Як громадам підвищити якість освітніх послуг під час канікул: поради експертів

news

10 червня відбувся семінар “Дії громад у міжнавчальний період щодо підвищення якості освітніх послуг. Інституційний аудит. Стратегія розвитку освіти”, участь у якому узяли близько 130 учасників з Волинської, Львівської, Рівненської, Закарпатської, Івано-Франківської та Тернопільської областей. Учасниками заходу стали  керівники органів управління освіти (або заступники керівників), директори шкіл, керівники ЦПР ПП.

Про це інформує регіональний офіс Програми «U-LEAD з Європою».

Ірина Нагорна, експертка з освіти Програми «U-LEAD з Європою» закликала присутніх до активності, адже питання, які хвилюю освітян з різних областей є більш-менш однаковими, а нині вони могли отримати відповіді на них.

Сергій Дятленко, експерт з освіти Програми «U-LEAD з Європою» розповів, що аналіз досвіду навчання під час карантину виявив актуальні проблеми в навчанні дітей. Передовсім йдеться про погану якість інтернету, мале забезпечення комп’ютерною технікою, відсутність у школярів навичок навчатися самостійно тощо. Він переконаний, що через недостатнє забезпечення всесвітньою мережею втрачається 80-90 % ефективності навчального процесу. Та й під час офлайн навчання такі втрати можуть скласти до 30 %.

  

Тому чи не найбільше завдання керівництва громад – потурбуватися про забезпечення інтернету в громаді. До того ж уряд виділив на це відповідну субвенцію.

А щодо забезпечення комп’ютерами чи хоча б планшетами, то тут громаді слід звернутися до представників бізнесу та меценатів.

Важливо звернути увагу і на підвищення професійного рівня педагогічних працівників: не просто проводити курси, а знайти щось цікаве для кожного вчителя. Також потрібно знайти мотивацію для вчителів. Приміром, не робити надбавки усім, а кошти, що залишаться, перетворити у преміальний фонд для найкращих.

“Успішні практики громад базуються на поєднанні лідерства влади, ініціативи батьків, їхньої відповідальності та консолідації спільних зусиль”, – зауважив Сергій Дятленко. Він додав, що батьків теж треба навчати, підвищуючи їх обізнаність у тих чи інших педагогічних питаннях.

Експерт зазначив, що процес оптимізації освітніх мереж слід розглядати як процес оптимізації та взаємодії влади з жителями громади. Діяти потрібно відкрито та прозоро. А сам процес та його складові слід називати грамотними іменами. Тобто, йдеться про закриття шкіл, а про приведення у відповідність. Щоб уникнути конфліктів, спілкування з батьками слід будувати на турботі про якість т покращення надання освітніх послуг. А під час громадських слухань не варто аргументувати свою позицію коштами або їх відсутністю. Проте водночас не слід плутати обговорення з жителями та ухвалення рішення, за яке відповідальність несе керівництво громади. Але слід ставитися з повагою до батьків школярів та інших жителів громади. Також варто потурбуватися про забезпечення роботою педагогічних і непедагогічних працівників, які втратять роботу через оптимізацію.

За його словами, не потрібно приступати до оптимізації, поки у громадах немає можливості безпечно довезти дітей та вчителів на навчання.

Алевтина Седоченко, експертка з освіти Програми «U-LEAD з Європою» у своєму виступі торкнулася питання стратегії розвитку освіти. Вона переконана, що це має стати великою частиною стратегії розвитку громади. Стратегічне бачення подальшої ситуації може бути своєрідними алгоритмами та лайфхаками для більш системної роботи у громаді.

“Стратегія – це ефективність управління та фінансування”, – зауважила експертка. Вона озвучила позитивні приклади у цій сфері з громад та підкреслила, що стратегія має бути “живим” документом.

Олена Заплотинська, керівниця ініціативи із забезпечення якості освіти проєкту SURG(e) торкнулася питання інституційного аудиту, власне це допоможе громаді у розбудові якісної освіти.

Також експерти відповіді на запитання від громад, які вони отримали напередодні.

Довідково:

Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян, та розширює можливості громад.

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев