Топ-15 найяскравіших культурних досягнень України в 2016 році

news

Гурти з України стали учасниками топових європейських фестивалів і виграли кілька міжнародних конкурсів. Реаліями життя в Україні зацікавилися культові кінорежисери, а в найдорожчих універмагах Лондона почали продавати вишиванки. “Глобус” України росте у діаметрі.

ВВС Україна підготувала короткий огляд яскравих культурних моментів року, що минає.

Джамала зробила це

Джамала За словами Джамали, усе сталося так, як вона мріяла

Попри суперечки щодо відповідності пісні “1944” правилам пісенного конкурсу “Євробачення” і сварки у соцмережах, Джамала повторила успіх Руслани 2004-го року і перемогла у фіналі.

Для когось це стало несподіванкою – приміром, букмекери були переконані у перемозі Росії або Австралії.

“Коли я перемогла у національному відборі, то зрозуміла, що дороги назад немає. Я мала привезти перемогу”, — сказала співачка в інтерв’ю ВВС Україна через два дні після тріумфу.

Її перемога означає ще й те, що “Євробачення” у 2017 році прийматиме Україна. На цю тему також було багато дискусій, але у підсумку всі дороги знову привели до Києва.

Фестивальний прорив

На відміну від давньої дружби із “Євробаченням”, стосунки української сцени і легендарного британського фестивалю досі були платонічними. Але у 2016-му українська мова таки залунала із однієї зі сцен на вкритих багнюкою, меломанами та хіппі полях Західної Англії.

Ця місія випала етно-колективові “ДахаБраха”.

До того був розпроданий концерт у Лондоні, поява у культовому телешоу Later… With Jools Holland — на одній сцені із Девідом Гілмором. А також — десятки концертів по обидва боки океану і довгоочікуваний альбом, виданий під сам кінець року.

Досі українські гурти також були чимось невідомим для рок-дійства Hellfest у Франції — жаданого місця пілігримства чи не для кожного рокера Європи. Однак кияни Stoned Jesus нарешті взяли його штурмом, зібравши кілька тисяч глядачів.

Достеменно невідомо, що тут причина, а що — наслідок, але ще один здобуток гурту – кількість прослуховувань пісні I’m The Mountain на YouTube наближається до 5 мільйонів, що виводить її у топ в своєму жанрі.

А ще Stoned Jesus стали першим українським гуртом, якій відіграв тур Південною Америкою.

Дмитро Афанасьєв-Гладких

“Остановитесь”, міг би сказати екс-президент Віктор Янукович, але його земляки із гурту Sinoptik навряд чи послухалися б. Після переїзду до Києва вони невпинно працювали, видали у 2016 році новий альбом, багато виступали і… перемогли на світовому конкурсі альтернативної музики The Global Battle Of The Bands.

По тому про гурт написали навіть модні глянцеві журнали, а “Океан Ельзи” позвав тріо розігрівати свій власний концерт на НСК “Олімпійський у Києві.

С – стабільність і стадіон

Власне, сам концерт “Океану Ельзи” є цікавим явищем – погодьтеся, не кожна країна має гурт, який з року в рік збирає цілі спортивні арени.

Також колектив Святослава Вакарчука видав альбом “Без меж” і кліп “Не йди”, який за 7 місяців подивилися майже 5 мільйонів разів. Хоча дехто і критикує гурт за самоповторення, народна любов до “Океану Ельзи”, схоже, і справді є безмежною.

Європа, Америка, Австралія, а також безкоштовний концерт у Краматорську — у 2016 році гурт почав масштабний “Світовий тур” і обіцяє продовжити його наступного року.

Канни і гроші

Нагородження

Сценарій української режисерки і сценаристки Марисі Нікітюк “Коли падають дерева” переміг на сесії у рамках Каннського фестивалю.

“Цьогоріч вже вдесяте під час Каннського кінофестивалю було представлено нагороду ScripTeast імені Кшиштофа Кешльовського за найкращий сценарій з Центральної та Східної Європи, написаний та розроблений в межах сценарної програми Незалежної Кінофундації”, – розповів тоді продюсер майбутньої стрічки Ігор Савиченко.

На думку журі, сценарій має “неймовірний кінематографічний потенціал”. Окрім почесної відзнаки, Марися Нікітюк отримала гроші на подальше виробництво фільму, повідомив продюсер. Він також розповів ВВС Україна, що у грудні вже завершили зйомки фільму, його прем’єру орієнтовно очікують восени наступного року.

Боротьба за Сенцова

Джонні Депп
Джонні теж проти

Єдиний пункт із цього переліку, який поки що не про перемогу. Принаймні, для Олега Сенцова — українського режисера з Криму, який залишається ув’язненим у Росії. У жовтні його перевели до штрафного ізолятору.

Але боротьба за його звільнення тривала. До світових імен зі сфери кінематографу, які висловилися на його підтримку, приєднався Джонні Депп. Актор сфотографувався у подобі арештанта з даними вироку і часом арешту Олега Сенцова для проекту “Ув’язнені за мистецтво”.

“Олег Сенцов отримав вирок – 20 років ув’язнення. І нині він у Сибіру, у Якутії. Погода сьогодні в Якутії -42 градуси за Цельсієм. Дуже холодно”, — сказала у грудні Марія Альохіна з гурту Pussy Riot під час урочистої церемонії вручення нагород Європейської кіноакадемії у Вроцлаві.

Крокодил із Маріуполя

“Крокодил Геннадій” — під такою таємничою назвою ховається документальний фільм про реальну людину — маріупольському священика Геннадія Мохненка, який патрулює вулиці і забирає бездомних дітей до самотужки облаштованого спеціального центру.

Режисером фільму став Стів Гувер, а продюсером — Терренс Малік, у доробку якого — “Золота пальмова гілка” Каннського кінофестивалю і номінації на “Оскар”. Прем’єра відбулася минулого місяця на кінофестивалі Docudays UA.

Стрічка знята у копродукції України та США.

Зняти для Бренсона

Діана Оліфірова Одна із останніх робіт Діани Оліфірової – реклама для компанії Річарда Бренсона

Жінки за кінокамерою — не дуже поширене явище. Українка Діана Оліфірова намагається це виправити. Здебільшого — у Лондоні, де колись закінчила магістратуру операторського факультету Національної кіношколи NFTS.

Після того вона “працює на всю” у кіно, рекламі та кліпах. Один з останніх успіхів — робота над роликом Be bold для компанії Virgin Trains, що належить британському мільярдеру Річарду Бренсону (який сам знявся у рекламі).

“Я люблю амбіції, багато експериментую і намагаюся пробувати нове”, — розповідає вона.

Кліпи на мільйони

Київська продакшн-студія Radioaktive Film стоїть за появою українських краєвидів у кліпах західних зірок вже багато років.

Заснована у 1998-му році Дарко Скульським і Романом Кіндрачуком, вона починала із рекламних роликів — Kyivstar, Roshen, далі були кліпи Наталі Імбрулії, Basment JAXX, приз на “Каннських левах”.

У 2016 році цей перелік доповнився дорогими рекламами для топових світових виробників авто, кліпом на пісню із нового альбому американського музиканта DJ Shadow, знятого в Українському домі у Києві (понад 5 мільйонів переглядів). І, нарешті, Radioktive Film робили спецефекти для того самого епічного відео Coldplay, яке на YouTube переглянули вже більше 100 мільйонів разів.

Приз для багатьох

Фото Проект присвячений пораненим українським військовим

Український фотограф Олексій Фурман здобув головний приз журі конкурсу IAFOR Documentary Photography Award, обійшовши 150 конкурсантів із 50 країн світу.

Темою конкурсу цього року була “Справедливість”. Фотопроект-переможець “Життя після травми” зображує поранених українських військових, які намагаються повернутися до мирного життя.

“Молоді люди жертвують своїм здоров’ям, щоб захищати Україну від російської агресії. Цей проект — історія про їхнє життя, і про людську вартість. Це дійсно їхній приз, а не мій”, – прокоментував автор.

Від імені Vogue

Ще одна фотоперемога – влітку італійський журнал Vogue назвав український дует Synchrodogs переможцем конкурсу Best Fine Art Photographer. Як приз фотохудожники отримали можливість тимчасово вести офіційний Instagram видання.

