Впровадження електронної трудової книжки

news

5 лютого 2021 року Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі». Він почне діяти через три місяці з дня його опублікування, крім п. 4 Прикінцевих положень, який набирає чинності з моменту оприлюднення.

Прийнятий Закон впроваджує облік трудової діяльності працівника в електронній формі. Окрім того, буде законодавчо врегульовано питання щодо автоматичного призначення пенсії за віком через особистий електронний кабінет особи на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

Нормативно-правовим актом запроваджується облік трудової діяльності працівника в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі – Державний реєстр). Також врегульовано механізм накопичення, обробки та використання цієї інформації, зокрема, для підтвердження наявного стажу роботи та призначення пенсій.

Закон передбачає:

  • встановлення п’ятирічного перехідного періоду для включення до Державного реєстру відомостей з паперових трудових книжок про трудову діяльність працівника;
  • визначення щодо внесення відомостей про трудову діяльність до Державного реєстру через веб-портал електронних послуг ПФУ у вигляді сканованих або оцифрованих копій, передбачених законодавством документів (трудової книжки, довідок тощо), що здійснюється працівником і роботодавцем із обов’язковим накладенням кваліфікованого електронного підпису;
  • після внесення відомостей про трудову діяльність працівника до Державного реєстру, роботодавець зобов’язаний видати оригінал паперової трудової книжки йому на руки під підпис. При цьому також передбачено обов’язок роботодавця вносити на вимогу працівника до паперової трудової книжки записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення;
  • запровадження можливості автоматичного призначення пенсії зі збереженням за особою права відстрочення виходу на пенсію. При цьому, якщо особою перенесено призначення пенсії та продовжено перебування у трудових відносинах, розмір її пенсії підвищуватиметься на 0,5–0,75%.

Так, в рамках автоматичного призначення пенсій також передбачено можливість визначення за допомогою програмних засобів Державного реєстру найбільш вигідного варіанту для призначення пенсії, включаючи дату такого призначення.

Варто зазначити, що трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи понад п’ять днів, а також на позаштатних працівників, якщо вони підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню.

Страховий стаж обчислюється за інформацією, що міститься в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, за даними про трудову діяльність працівників.

Володимир-Волинський місцевий центр з надання БВПД

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев