримуються місцевою владою. Вона не тільки безкоштовно надала приміщення під офіс та склад для «гуманітарки», а ще й допомогла відремонтувати і вмеблювати приміщення. Тому переселенці в м.Івано-Франківську відчувають себе частиною місцевої громади, і їх організація є націонал-патріотичною.

Нагірші справи в співпраці з місцевою владою в мм. Луцьк і Мукачеве, де спілкуватись з керівництвом міста дуже важко. На жаль, спроби вирішити хоча б частково основні проблеми ВПО ( будівництво тимчасового житла, створення нових робочих місць та інш.) в цих містах не робляться, все покладається на державу, а держава з цього приводу мовчить.

Презентація цікавого спільного проекту Верхівської сільської ради (Рівненська область) та ВО “Україна – моя сім’я” (м. Рівне) по створенню селища для переселенців продемонстрував всім, що і в складній ситуації сьогодення, можна вирішувати проблеми. Якщо є взаєморозуміння, бажання і енергія, заходяться ресурси, навіть фінансові.

Представники «Ресурсного Центру для вимушених переселенців» та благодійних фондів розповіли про роботу з переселенцями та плани на майбутнє.

Обговорювалась недосконалість Закону про переселенців та пропозиції щодо його удосконалення. Учасники вважають, що потрібно враховувати досвід інших країн в вирішенні проблем переселенців та інтеграції їх в місцеві громади. Адже більшість переселенців не планує повертатись в міста свого колишнього проживання.

Найбільш видатною подією Форуму було створення “Альянсу організацій переселенців в Україні” та підписання необхідних документів. Було прийняте спільне рішення не обмежуватись лише регіонами Західної України. Це об’єднання буде займатись розробкою «Програми захисту прав ВПО», проведенням адвокаційних компаній, пошуком ресурсів для громадських організацій, розповсюдженням та втіленням найбільш успішних проектів по вирішенню проблем переселенців в усій Україні.

Учасники Форуму діляться враженнями:

“Силами невеличких організацій важко добитись вагомих змін в вирішенні проблем переселенців, тому необхідність створення Альянсу назріла вже давно і дуже добре, що ми це зробили. Ознайомившись з досвідом інших ГО, я краще зрозуміла, як можна ефективніше допомагати своїй організації і людям, що до неї входять”. (Я.Мурзаєва, БФ «Право на життя на Закарпатті», м.Мукачеве)

“Впродовж цих днів ми більш детальніше і ґрунтовніше обсудили цілі, яких ми плануємо добитись, об’єднавшись в цей Альянс. Впевнена, що найближчим часом інші громадські організації переселенців України приєднаються до нас. Тому що пробитись через стіну – застарілу бюрократичну систему в нашій країні поодинці дуже важко”. ( Л.Пантелюк, Всеукраїнське об’єднання «Українці Донбасу і Криму», м. Івано-Франківськ)

“Альянс – це можливість впроваджувати більш ефективні напрацювання одних організацій в інших, посилення вагомості впливу на прийняття рішень, шанс «достукатись» до різних міністерств і вирішити ті проблеми ВПО, які вони не можуть або не хочуть вирішувати”.(А.Голощапова, ГО «Переселенці Криму та Донбасу», м.Луцьк).

 

0 Комментариев