Як належно оформити документи для надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки

news

До Луцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги часто звертаються громадяни, які бажають реалізувати своє право на безоплатне отримання земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, наприклад, для ведення сільського господарства чи для будівництва та обслуговування житлового будинку. Зазвичай, необхідність звернення до міських чи сільських рад чи органів Держгеокадастру із заявою про надання ними дозволу особі на розробку проекту землеустрою відома. Однак, зачасту, замість дозволу громадяни отримують відмову.

Із практики Луцького місцевого центру такі відмови найчастіше мотивовані тим, що заявником не надано викопіювання з карти, на якій позначено місцезнаходження земельної ділянки, яку бажає отримати заявник. І хоча вимог щодо оформлення такого викопіювання, джерел походження картографічних матеріалів законодавством не встановлено, а позначення ділянки на місцевості може бути орієнтовним, Земельним кодексом України визначено, що такі дані надавати все ж необхідно.

У такому випадку до заяви громадяни можуть додати картографічні дані з будь-яких ресурсів (наприклад, публічної кадастрової карти чи Google-карти), однак ефективним, як виявила практика працівників центру, є звернення із заявою для отримання офіційних відомостей про вільні землі, які можуть бути передані особі. Адже те, що особа вибере ділянку, яка їй приглянулась, не означає, що вона, скажімо, не зайнята розв’язкою комунікацій і не придатна для обробки угідь.

Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації» право на доступ до публічної інформації гарантується: обов’язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, окрім випадків, передбачених законом.

Статтею 13 Закону «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що розпорядниками інформації є органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства, рішення яких є обов`язковими для виконання.

Таким чином, регіональні відділи Держгеокадастру та міські/селищні/сільські ради є розпорядником інформації щодо вільних земельних ділянок.

Тож, громадяни мають право звертатись із запитами до розпорядників інформації щодо надання публічної інформації. Зокрема, рекомендуємо просити надати наступну інформацію (наступні документи) у графічному вигляді з позначенням ділянок:

  1. Інформацію про наявність земель державної та/або комунальної власності на території міської/селищної/сільської ради чи відділу Держгеокадастру, які ще не надані у користування та можуть бути використані для використання за обраним цільовим призначенням (для будівництва, садівництва, ведення сільського господарства тощо), вказавши їхній номер відповідно до Класифікатора об’єктів адміністративно-територіального устрою України.
  2. Надіслати відповідь на запит у строки, встановлені ч. 1 ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

У разі відсутності запитуваної інформації у органу, якому особа надіслала запит, він повинен направити запит за належністю.

Після отримання відповіді і графічних матеріалів, особа може оцінити реальні земельні ресурси громади, на території якої вони розміщені і, відповідно, відмітити на отриманих графічних матеріалах ту ділянку, яку бажає отримати. Таке викопіювання з карти з позначкою і заява про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки направляється знову відповідному органу для розгляду і прийняття рішення на сесії.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об’єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев