Волиняни подали в суд через…пасіку сусідів

news
У Заболотті тривають «бджолині війни». Мешканці приватних будинків дедалі частіше воюють один з одним у судах через бджіл. Заявники переконують суддів, що жити поруч із цими комахами вкрай небезпечно. Коли поряд пасіка, неможливо виходити з дому, запрошувати до себе гостей, обробляти город. Про це пише «Вісник і К».

У редакцію звернулася жителька села Забороль Луцького району Людмила Малаховська. 
– На нас із сином сусіди у суд подали за те, що ми пасіку тримаємо, – заявила жінка. – Ціна позову – 25 тисяч гривень. Ігор уже давно займається бджолами. До весни минулого року ми жили на Володимирській вулиці у Луцьку. Ніхто ніколи не скаржився, хоча там землі мали менше. Так життя склалося, що терміново переїжджали у новозбудований будинок у Заборолі. Тут ми з сином маємо 24 сотих землі. Ну і, звісно, перевезли вулики і бджолині сім’ї. Їх у нас влітку було 20. І от дійшло до того, що сусіди в суд подали. Хоча ми нічого не порушували. Прийшли ветеринари, сказали, що треба сітку поставити – поставили.
Я їздила у  Забороль. Відразу звернула увагу, що між ділянкою Малаховських і їхніх сусідів – високий глухий паркан. Сама ж пасіка ніби поділена на дві частини.  Одна – наглухо закрита загорожею, всередині висаджені дерева. Друга – огороджена лише сіткою.
– Влітку на ній ще мішковина висіла, – зауважив Ігор Малаховський. – Така була вимога ветеринарної служби. Моя пасіка зареєстрована у сільраді, є санітарно-ветеринарний паспорт. У мене бджолиних сімей значно менше, ніж вуликів, – Ігор починає відкривати порожні бджолині будиночки, показуючи, що у них зберігається реманент, рамки і таке інше. – Невідомо ще, скільки їх зиму переживе.
Журналіст видання поцікавилася, чи часто вилітають з пасіки рої. 
– Цього літа взагалі спостерігали незвичне явище – бджоли роїлись у серпні. Було таке, що прилітали сюди з-під лісу, де також їх люди тримають. Навколо Забороля дуже багато ріпакових полів. От звідти в основному бджілки і носять мед. Вони ж можуть літати за п’ять-шість кілометрів.
Сусідки, яка подала на Малаховських до суду, вдома не було, принаймні двері ніхто не відчинив. Але її претензії викладені у позовній заяві.
«Бджоли шкодять нашому здоров’ю, так як літають і жалять, що спричиняє у мене та мого чоловіка алергічну реакцію, – писала жінка. – З цього приводу ми зверталися за допомогою до Заборольської сільської амбулаторії… Оскільки алергічна реакція організму має спадковий характер, можливі укуси бджіл викликають у мене великий страх і тривогу за здоров’я моїх дочок 2008-го та 2013 років народження. Через те, що бджоли літають, я з дітьми змушена постійно бути або у своєму будинку, або на подвір’ї у сусідки. Не можу нікого запросити до себе в гості, так як на подвір’ї неможливо перебувати, також не можна нормально обробляти город, провітрювати будинок тощо».
Сусідка вимагає через суд заборонити Малаховським розміщувати вулики на своїй земельній ділянці й стягнути з них 25 тисяч гривень за заподіяну моральну шкоду.
Ми запитали у завідувачки сільської амбулаторії Світлани Смаль, чи часто скаржаться мешканці Забороля на укуси бджіл.
– Ми не можемо відрізнити бджолині укуси від осиних. Окрім  чоловіка сусідки Малаховських, ніхто з такою проблемою не звертався, – сказала Світлана Святославівна.
Сьогодні бджільництво – явище непоодиноке. І, чого гріха таїти, будь-кому буде страшно, коли біля нього літатиме рій бджіл.
– Ними треба правильно займатися, аби вони не були агресивними, – зауважив голова Волинського осередку Гільдії медоварів України Володимир Дмитрук. – Я сам п’ятнадцять років тримав у середмісті двадцять бджолиних сімей на шести сотках землі. І сусіди не скаржилися. Загалом ми маємо досить недосконале законодавство. Закон «Про бджільництво» потребує прийняття підзаконних актів. Ми це питання порушували на нашому з’їзді. Дуже часто апелюють до того, що, згідно з нормами ДБН, пасіка повинна розміщуватися не ближче 300 метрів від житлових зон і не менше 50 метрів від сусідніх будинків. Але ці норми не поширюються на індивідуальні пасіки. Їх потрібно обгородити парканом 2,5 метра.
0 Комментариев