«Підняття вартості проїзду у луцьких маршрутках на одну гривню – необгрунтоване»,– представник Антимонопольного комітету

news

Вартість проїзду у маршрутках можуть підняти уже цього тижня. Депутати міськради проти підняття тарифу, Антимонопольний комітет вважає – необгрунтованим, а перевізники – наполягають на своєму. Вирішить – міськвиконком. 

Про це йшлося сьогодні, 20 лютого, під час громадського обговорення щодо прийняття регуляторного акту проекту рішення виконавчого комітету Луцької міської ради «Про вартість проїзду в автобусах, що працюють на міських маршрутах у звичайному режимі руху та у режимі маршрутного таксі».

Перевізники незадоволені обстеженням пасажиропотоком. Вони зауважили, що у вихідні та святкові дні виручка на 40 % нижча, міськрада каже – на 10 – 20 %. Також перевізники кажуть, що їх не запросили на обстеження пасажиропотоку.

Начальник управлінні транспорту та зв’язку Анатолій Миронюк запропонував проводити обстеження цілорічно. Цього разу пасажиропотік обстежували за допомогою візуального методу. До обстеження залучалися працівники міськради, зокрема працівники муніципальної поліції, а також студенти.

Депутат Борис Смаль зауважив, що перевізники мають свої дані відносно пасажиропотоку, а у міськради – свої:

«Чи є порівняльна таблиця, – поцікавився депутат. – Яким чином обліковували?»

Миронюк  відповів, що обліковець сидів спереду та ззаду. Обліковець мав спеціальні картки, куди записував дані про пасажирів, зокрема, псажирів, які мають право на безоплатний проїзд, учнів та тих громадян, які сплачують повну ціну.

Депутат Смаль наголосив, що у маршрутках квитки не видаються, тоді яким чином обліковці змогли отримати дані про пасажиропотік. Перевізники ж почали стверджувати, що квитки видаються.  Депутат Алла Надточій додала, що вона теж їздить постійно у громадському транспорті і водії ніколи не видають квитків. Депутат каже, що витрачає від 20 до 30 гривень в день лише на маршрутки, а її дитина, яка їздить на різні гуртки, – від 10 гривень. Перевізники ж відповіли на це, що пасажири самі не беруть ці квитки, а потім – звинувачують водіїв.

Депутат Борис Смаль запитав також, як тоді  в кінці робочого дня водії знають, скільки квитків треба здати і як визначають, скільки було куплено квитків за одну гривню і скільки за три, якщо пасажири не беруть цих квитків. Перевізники запевнили, що водії їх відривають, коли людина дає гроші і кладуть на капоті.

Депутат Юлія Дацюк зауважила, що на попередній зустрічі із перевізниками, депутат Борис Смаль просив перевізників, щоб вони вивісили оголошення, написане великими літерами із проханням до пасажирів брати квитки, а якщо квитки не дають, то повідомляти за вказаним телефоном. Дацюк зазначила, що вона також постійно користується громадським транспортом і так само не бачила, щоб водії видавали квитки. Якби водії видавали квитки, то це, на думку депутата, дозволило б зараз не робити обстеження пасажиропотоку за цілий рік. Окрім того депутат додала, що водії у перевізників не працюють за мінімальну зарплату.

Депутат Тарас Шляхтич наголосив, що під час попередньої зустрічі перевізники повідомляли, що 25 % коштів, яка пропадає із маршруток:

«Чи буде це враховано в тариф чи не буде, бо це все таки четверта частина коштів», – поцікавився депутат.

Перевізники ж почали заперечувати, що повідомляли про цей факт.

Член виконкому Олег Бондарук поцікавився, як перевізники запроваджуватимуть електронну систему обліку пасажирів. Перевізники зазначили, що їм потрібно її придбати за свій рахунок і все залежить від вартості обладнання: якщо воно буде дороговартісним, то не зможуть встановити його за один рік.

Депутат Андрій Козюра додав також, що водії не передають квитки, бо не мають на це часу, а, отже, облік є нереальним. Також Козюра розповів, що знає із власних джерел, що водії не отримували мінімальної зарплати до підняття мінімалки. Депутат переконаний, що не зможуть люди платити, пасажиропотік впаде і в результаті перевізники нічого не виграють. Козюра нагадав, що у нас всі перевезення на конкурсній основі, тому, якщо хтось із перевізників не спроможний перевозити ща встановленим тарифом, то нехай пишуть звернення до міської ради про це і міськрада оголосить знову конкурс.

Представник Антимонопольного комітету України Сергій Луговий, зауважив, що проект рішення не погодять, поки не буде визначений порядок формування тарифу.

«На сьогодні всім стало ясно, що упродовж 10 років так ми і не змогли підтвердити пасажиропотік. Сьогодні уже два місяці міськвиконком взяв на себе відповідальність, створив робочу групу і зараз відповідно проводить реальне обстеження пасажиропотоку»,  – зазначив Луговий.

За його словами, найбільша складова у тарифі – це паливно-мастильні матеріали, які за даними перевізників сягають близько 51 %. За цей час паливно-мастильні матеріали зросли на 15-17 % лише, а тому підняття тарифу на одну гривню необгрунтоване. Ціну до 4 гривень можна підняти лише на тих маршрутах, які є нерентабельними. Загалом підняти тариф можна на 0,5 гривні по місті. На маршруті № 2 ціна може залишатися три гривні. Дітям до 14 років він запропонував лишити ціну одну гривню.

Заступник міського голови Сергій Григоренко ж заявив, що за розрахунками міськради, тариф можна піднімати до 4 гривень.

Депутат Костянтин Петрочук, який сам займається вантажними перевезеннями, зазначив, що він проводив свій аналіз, відштовхуючись від кілометра. Зробивши аналіз, він з’ясував, що в середньому піднялося все на 15 %. Депутат запропонував відштовхуватися від своїх реальних затрат та доходів і не забути при цьому врахувати доходити від реклами, яку розміщують у маршрутках. На думку депутата, тариф можна підняти максимум на 0,5 гривня.

Представник «Руху нових сил» Микола Мельничук запитав перевізників, що вони робили, щоб оптимізувати свої витрати та що було зроблено, щоб обліковувати об’єктивно.

Григоренко зазначив, що проект рішення про підняття тарифу буде винесене на найближче засідання міськвиконкому і, можливо, навіть цього тижня.

Депутат Юлія Дацюк наголосила, що водіїв потрібно зобов’язати видавати квитки, а також вивісити оголошення про те, щоб люди брали квитки.

Автор статті: Мар'яна Метельська

0 Комментариев