Органи місцевого самоврядування – надійні партнери системи безоплатної правової допомоги

news

Із метою посилення правової спроможності та правових можливостей територіальних громад, місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги (БВПД) Волині активно співпрацюють з органами місцевого самоврядування (ОМС) шляхом визначення першочергових правових потреб територіальних громад, проведення робочих зустрічей з посадовими особами ОМС, очільниками громад, під час яких обговорюються чи не найбільш проблемні питання та окреслюються напрямки подальшої співпраці.

Дії щодо налагодження співпраці між системою БПД та ОМС відображені в укладених меморандумах та угодах між Володимир-ВолинськимКовельським та Луцьким місцевими центрами з надання БВПД з об’єднаними територіальними громадами, районними та міськими радами, які розташовані на території їх юрисдикції.

Завдяки такій взаємодії утворена та розвивається мережа дистанційних та мобільних пунктів доступу до безоплатної правової допомоги для соціально-вразливих категорій громадян: людей з інвалідністю та людей похилого віку, ветеранів війни, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, внутрішньо переміщених осіб. На базі сільських, селищних рад здійснюються виїзні прийоми громадян.

«Співпраця з органами місцевого самоврядування дає змогу залучити більше ресурсів для роботи і сприяє прогресу та розвитку нашої діяльності. А це і є перший крок до успіху. Ми, як юристи, подаємо необхідні ініціативи щодо спільної роботи, а органи місцевого самоврядування їх часто підтримують і допомагають втілити в життя», – розповідає директор Ковельського місцевого центру з надання БВПД Василь Ковальчук.

Зокрема, за період діяльності Володимир-Волинського місцевого центру з надання БВПД тісна співпраця налагоджена з Павлівською, Литовезькою, Поромівською ОТГ Іваничівського району, Устилузькою, Зимнівською, Оваднівською та Зарічанською ОТГ Володимир-Волинського району, Вишнівською, Рівненською, Головненською ОТГ Любомльського району, Шацькою селищною ОТГ, Затурцівською, Привітненською, Війницькою ОТГ Локачинського району.

Для більш ефективного та оперативного вирішення правових проблем жителів громад, особливо у сільській місцевості, центром активізовано співпрацю із депутатським корпусом ОМС. Дієвим методом взаємодії є участь працівників центру на пленарних засіданнях сесій місцевих рад, засіданнях профільних депутатських комісій. Так, цьогоріч фахівці центру взяли участь та виступили на сесіях Володимир-Волинської районної та міської рад, Горохівської, Локачинської, Іваничівської, Любомльської, Шацької районних рад, Нововолинської міської ради, а також були запрошені й на засідання сесій сільських та селищних рад.

У виступах на сесіях місцевих рад представники центру акцентували увагу на методі розв’язання проблемних питань громад, у тому числі тих, які стосуються надання безоплатної правової допомоги.

«Результатом співпраці з органами місцевого самоврядування є розуміння ними актуальності питання щодо покращення доступу громадян до безоплатної правової допомоги. Мова йде про розроблення та прийняття місцевих програм надання безоплатної правової допомоги, залучення у якості їх виконавців якнайширшого кола громадських організацій відповідного профілю», – зауважує директорка Володимир-Волинського місцевого центру з надання БВПД Лариса Базіла.

На даний час на території юрисдикції Володимир-Волинського місцевого центру діють 8 Програм правової освіти та надання безоплатної правової допомоги населенню, а саме Павлівської, Оваднівської, Устилузької, Зимнівської, Зарічанської ОТГ, Локачинського та Шацького районів, міста Нововолинська. На Ковельщині – 7. А це Програми Голобської селищної ради, Гуто-Боровенської сільської ради, Камінь-Каширського, Старовижівського та Турійського районів, Забродівської та Турійської ОТГ. На території юрисдикції Луцького місцевого центру діючою є Програма Рожищенської територіальної громади.

У процесі співпраці з ОМС особлива увага – й просвітницькій діяльності у новостворених сільських об’єднаних територіальних громадах. Фахівці місцевих центрів проводять семінари на базі ОМС для жителів громад, спрямовані на роз’яснення змісту ключових реформ у сфері земельних правовідносин, соціального захисту, освіти, охорони здоров’я, пенсійного забезпечення тощо. Саме за підтримки ОМС є ефективною реалізація проєкту «Програма «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство України», здійснюються виїзди у сільські населені пункти, метою яких є підвищення обізнаності власників та користувачів земельних ділянок щодо їх прав на землю та способів захисту, надання методичної допомоги посадовим особам ОМС щодо вирішення земельних питань.

«На даний час, при тісній взаємодії з безоплатною правовою допомогою, органи місцевого самоврядування направляють громадян для отримання правових консультацій у бюро правової допомоги, при вирішенні питань у судовому порядку надають всі необхідні докази, що стосуються справи», – коментує фахівчиня Рожещенського бюро правової допомоги Луцького місцевого центру з надання БВПД Олена Бубнюк.

Реагуючи на запити громадян щодо актуальних правових питань, Володимир-ВолинськимКовельським та Луцьким місцевими центрами з надання БВПД щокварталу розробляються методичні рекомендації для ОМС. В основному, вони стосуються вирішення земельних питань, приватизації житла, прийняття спадщини, протидії домашньому насильству тощо. Також юристи системи БПД Волині проводять офлайн та онлайн тренінги для посадових осіб ОМС з питань удосконалення ними надання БППД.  Вони ж і входять до складу координаційних рад щодо попередження домашнього насильства, протидії торгівлі людьми, які створені при ОМС.

Разом із тим, на офіційних веб-сайтах ОМС та органів виконавчої влади систематично розміщуються інформаційно-роз’яснювальні матеріали, підготовлені працівниками системи БПД, публікується інформація в друкованих виданнях.

Отже, співпраця та обмін досвідом з ОМС – це запорука спільного успіху у питаннях надання якісних юридичних послуг для населення.

Автор статті: Ірина Велігурська

0 Комментариев