Переможців образи серед десятьох основних претендентів із США, Швеції, Словенії, Вірменії та інших країн.

Таня Щегловата Роман Новен сформували мистецьку групу Synchrodogs у 2008 році. Як сказано на сайті PinchukArtCentre, вони “подорожують Україною та знімають різноманітні фотографічні серії, які описують перебування людського тіла серед незайманої природи”.

Art United Us

Поїзд Київ продовжували робити більш барвистим

Київ вже кілька років можна вважати “муральною столицею” Європи. У 2016 році одні із натхненників руху вирішили піти ще далі і започаткували проект Art United Us, аби привернути увагу світової спільноти до проблем війни, агресії та пропаганди. Участь у ньому мають взяти 200 найкращих художників з усього світу.

“Перші 100 робіт ми створимо на території України, другі 100 навколо планети, утворюючи “кільце миру”, – розповіли організатори.

У рамках проекту, приміром, до Києва вже приїздив іспанський вуличний художник Окуда Сан-Мігель, який розфарбував у яскраві барви цілий поїзд метро.

Ще один варіант для Києва – проект скверу Небесної сотні, який відзначили у Барселоні нагородою The European Prize for Urban Public Space. Відзнаку отримало громадське об’єднання “Місто-сад”, автор проекту — Євгенія Кулеба.

На початку грудня Господарський суд Києва нарешті повернув територію скверу до комунальної власності.

Квоти — без компромісів

Принаймні 25% — починаючи з листопада, в ефірі радіостанцій має бути саме стільки пісень, тексти яких написані українською мовою. Менше — порушення закону.

Активісти, які моніторять його дотримання, звітували, що більшість мовників вимогу виконали.

До впровадження цієї норми, поширеної у багатьох країнах Європи, в Україні ішли багато років.

Дехто вважає, що квоти — це зайве, дехто, навпаки, що їх недостатньо. Втім, факт: в ефірі “Радио Шансон” почали лунати пісні “Братів Гадюкіних”.

Ілюстрація талантів

Премію Global Illustration Award у рамках Франкфуртського книжкового ярмарку заснували лише торік. Вона одразу дісталася Україні. Переможцем з-понад 10 тисяч робіт обрали Творчу майстерню “Аґрафка” (львівські художники Роман Романишин та Андрій Лесів) за обкладинку до книжки “Джордж і таємний ключ до Всесвіту” Люсі та Стівена Гокінгів.

“Ця премія – ілюстрація того, якими талантами сповнений весь світ”, – сказав під час нагородження директор Франкфуртського книжкового ярмарку Юрґен Боос.

Загалом цього року у Франкфурті відзначили дев’ять українських видань. Вони, серед іншого, потрапили до каталогу The White Ravens 2016 – добірки найкращих дитячих та підліткових книг з усього світу, який готує Мюнхенська бібліотека для дітей та юнацтва, а також до Stiftung Buchkunst – зібрання найкрасивіших книг з усього світу.

Традиції ВВС Україна

Забуття
 Нова робота Тані Малярчук

Книга року ВВС – це завжди перемога. У 2016, зокрема, для Тані Малярчук, чий роман “Забуття” цього року став фаворитом журі.

“Це перемога – не тільки моя, але і перемога В’ячеслава Липинського, якому я не давала спокою у смерті останні чотири роки”, — сказала вона.

А Галина Ткачук зі своїми страшилками “Тринадцять історій у темряві” здобула премію Дитяча книга року.

Конкурс відбувся вже вдванадцяте поспіль.

Українське у моді

Вишиванка Ціни на вишиванки від українських дизайнерів за кордоном сягають тисяч доларів

Українські вишиванки продовжували впевнену експансію світом. То американська фотомодель і співачка Діта фон Тіз зняла фотосесію у вишиванці від українського дизайнера Віти Кін, то один із найстатусніших універмагів Лондона Selfridges починає продавати вбрання від українського бренду Yulia Magdych

Тож тепер можна сміливо вбиратися у вишиванку і співати “Щедрик” — як британська співачка Кеті Мелуа виконала її в ефірі ВВС. Примітно, що зробила вона це в оригіналі — українською мовою (а не в англомовному варіанті Carol of the Bells).

Автор статті: Наталя Хвесик

0 Комментариев