Розповіли, як на Волині порушують законодавство під час підрахунку голосів

news

У Волинській області після завершення підрахунку голосів на дільницях 26-27 жовтня спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА активно стежили за роботою Луцької, Ковельської і Нововолинської міських, Старовижівської і Маневицької районних виборчих комісій, в результаті чого зафіксували чимало порушень у їх роботі та порушень з боку ДВК на етапі транспортування і передачі відповідним територіальним виборчих комісіям виборчої документації. Станом на 28 жовтня ОПОРА продовжує моніторинг діяльності ДВК і ТВК.

Про це повідомляють у прес-службі Громадянської мережі ОПОРА.

Луцьк

Станом на 01:00 28 жовтня Луцька міська ТВК перераховує бюлетені, привезені дільничною виборчою комісією № 071072, ще 1 ДВК чекає з уточненими протоколами, а Громадянська мережа ОПОРА фіксує перші факти переписування протоколів у приміщенні ТВК.

Луцька міська виборча комісія станом на ранок 26 жовтня почала прийом виборчої документації від ДВК. За оперативною інформацією від спостерігачів Луцька міська ТВК уже переглянула документи від усіх дільничних комісій, десять ДВК відправляла на складання протоколів з позначкою «Уточнений». Станом на ніч з 27 на 28 жовтня лише одна ДВК уже кілька разів робила помилки у протоколах і ще не поверталась з «уточненим» протоколом, після останнього відправлення.

Крім того, територіальна виборча комісія виявила порушення з боку ДВК №071072. Голова та члени цієї комісії після транспортування виборчої документації у приміщення ТВК наголосили, що у них є два зайвих бюлетені, які раніше не були виявлені. Відповідно до цієї ситуації дільнична виборча комісія склала акт про розбіжність у кількості бюлетенів. Втім, ні протокол про підрахунок голосів, ні ці два бюлетені жодним чином запаковані не були.

Як пояснив голова цієї ДВК секретарю Луцької міської ТВК, коли їм було передано бюлетені для голосування Луцькою міською виборчою комісією в графі отриманих бюлетенів було вказано кількість бюлетенів. Проте, упаковували бюлетені на підприємстві, де вони виготовлялись, і їм помилково нарахували на 2 бюлетені більше. Таку ситуацію Луцька ТВК передбачила і видала їм акт, аби зафіксувати розбіжність в цифрах. За словами голови ДВК, у п’ятницю, 23 жовтня, вони перераховували видані їм бюлетені і кількість, яка була вказана, з фактичною кількістю співпала. Проте, на засіданні після голосування два бюлетені виявились «зайвими».

Врахувавши усі факти, Луцька міська виборча комісія прийняла рішення про перерахунок бюлетенів цієї ДВК і продовжила приймати бюлетені від інших дільничних комісій, відклавши перерахунок на невизначений термін.

Відповідно до ч. 7, Ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори» у разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної комісії територіальна комісія зобов’язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці.

Під час прийому документів від дільничних виборчих комісій спостерігач Громадянської мережі ОПОРА помітила, як у приміщенні Луцької міської ТВК голова дільничної виборчої комісії дільниці 071061 підписується в протоколі. За словами голови ДВК Людмили Оліферчук, це був її власний примірник протоколу, а перший примірник протоколу знаходиться у неї в сумці (обидва примірники не були запечатані). Голова комісії їх запечатала пізніше, у приміщенні ТВК.  Також голова ДВК додала, що з документацією у неї все в порядку і при цьому показала спостерігачеві ОПОРИ печатку. Відповідний факт зафіксувала спостерігач, міліціонер і член ТВК.

Після виявлених порушень спостерігач ОПОРИ подала до ТВК скаргу на дії голови ДВК та склала відповідний акт про порушення. Втім, усі присутні, хто міг підтвердити відповідний факт відмовились підписувати акт.

Член цієї ж ДВК почала виправдовувати голову комісії, розповідаючи, що ніхто не бачив що то саме за печатка. Можливо, це особиста печатка підприємця-голови ДВК. Дану версію підтримала сама голова, а присутній міліціонер також наголосив, що таке можливо. У ТВК не прийняли скаргу від спостерігача Громадянської мережі ОПОРА без підтверджуючого акту про порушення.

Відповідно до ч. 11, Ст. 82 Закону України «Про місцеві вибори» під час транспортування виборчої документації печатка дільничної виборчої комісії, територіальної виборчої комісії зберігається у сейфі (металевій шафі) у приміщенні відповідної виборчої комісії. А у ч. 3, Ст. 83 законуідеться, що голова територіальної виборчої комісії приймає запечатані пакети з протоколами виборчих комісій.

Ковель

Станом на 01:00 28 жовтня у приміщенні Ковельської міської виборчої комісії – тиша: члени комісії прийняли усі документи від ДВК, почали вносити результати підрахунку голосів у електронну базу, після чого пішли відпочивати, імовірно до ранку.

У м. Ковель Волинської області станом на 10:00 26 жовтня Ковельська міська виборча комісія прийняла усі документи від дільничних виборчих комісій. Станом на 01:00 28 жовтня приміщення ТВК опечатано, а усі члени комісії, секретар, голова і заступник пішли додому відпочивати. Продовження засідання перенесено на ранок 28 жовтня. До слова, Ковельська міська ТВК відправляла складати «уточнені» протоколи 16 з 32 дільничних виборчих комісій (50%).

Відповідно до ч. 2, Ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори» засідання територіальної виборчої комісії починається з моменту закінчення голосування і продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування.

Нововолинськ

Станом на 01:00 28 жовтня Громадянська мережа ОПОРА фіксує порушення у роботі Нововолинської міської виборчої комісії: приміщення ТВК опечатано, члени, голова, заступник і секретар відсутні. Перед тим, як зробити перерву у роботі ТВК перераховувала бюлетені, отримані від однієї ДВК.

Нововолинська міська виборча комісія станом на ранок 27 жовтня зафіксувала незапаковані бюлетені, привезені дільничною виборчою комісією№071107. Після виявленого порушення з боку ДВК Нововолинська міська виборча комісія провела повторний підрахунок бюлетенів.

У разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної комісії територіальна комісія зобов’язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці. Прийняття рішення територіальною виборчою комісією про проведення повторного підрахунку голосів після прийняття виборчих документів від дільничної виборчої комісії у разі виявлення порушення цілісності пакетів із запакованими документами не допускається (ч. 7, Ст. 83 ЗУ «Про місцеві вибори»).

Станом на ніч з 27 на 28 жовтня спостерігач Громадянської мережі ОПОРА зафіксував порушення у роботі Нововолинської міської виборчої комісії. Зокрема, прибувши на засідання комісії, яке повинне було безперервно відбуватись,спостерігач побачив, що приміщення ТВК опечатано, члени, голова, заступник і секретар відсутні.

Старовижівщина і Маневиччина

Станом на 01:00 28 жовтня Громадянська мережа ОПОРА фіксує опечатані приміщення і відсутність районних комісій у Старовижівському і Маневицькому районах.

У Старовижівському та Маневицькому районах Волинської області станом на ніч з 27 на 28 жовтня районні виборчі комісії опечатали приміщення ТВК, у якому проводили вечірнє засідання, а усі члени комісій, секретарі, голови і заступники пішли додому відпочивати. Продовження засідання перенесено на невизначений термін.

Перед цим, спостерігач Громадянської мережі ОПОРА зафіксував, як дільнична виборча комісія дільниці 070671  транспортувала до ТВК незапечатані пакети з бюлетенями. Замість того, щоб провести перерахунок бюлетенів територіальна виборча комісія не прийняла документів, авідправила ДВК назад на дільницю. Крім того, до Маневицької районної виборчої комісії ДВК №070672  доставила неправильно опечатані пакети з бюлетенями. ТВК поставила відповідне рішення на голосування і прийняла документи. Після зауважень від спостерігача та повідомлення у міліцію ТВК перестала приймати неправильно запечатані пакети з документами. Натомість, припинила взагалі свою роботу через відсутність кворуму.

Відповідно до ч. 2, Ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори» засідання територіальної виборчої комісії починається з моменту закінчення голосування і продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування.

Крім того, у ч. 3, Ст. 83 закону ідеться, що голова ТВК приймає запечатані пакети з протоколами виборчих комісій. При прийнятті документів голова ТВК перевіряє цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами.

Автор статті: Олег Горох

0 Комментариев