Як на Волині садять модрину. ФОТО

news

Щоразу, коли доводиться бувати у державному підприємстві “Волинський лісовий селекційно-насіннєвий центр”, — аж дух перехоплює… У царині  різноманіття зелених насаджень  (асортимент тільки декоративних кущів становить більше 260 видів!),  здається забуваєш про все і мимоволі пригадуєш найвідоміший афоризм “Краса рятує світ”…

Про це йдеться на сайті Волинського ОУЛМГ.

Куди не кинь оком — скрізь відчувається старанний догляд тих, хто тут працює. До вирощування  зелених насаджень колектив підприємства, де працює 35 чоловік, підходить  з любов’ю. Для прикладу візьмімо посівні роботи чи то у  теплицях, чи то у відкритому грунті. До них готуються, мов до святкової події.  Хоча насправді посів насіння — трудомісткий процес.

Перший, основний етап — підготовка насіння. Для цього його на ніч замочують у спеціальному розчині. Вранці наступного дня просушують на сонці. Сушіння триває близько 3-4 годин. У той час працівники лісорозсадника приступають до підготовчих робіт у теплиці — перекопують землю, розпушують її, вирівнюють, відбивають невеличкі ділянки, вздовж яких натягують смужки… А коли насіння підсохне, за допомогою ручної сівалки висівають його у грунт.
— Згодом, — розповідає головний лісничий ВЛСНЦ Олег Малиш, — висіяне насіння потрібно буде замульчувати або засипати тирсою, аби не пересихала земля. Тирса, настелена зверху, утримує в грунті вологу, від чого насіння швидше проросте.
Із 18 кілограмів насіння модрини європейської, висіяного в теплиці розміром 650 метрів квадратних,  упродовж вегетаційного періоду виросте біля 300 тисяч сіянців. Ними під час наступних лісокультурних робіт будуть забезпечуватися лісгоспи всієї області.
Придивляюся до маленьких насінинок, посіяних у весняну землю, і важко віриться,  що через десятки років з них виростуть великі й гарні дерева, які, між іншим, завдяки своїм специфічним природнім властивостям відомі на весь світ. У контексті цих слів варто пригадати, що на сваях із модрини побудована чи не вся Венеція. Деревина модрини європейської вважається дуже цінним будівельним матеріалом. Її використовують у суднобудуванні, вагонобудуванні, оскільки вона є замінником дуба, у гідротехнічних спорудах, при будівництві, на виробництві паркету, дощатої підлоги тощо. З неї виготовляють якісні меблі, квасні винні діжки, великі чани спеціального призначення…
На Волині модрина росте у Володимир-Волинському, Горохівському, Ківерцівському, Цуманському, Любомльському та інших господарствах, тобто там, де багатші грунти. Як розповів начальник лісового відділу управління Борис Бабеляс, модрина — швидкоростуча, дає гарний приріст, добре пристосувалася до наших кліматичних умов та має цінну деревину. У зв’язку з цим волинські лісівники поступово збільшують площі модрини європейської.
Кілька слів хочеться сказати і про саме державне підприємство. Його очолює єдина серед директорського товариства ВОУЛМГ жінка-керівник — Тетяна Неводнічик. Під її керівництвом та завдяки щоденній сумлінній праці її колег не лише вдається зберігати гарний авторитет в нинішніх умовах конкуренції, але й впевнено тримати курс на перспективний  розвиток. Керівництво обласного лісоуправління відчутно підтримує діяльність підприємства, створює передумови для подальшої роботи, йде назустріч у вирішенні багатьох питань. Завдяки безпосередньому сприянню в.о. начальника Олександра Кватирка, цими днями арсенал автотехніки лісорозсадника поповнився ще однією одиницею —  механізмом для пересадки дерев УПД-308Р. Цей  механізм призначений для викопування та пересадки великомірних саджанців. І його застосування значно полегшить роботу працівників.
Цієї весни держпідприємство вже реалізовувало 1,6 млн. штук сіянців основних лісоутворюючих  порід (сосна звичайна, модрина європейська, дуб звичайний, липа серцелиста, черешня пташина) та 25 тис. штук саджанців декоративних порід дерев і кущів.  А ще колектив щороку надає свою допомогу в озелененні обласного центру, зокрема для окультурення пам’ятних місць, скверів, парків, навчальних закладів, установ, підприємств та організацій. Сотні  дерев, декоративних кущів, вирощених дбайливими руками працівників ВЛСНЦ, нині прикрашають території Луцька, районних населених пунктів Волині.
Садивний матеріал підприємства вирощений із насіння з поліпшеними генетичними властивостями. А новітні технології, впроваджені в роботу за останні роки, дають змогу зберігати до 5 тонн жолудів та до 2 тонн насіння хвойних і листяних порід в банку насіння, який, до речі, є найкращим в Україні.
“Гордимося тим, що наші сіянці шумітимуть лісами по всій Волині, а це – майже 400 гектарів нових лісів щорічно…” — висловлює впевненість Тетяна Леонідівна.
Тож, немає сумніву в тому, що праця рук волинських лісових хліборобів через роки буде належно оцінена високобонітетними дібровами.

Автор статті: Наталя Хвесик

0 Комментариев