Травень – місяць Діви Марії: що особливого у цьому?

news

В Католицькій Церкві місяць травень посвячений Пресвятій Богородиці Діві Марії, а також в ці дня є традиція звершувати травневі богослужіння. «Чому Діві Марії посвячений саме цей місяць?» або «Де й коли виникла та древня традиція?» Для цього, звернемося до витоків цієї прекрасної традиції і, більше того, постараємося, щоб і вона ввійшла в наше релігійне життя.

Декотрі історики, припускають, що в початках цієї традиції лежить боротьба з язичницькими культами. На Сході травень був місяцем богині Артеміди, а в Римі весною вшановували богиню Флору. Церква, особливо в Середньовіччі, доклала чимало зусиль, щоб «охрестити» язичницьку традицію і скерувати її в ніше русло.

Витоки травневих богослужінь знаходимо та грецькому сході, де вже в V ст.. віруючі в травні збиралися разом і співали гімни, що прославляли Діву Марію. На Заході перші спроби посвятити травень Богородиці вперше зустрічаються в в Іспанії на зламі XIII – XIV ст. Король Кастилії та Леона Альфонсо X, автор збірника з 420 піснеспівів, присвячених Діві Марії (Cantigas de Santa María) в одній з кантиг Ben vennas Mayo, пов’язує місяць травень з Пресвятою Богородицею.

Один з домініканських містиків блаж. Генріх Сузо у своїх творах згадує, що, як був дитиною, збирав квіти та приносив їх Марії. В багатьох житіях святих та монастирських хроніках можна прочитати про травневе вшанування Пресвятої Діви. Хорошим прикладом тому служить св. Філіп Нері, котрий збирав дітей біля скульптури Богоматері, закликав їх до молитви і клав разом з ними квіти до ЇЇ ніг. Вперше, травень був названий місяцем Марії у 1549 році в книзі Вольфганга Сейдля «Духовний травень», що була видана в Німеччині.

Однак, центром травневих богослужінь, звідки вони поширилися по всьому світі, стала Італія. На початку XVII ст., травневі богослужіння звершали італійські домініканці, а саме у Фьезоле, де палким проповідником тих служінь бул о. Анджело Домініко Ждуінжі. Він у 1676 році заснував братство Comunella, метою якого було вшанування Пресвятої Діви, особливо в травні.

Другим, значимим для травневого культу, місцем був Неаполь. Тут від 1674 року в травні у церкві св. Клари звершувались щоденні богослужіння, на яких співалися богородичні пісні, а на завершення благословлялись присутніх Пресвятими Дарами.

Батьком травневих богослужінь вважається єзуїт о. Ансолані, що жив на зламі XVII – XVIII ст. Він організовував у королівській каплиці спеціальні концерти богородичних піснеспівів, которі завершував благословенням Дарами.

Великим пропагандистом травневих богослужінь був єзуїт о. Альфонс Муццареллі, котрий у 1787 році видав спеціальну брошуру і розіслав її всім італійським єпископам. Його молитовник витримав бл. 70 видань. Він також ввів це богослужіння в римські церкві Іль Джезу. Супроводжуючи папу Пія VI в Париж, він привіз це богослужіння і у Францію. Потім ця практика поширилася в багатьох єзуїтських монастирях та навчальних закладах.
25 березня 1815 року Пій VII написав буллу, про травневі богослужіння, дарувавши повний відпуст всім, хто приймає в них участь. Це ще більше сприяло поширенню традиції.

У 1965 році Папа Павло VI у спеціальному посланні присвяченому місяцю травню, закликав вірних зберігати цю традицію. Він писав: «Нехай Та, котра пережила тривоги і тяготи земного життя, втому щоденних турбот, труднощі та випробування бідності і страждання Голгофи, в годину нужди прийде на поміч Церкві та людству.»

У 1859 році папа Пій IX затвердив, існуючу вже форму травневих богослужінь, що складалися зазвичай із Лоретанської літанії, проповіді та урочистого благословення Пресвятими Дарами.

Лоретанська літанія – основна частина травневих богослужінь. Свою назву вона бере від італійського міста Лоретто, де в місцевій базиліці зберігається тзв. Святий дім (Santa Casa), фрагменти житла Пресвятої Богородиці. Саме тут Літанія до Пресвятої Діве була особливо популярною. Однак вважається, що з’явилася вона у XII ст. у Франції. Перша її версія не збереглася. Існувало декілька варіантів тексту. Один з них у 1575 році керівник хору в Лоретто Констанцо Порта поклав на музику. Це й сприяло популяризації саме того варіанту, що став відомим тепер у всьому світі.

У 1581 році Папа Сикст V дарував відпуст, всім хто відмовляв цю літанію. З роками в її текст додавалися все нові й нові заклики, що змусило на початку XVII ст. Священу конгрегацію обрядів заборонити самовільні додавання. Тим не менш, зміни в текст вносились, але вже зі схвалення Риму. Остання зміна була додана у 1995 році, коли було додано заклик «Цариця сімей».

У церкві нас заохочують відвідувати небесну матір, знайомитись, любити та пізнавати її.

  1. Необхідно розуміти Діву Марію. Подумайте, чому ми повинні молитися Діві Марії та чому у церкві її звуть посередницею? Виділіть на це час та подумайте про це.
  2. Необхідно молитися за її заступництво. Ці молитви повинен знати кожний, тоді вони отримують безліч ласки Божої.
  3. Треба знати всі імена, як називають Діву Марію. Її називають «Дівою відкуплення», бо шлях до Бога та його ласки лежить через Марію.
  4. Слід вивчити Маріїне богослов’я. Необхідно присвятити себе прочитанню Біблії, де описується життя та події Марії. Замислитесь, що це може означати для нас.
  5. З пошаною відносьтесь до неї, де б ви не були. В цьому місяці необхідно проявити свої любовні почуття до Діви Марії — принести квіти до церкви та покласти біля святого лику Марії або поставити ікону у себе вдома. Таким чином ви покажете своє шанобливе ставлення до святої Діви.

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев