Творчий Луцьк: як народжуються вітражі

news

Проект «Творчий Луцьк» продовжує розповідати про творчих людей міста і особливості мистецтва, яким вони займаються. Цього разу ви дізнаєтесь про те, як скло стає надбанням культури. 
Вперше скло як прикрасу використали у ХІІІ ст. в Німеччині та Франції. Тоді на склі малювали різні орнаменти, які назвали вітражем. Вітражами прикрашали не тільки собори, а й каплиці у замках вельмож та королів. Сьогодні ж вироби зі скла переживають своє відродження. Найчастіше їх використовують в оформленні декоративних перегородок і альтанок, вставляють у віконні отвори. Але скло багатогранне, з нього виготовляють прикраси, елементи декору тощо. Лучанка Анна Романюк, студентка Львівської національної академії мистецтв, художник, майстер художнього скла, поділилась таємницями роботи зі склом.

Що привабливого у професії майстра художнього скла?
Художник, митець — це не просто спеціальність. Це не та професія, яку ти зможеш залишити на роботі/в університеті, з тобою це завжди! Тому і вільний час, хобі мистецької людини заповнені мистецтвом. У вільний час я відвідую цікаві виставки (яких у Львові завжди вдосталь), люблю фотографувати, гуляти містом, читати книги (в основному це психологія, ізотерика — моє друге хобі), пізнаю нове та саморозвиваюсь. І я дійсно можу назвати себе фанатом того, чим займаюсь. Ще в досить юному віці я точно знала, що хочу мати справу з мистецтвом і навчатись в омріяному Львові. Варто наголосити, що я була впертою, рішучою та цілеспрямованою дитиною.

uC3fmEe1q64

Анна Романюк зі своїм виробом

Чому вирішила займатися вітражами?
Чесно кажучи, коли я подала документи на кафедру скла, я й поняття не мала, що мене чекає і з чим по суті я матиму справу (головне ж для мене було саме мистецтво, сам вступ в академію, а про напрямок я тоді не думала). Тому я думаю, що сама доля так склалась, адже з часом, проведеним тут, я розчарувалась в академії, але полюбила скло.

LdxOmOesWh0

Перші роботи

xlpYcBNlqVQ

Як народжується вітраж ? З чого починається робота?
Хочете, щоб світ став веселим і радісним? Візьміть жовте скло і подивіться крізь нього. А похмурим і тривожним? Тоді підійде фіолетове або темно-червоне… Колись, багато століть тому, стародавні художники зрозуміли красу і виразну силу сонячного променя, пропущеного через кольорове скло. Так з’явився перший вітраж — декоративна композиція із забарвлених стекол.
Вітражі бувають різними за технологією виробництва, але я розкажу про одину з найскладніших та найпопулярніших. Насправді створити вітраж набагато важче, ніж може здатись спочатку…
A9RXYy5c6ik rcxfAS5j4VA
Розглянемо етапи створення вітражу:
1) Майстер створює малюнок на папері, що відвовідатиме всім законам вітражів —правильні з’єднання елементів, кути, форми. Даний ескіз повинен відповідати натуральному розміру вітража.
2) Потім потрібно зробити точну копію готового малюнка (за допомогою друку або кальки). Кожен врагмент майбутнього вітражу потрібно пронумерувати, позначити кольори та вирізати спеціальними вітражними ножицями.
3) Підбираємо скло та ріжемо його за допомогою спеціального склоріза під трафарети, що ми вирізали (в пункті 2).
4) Наскільки б ми ідеально не різали скло, його в будь якому випадку потрібно шліфувати. Шліфується кожен шматочок вітражу (так-так, навіть якщо їх декілька сотень). Це робиться за допомогою спеціальної шліфувальної машинки.
5)Тепер майбутній вітраж ми повинні обгорнути мідною фольгою (фолією), вона клеється на торець кожного фрагменту.
6) Нарешті ми спаюємо вітраж з обох сторін. Робимо це за допомогою олов’яного припою та вітражного паяльника.
7) Після спайки вітраж обробляють спеціальними рідинами (для його довголіття, естетичного вигляду і.т.д.) .
RrGU9-qwZFc головна

