У Луцьку презентували книгу-свідчення про події Майдану. ФОТО

news

Який він, Майдан очима «невидатних» людей, які зробили його та привели до перемоги, розповіла на презентації книги «Майдан. Свідчення» упорядник Уляна Головач.

Зустріч відбулася вчора, 8 квітня, у книгарні «Є».

Як розповіла пані Уляна, для створення книги було записано 300 аудіоінтерв’ю. Якою мовою давали свідчення – такою і їх публікували.

«Коли зображення мозаїки формується багатьма елементами, тоді його важко зруйнувати, – переконана упорядниця. – Цей масив є достатньо сильним, щоб протистояти маніпуляціям».

IMG_1920

Пані Уляна розповіла, що особисто вона записувала лише вісім інтерв’ю. Усі свідчення брали відразу після подій на Майдані – із березня по травень, тому вони були свіжі.

«Потім уже ніхто собі не дозволив, бо були б нерівні умови і виходило б спотворення такої сповіді».

При створенні книги намагалися охопити людей, серед яких були лікарі, священники, ті, які відкривали підпільні госпіталі, які були на кухні, розмальовували щити, співали тощо. Охоплювали також різні регіони, хоча переважив Київ. Найважливіший критерій, за яким відбирали, – це  людина там була, вона це бачила, зробила, пережила тощо.

IMG_1924

«Тут люди справді виливали душу, наче близькій людині, справжні особистісні переживання», – підкреслив модератор зустрічі, перекладач Василь Старко.

Пані Уляна розповіла, що молодь зараз уже не вірить словам про жертви, любов до народу і тому подібне, оскільки такі слова мільйони раз вживалися, як брехня:

«Ця книжка пересипана цими совами, але кожного разу, коли там говориться про жертву – це є правда, кожного разу, коли говориться про мужність – це є правда. А живемо ми в такому світі, що це дуже є рідкістю».

За словами Василя Старка, перше враження від книги – це катарсис:

«Із деяких уривків, що я прочитав, аж сльози на очі навертаються».

Пан Василь також наголосив на тому, що кожні люди під різним кутом говорять, і це увиразнюються, бо стільки різних людей не могли домовитися між собою.

IMG_1935

Уляна зачитала декілька уривків із книги, в одному із яких були спогади громадянина Польщі, Філіпа, який був на майдані від правозахисної організації польсько-українського фонду «Відкритий діалог»:

«Ніхто так не голосував за Євросоюз, як українці», – сказав Філіп.

А ще чоловіка приємно здивувало, як співають у нас гімн:
«У Польщі ніколи не співаю. Це так дивно співати гімн. Як гарно. Гімн – це дуже гарна пісня».

Василь Старко побачив у цій книзі також моменти ідентифікації, зміни у свідомості: людина зрозуміла, що вона активіст, дівчина повірила у Бога тощо. Уляна підтвердила це, розповівши про одного духовного чоловіка, який спочатку не хотів подавати камінь, бо ним завдадуть шкоди іншому, а згодом сам витягував і подавав цю бруківку.

Книга «Майдан. Свідчення»,  на думку, пані Уляни, зможе розповісти більше, ніж згодом історики та історичні документи, адже вона живий голос Майдану, свідчення тих людей, які там були і не просто бачили на власні очі, а були учасниками тих подій.

IMG_1921 IMG_1927 IMG_1937 IMG_1942 IMG_1944 IMG_1945 IMG_1948

 

 

0 Комментариев