Як не стати жертвою шахраїв [+ПОРАДИ]

news

Упродовж восьми місяців 2018 року на території Луцька та Луцького району зареєстрували понад 400 кримінальних проваджень за фактами різноманітних шахрайств. Як не стати жертвою шахрайства, роз’яснюють у місцевій прокуратурі.

 

Останнім часом найпоширенішим видом шахрайства є шахрайства, пов’язані із продажем та купівлею товарів через мережу Інтернет.

Розміщуючи оголошення про продаж речей у мережі Інтернет, громадяни ризикують, що їм потелефонує покупець, справжнім наміром якого буде не купівля товару, а заволодіння коштами продавця. Щоб не викликати підозру, такі шахраї розпитують про характеристики товару, просять зробити знижку та іншим чином входять у довіру.

Після психологічної обробки злочинці висловлюють намір переказати продавцю гроші, пропонують взяти банківську платіжну картку та переконують, що для того, аби отримати переказ, її необхідно вставити у банкомат чи термінал самообслуговування. Далі, за вказівками злочинців, потерпілий називає зміст смс-повідомлень ніби-то із кодами підтвердження банківських операцій і
шахраї знімають із його рахунку усі наявні кошти.

Так само спритники охоче приймають завдатки, оплату частинами чи у повному розмірі за виставлений ними на продаж товар, якого взагалі може не існувати. Шахраї проводять вибірку товарів, які користуються підвищеним попитом, і зазначають на них привабливо низьку ціну. Популярним у мережі способом шахрайства є продаж неіснуючого товару вартістю декілька гривень. Ошукана особа, вважаючи завданий збиток дріб’язковим, не звертається до правоохоронців. Проте для зловмисника кількість невеликих надходжень в результаті складається у кругленьку суму.

Одна із поширених схем шахраїв – «вирішення проблем з правоохоронними органами».

Непоодинокі випадки дзвінків, у яких шахраї повідомляють потерпілому про те, що його близькі родичі, знайомі, друзі стали учасниками злочинних дій і затримані працівниками поліції. Здебільшого телефонний дзвінок лунає серед ночі, аби людина ще не чітко усвідомлювала, що відбувається, при цьому зловмисники імітують голос людини, яка начебто потрапила в біду. Вони повідомляють, що існує можливість залагодити ситуацію, щоб уникнути передбаченої законом суворої відповідальності, і вимагають передати особисто, переказати чи залишити у визначеному місці значну суму грошових коштів. На роздуми злочинці майже не залишають часу і наполягають на негайному прийнятті рішення про порятунок близьких від неіснуючої загрози.

Ще одна поширена схема шахрайства – «дзвінок щастя»

Зловмисник у телефонній розмові повідомляє абонента про виграш ним цінного призу – дорогого мобільного телефону, золотих прикрас, побутової техніки, автомобіля. Єдиною простою умовою для отримання призу є придбання карток поповнення абонентського рахунку на певну суму, розмір якої залежить від виграної речі. Під впливом емоцій від гарної новини потерпілі поспішають до найближчого пункту продажу скретч-карток, стирають захисне покриття і легковажно диктують код поповнення зловмиснику, який після отримання бажаного вимикає телефон і знищує сім-карту, з якої відбувалось з’єднання.

“Дзвінок з банку”

Щоб не викликати підозри, шахраї телефонують з міських номерів фіксованого зв’язку з кодом, приміром, 056, який відповідає Дніпропетровській області, де знаходиться центральний офіс одного з банків.

Шахраї називаються представниками служби безпеки фінансової установи. Під приводом перевірки і уточнення особистих даних, виявлення осіб, які причетні до фінансування тероризму і сепаратизму в України, відміни неіснуючих банківських операцій чи “хакерської атаки” на рахунок потерпілих, злочинці випитують у них реквізити банківських карток та зміст смс-повідомлень, які надходять клієнтам. Отримавши необхідну інформацію, перераховують наявні на карткових рахунках гроші собі.

Усі перераховані вище дії містять ознаки складу злочину, передбаченого статтею 190.

Отож місцева прокуратура рекомендує:

  • при виборі товарів через мережу Інтернет в жодному разі не здійснюйте оплату чи передоплату за товар шляхом перерахунку безготівкових коштів, а замовляйте товар з доставкою у відділення кур’єрських служб (Нова пошта, Укрпошта, тощо), і тільки після огляду замовленого Вами товару, здійснюйте оплату їх вартості;
  • в жодному разі не повідомляйте нікому свої персональні дані та реквізити своїх банківських рахунків, адже працівники банківських установ не проводять жодних операцій у телефонному режимі. Якщо про проблеми з рахунком повідомляє телефоном “банківський працівник” – потелефонуйте у банк та з’ясуйте ситуацію;
  • у випадку продажу товару не повідомляйте в оголошеннях зайвої особистої інформації, лише номер картки, на рахунку якої не повинно бути жодних коштів, а ще краще просіть надіслати гроші готівкою на поштове відділення;
  • якщо ви загубили мобільний або сім-карта перестала працювати, відразу ж заблокуйте прив’язані до цього номеру телефону банківські картки;
  • ніколи не відчиняйте двері незнайомцям та нікому не показуйте, де зберігаєте гроші;
  • у разі повідомлення про затримання родича поліцією, телефонуйте до родича, аби все з’ясувати;
  • роз’яснюйте своїм дітям, що не слід вступати у переговори з незнайомими людьми, а також давати незнайомим цінні речі, зокрема, мобільні телефони.

За матеріалами Луцької місцевої прокуратури.

0 Комментариев