LaC0brCm5E0

Яким ще буває скло, окрім вітражного?
Окрім мистецтва вітражу в академії ми освоюємо гутне скло. Вироби з гутного скла виготовлені безпосередньо біля скловарної печі майстром вручну, у гарячому стані з використанням відповідної техніки. Гутне скловиробництво вже кілька тисячоліть є найголовнішою технологією виготовлення скла і дає можливість використовувати специфічні його властивості: пластичність, піддатливість видуванню й іншим прийомам формування. Кожен виріб, створений у гуті ручною працею майстра, індивідуальний і неповторний. Гутне скло наділене кольором, прозорістю, чарівною здатністю передавати переломлення, гру світла, що може викликати в глядача найрізноманітніші поетичні асоціації.
Гутне скло — це те, що я люблю найбільше. Воно живе, гаряче і непередбачуване. З ним справді важко та інколи небезпечно працювати, але це того вартує! Саме на гуті народжуються оригінальні вази, тарелі, фігурки.
Також в нашій академії кожних 5 років організовується міжнародний симпозіум скла, куди з′їжджаються гутні майстри з усього світу!

Розкажи про свій перший виріб зі скла. Чи довго його робила? Що це було?

Першими, звичайно, були проби під час навчального процесу. Але насправді мені дуже пощастило з викладачами, які дали мені початкові навички. Уявляю, якими були б гори зіпсованого скла, якби не їхні підказки.
Першим завданням, яке нам дали в академії, був натюрморт у склі. Потрібно було бачити моє обличчя в момент, коли мене посадили навпроти гарно викладеної постановки з посудом та фруктами та сказали повторити це в склі. Це було надзвичайно важко вчорашній школярці, але дуже повчально та захоплююче. Дана робота виготовлена в технології фьюзинг, коли скло спікається між собою при певній температурі. Над нею я працювала приблизно 2 тижні.

Перший виріб

Перший виріб

Також ти робиш прикраси зі скла. В Італії дуже модно носити біжутерію зі скла, часто вона дорого коштує. В Україні ж подібні вироби не особливо популярні, хіба що у Львові. Як ти думаєш, чому?
Окрім виробів з скла, я також займаюсь біжутерією, з прозорого матеріалу, який на скло дуже подібний. У своїй біжутерії я використовую різні барвники, золоті часточки (ювелірну поталь) і навіть живі квіти! В першу чергу мені цим цікаво займатись, кожен виріб для мене маленький експеремент. Можливо, в майбутньому я перетворю це хобі у відомий бренд та поки виготовляю цікаві перстні тільки коли маю на це час та натхнення. Зазвичай вони швидко знаходять свою люблячу модну хазяйку, а мої подруги вже стають в чергу за оригінальними подаруночками.
Щоб виготовити квадратний метр художнього вітражу, треба два тижні клопіткої праці. Така робота далеко не з дешевих і, чесно кажучи, в Україні не так багато людей, які цінують ручну працю та можуть собі це дозволити.

Скляні прикраси


Чи продаєш ти свої вироби? Чи великий попит на них?
Що ж стосовно продажу виробів зі скла — я старають працювати на замовлення. Тому що те, в що я вкладаю власну ідею, вироби, які для мене щось означають, я відірвати від себе не можу ні за які гроші. Наприклад, одна з останніх робіт — мій скляний Будда, виготовлений на гутній печі…для мене ця фігурка дорожча за гроші. А на замовлення інколи роблю вітражі (часто в двері, перегородки, шафи-купе).

kpOqBGLqNRY oneU-LUdsLc

Що порадиш тим, хто хоче займатися виробами зі скла?
Я пораджу в першу чергу терпіння та обережності. Також не потрібно забувати, що в такій серйозній справі в першу чергу потрібно пізнати теорію. А теорія й технологія в склі — то ціла хімія, від знання якої залежить не лише якість виробу, а й ваше життя!
Але якщо ви не злякаєтесь, скло віддячить вам своєю красою та теплом й атмосферністю гутної печі.

Розмовляла Іванна Заяць

Читайте також: 

Луцький тату-майстер: «Я буду старий, обвисший, і ти будеш старий, обвисший, тільки я буду розмальований»

Творчий Луцьк: жінка, яка володіє мовою оригамі

Творчий Луцьк: кава як хобі, або чи зручно в сукнях із кавових зерен?

Творчий Луцьк: секрети вдалої іграшки та українізована лялька Тильда від Яни Пасічник

Анатолій Філозоф: “Якщо хочеш в чомусь досягнути майстерності, займайся цим 10 тисяч годин”

Автор статті: Наталя Хвесик

0 Комментариев