У Луцьку вшанували загиблих під час Холмської трагедії

news

Сьогодні, 27 березня, на меморіальному комплексі «Вічна Слава» біля пам’ятного знаку скорботи за українцями Холмщини Волинське обласне громадсько-культурне товариство «Холмщина» організувало Віче скорботи.

Про це інформує Луцька міська рада.

На Віче зібралися члени товариства «Холмщина» та «Холмщина молода»,  громадськість міста, журналісти, Вклонитися святій пам’яті жертв насильницьких подій прийшли перший заступник міського голови Тарас Яковлев, перший заступник голови обласної ради Олександр Пирожик, заступник голови обласної державної адміністрації Світлана Мишковець, депутати міської ради.

Біля ікони Хомської Божої матері присутні запалили свічки скорботи та поклали квіти. Захід розпочався молитвою та панахидою, яку відслужив настоятель церкви Холмської ікони Божої Матері, митрофорний протоієрей отець Михайло.

Потім біля пам’ятника лунали свідчення очевидців трагедії, які пережили примусове виселення зі своїх земель. Голова товариства «Холмщина» Микола Онуфрійчук розповів вражаючі факти про спалені села, численні жертви та жахливі вбивства мирного населення, якого зазнали українці навесні 1944 року, а також про недостовірне представлення та викривлення спільної польсько-української історії окремими польськими джерелами.

Тарас Яковлев розповів, що йому ця трагедія дуже близька, адже його дідусь і бабуся були також серед депортованих. Спочатку їх вивезли у південну Україну, згодом вони повернулися до західних земель. «Добре, що холмська громада активна, береже пам’ять про своїх родичів. Ми не повинні про це забувати, щоб подібне ніколи не повторилося», – сказав Тарас Яковлев.

Під час Віча скорботи загиблих українців вшанував своїм співом хор «Дзвони Холмщини», нащадки депортованих прочитали вірші.

На завершення члени товариства «Холмщина» прийняли звернення до Верховної Ради України з проханням визнати їх депортованими на державному рівні і дозволити без віз відвідувати могили своїх пращурів на території Польщі.

У бібліотечних установах міста будуть організовані виставки літератури, присвячені пам’яті загиблих на теренах історичної Холмщини.

 Історична довідка: Навесні 1944 року агресивні дії поляків щодо українського населення етнічних українських земель за Бугом набули масового характеру. Причиною активізації палень українських сіл і вбивств українців стало визволення Польщі від німецьких загарбників та юридичне закріплення Холмщини, Надсяння, Лемківщини та інших земель у складі Польщі. Лише в Грубешівському повіті було спалено 55 українських сіл, з них 45 – навесні 1944-го, було вбито понад чотири тисячі людей. Ці події «логічно» завершилися вересневою угодою Уряду Української РСР і Польського комітету національного визволення «Про евакуацію українського населення з території Польщі і польських громадян з території УРСР». Депортації українців тривали аж до 1947 року, до сумнозвісної акції «Вісла».

 

Автор статті: Мар'яна Метельська

0 Комментариев