Волинські письменники прокоментували низьку обізнаність лучан з літературою краю

news

18 листопада члени Волинської організації Національної спілки письменників України з нагоди виповнення 35-річчя організації зібралися у Волинській обласній бібліотеці для юнацтва.

Про це повідомляють у прес-службі бібліотеки.

Звісно, зібрати всіх 45 письменників – членів Волинської організації НСПУ неможливо з об’єктивних причин, але їх достойно представляли голова організації поет Петро Коробчук, поети Ольга Лясюк та Володимир Місюра, письменницьке подружжя Володимир Лис та Надія Гуменюк, а також поет, перекладач та директор поліграфічно-видавничого дому «Твердиня» Микола Мартинюк.

 

«Керувати організацією непросто, – зазначив голова Петро Коробчук, – вона поділена на неформальні фракції, де кожен письменник – складна, творча натура. Є й інші проблеми – держава нас не фінансує, членські внески мінімальні. А не всі ж письменники вміють шукати кошти для того, щоб видати свої твори. Хоча головне для письменника – це, звісно ж, талановито писати. Все інше – від лукавого. Я вірю, що література Волині буде розвиватися. А шановну молодь я запрошую до нас і як майбутніх письменників, і як читачів, і як критиків».

На зустрічі було презентовано аматорське відео-опитування перехожих лучан, у яких бібліотекарі цікавились: «Кого з письменників Волині ви знаєте?» Метою відео-сюжету було показати наслідки катастрофи в освітянській сфері – недостатньо годин викладання літератури в школах.

Ситуацію прокоментував завідувач кафедри словесних дисциплін Луцького педагогічного коледжу, письменник Микола Мартинюк. Він запевнив, що курс «Література рідного краю» читається в коледжі протягом одного семестру, щоправда, факультативно. Крім того, аналогічний курс є в Інституті філології та журналістики СНУ. Пан Мартинюк запевнив, що письменник має йти в люди. «Але для цього потрібен особистий час, фінансування та, головне, інтерес аудиторії. Бо коли тебе не бажають слухати – це постріл по горобцях».

Прикладом тісних взаємовідносин між творчістю письменника та читачами є діяльність Володимира Лиса та Надії Гуменюк. Письменницьке подружжя чи не найчастіше серед письменників Волині з’являється на публіці. Більше того, їм вдалося вийти на всеукраїнський рівень, зокрема, завдяки участі й перемогам у престижному літературному конкурсі «Коронація слова» та співпраці зі знаним харківським видавництвом «КСД».

Володимир Лис ситуацію з низькою обізнаністю лучан з літературою краю прокоментував наступним чином: «Це нормальний стан у світі, що прозу читають 10-15% людей, поезію – ще менше. Так, у радянські часи письменники видавалися більшими тиражами, але значна частина того накладу йшла в бібліотеки. Сьогодні все йде в книгарні, до читача, який купує книги. Тому вважаю, що ситуація з читанням сьогодні не критична».

На питання про доцільність існування Спілки письменників у сучасному культурному контексті Володимир Лис відповів: «В усіх країнах Європи та Америки є спілки письменників, у тому числі, державні. Сучасна спілка не має ідеологічних функцій та існуватиме доти, доки будуть люди, які прагнуть читання».

«Для мене спілка письменників – це, передусім, середовище друзів, середовище спілкування, навіть для письменників-індивідуалістів, – зізналася поетеса, прозаїк та публіцист Надія Гуменюк. – Таке середовище однодумців потрібне й художнику, й композитору, й письменнику. Ще однією перспективною функцією Спілки я бачу профспілкову – захищати права її членів, зокрема, авторське право, бо з цим у нас сьогодні проблеми».

Нагадаємо, що Волинська обласна організація Національної спілки письменників України створена 1980 року. За 35 років діяльності її членами було видано сотні поетичних та прозових творів, які безумовно варті уваги сучасного читача. Серед членів Волинської організації НСПУ – лауреати численних письменницьких премій.

 

Автор статті: Олег Горох

0 Комментариев