Українські пенсіонери – за межею бідності

news

Більшість пенсіонерів в Україні живуть за межею бідності – із 12 мільйонів осіб мінімальну пенсію розміром 1312 гривень отримує 8 мільйонів. Також є дискримінація за роком виходу на пенсію.

Про це йшлося 18 серпня під час прес-конференцію з актуальних питань щодо пенсійного реформування у Львівському прес-клубі.

Директор департаменту пенсійного забезпечення Міністерства соціальної політики України Валентина Кудін розповіла, що більшість пенсіонерів за межею бідності. До прикладу, з 12 мільйонів пенсіонерів 8 мільйонів отримує тільки мінімальну пенсію 1312 гривень з травня цього року, яка становить лише 50 % «споживчого кошику» фактичного прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Середній розмір пенсії становить 1888 гривень.

Ще у 2004 році набрав чинності Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Цим законом визначили, що в Україні має бути багаторівнева система пенсійного забезпечення: 1-ий рівень – це солідарна система пенсійного формування, яка на сьогодні функціонує, її основне завдання – розмір пенсії кожного пенсіонера має залежати від тривалості страхового стажу; 2-ий рівень – це накопичувальна система загальнообов’язкового пенсійного страхування, яка передбачає, що з коштів людини будуть відраховуватися частина внесків на його індивідуальний пенсійний рахунок в обов’язковому порядку. Другий рівень в Україні сьогодні ще не запроваджений, оскільки однією з передумов є досвід функціонування добровільної системи накопичувального пенсійного забезпечення. Із 1 січня 2004 року в Україні діє 1-ий рівень (солідарна система) та 3-ій рівень (добровільне накопичення коштів на старість).

Пропонована реформа, за словами Валентини Кудін, передбачає реформування системи оплати праці та соціально-трудових відносин; виведення з «тіні» заробітних плат та робочих місць, у тому числі через посилення мотивації сплачувати внески до системи пенсійного страхування; розширення охоплення пенсійним страхуванням зайнятого населення.

До слова, основні принципи побудови світових пенсійних систем – це фінансова стійкість системи; принцип солідарності між поколіннями; отримання достатнього доходу учасниками страхової системи, які повністю виконали умови страхування.

Отож, на першому етапі у минулому році був прийнятий закон про реформування системи про оплату праці та соціально-трудових відносин. З 1 січня 2017 року була переглянута мінімальна заробітна плата, яка була відв’язана від прожиткового мінімуму.

Основним завданням є те, що має бути проведена ціла кампанія із детінізації заробітної плати.  Це здійснюють із метою, щоб бюджет пенсійного фонду отримував більше надходжень для тих пенсіонерів, які на сьогодні упродовж останніх трьох років отримували перерахунок пенсії виключно із урахуванням мінімальних соціальних стандартів.

Наступне завдання – це запровадження справедливості пенсійних виплат. Розмір вашої пенсії має залежати від заробітку та тривалості трудового стажу. Крім того стоїть завдання, щоб розширили охоплення зайнятого населення, які мають долучитися до системи загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Як наголосила Валентина Кудін, акцентом реформи є те, що не запозичують із державного бюджету якісь кошти. Реформа буде відбуватися із 1 жовтня в рамках додаткових надходжень до бюджету пенсійного фонду за рахунок підвищення мінімальної зарплати.

Кудін також зауважила, що є несправедливість при сплаті внесків для формування майбутнього пенсійного забезпечення, зокрема низький рівень охоплення пенсійним страхуванням, 25 % із 16,3 мільйонів зайнятого населення не сплачує ЄСВ. Із 26 мільйонів населення віком від 16 до 60 років страхові внески на постійній основі сплачує лише 10,5 мільйонів осіб, за 1,5 мільйони – сплачує держава.

Також існує дискримінація за роком виходу на пенсію. Останнє осучаснення пенсій проводилося у травні 2012 року, тоді як мінімальну пенсію підвищували 9 разів. У результаті – розмір пенсій за однакової кількості страхового стажу та заробітку може відрізнятися більш, ніж у три рази. Пенсіонери біднішають з часом.

 

Автор статті: Мар'яна Метельська

1 Комментарий