Олександр Вовченко: «Кінець реформі буде тільки тоді, коли ми самі станемо і скажемо, що кінець»

news

Сьогодні, 4 серпня, у нашій державі вперше відзначають День Національної поліції України. Із цієї нагоди інформаційний портал «Волинь.info» поспілкувався з лейтенантом Олександром Вовченком, начальником Управління патрульної поліції у місті Луцьк. Він нам розповів, яка зараз ситуація у місті, де краще не гуляти, про смішні виклики та чи виправдав він свої сподівання, потрапивши до патрульної поліції.

В Україні уже рік діє патрульна поліція. На Вашу думку, що змінилось на краще, а що є недоліком цієї реформи?

На краще у будь-якому випадку змінилося те, що люди повірили в реформу. Не всі, звісно, мені здається, ніколи всі навіть не будуть вірити. Тому що, якби там не було, людина, яку оштрафували, не скаже, що задоволена патрульною поліцією. Одне з кращого у цій реформі, що патрульна поліція – єдина реформа, яку можна побачити, поспілкуватися з нею. Я б не сказав, що є якийсь такий негатив. Єдиний негатив, що люди не до кінця розуміють, хто патрульна поліція, а хто – просто поліцейський, не зовсім розділяють їхні функції і обов’язки і тому дуже багато колізій. Я б не сказав, що є щось погане. Час пройде і все буде добре.

За час Вашої роботи у місті яке досягнення патрульної поліції вважаєте найбільшим?

У будь-якому випадку найбільше досягнення – це довіра. Це найбільше досягнення патрульних поліцейських – довіра людей, що підтверджують самі люди. Все-таки, як-не-як, але люди стали менше порушувати правила дорожнього руху, трішки почали реагувати на законні вимоги, закони виконувати. Люди вірять і не бояться вже правоохоронної системи, як це було раніше.

Коли патрульній поліції у Луцьку виповнилося лише місяць, поліцейські називали найпроблемнішими районами Луцька Старе місто, центр та 33 квартал. Яка зараз ситуація із цими районами?

Воно, в принципі, так і залишилося. Люди повинні розуміти, що чим заселеніший, чим більш розвинутіший за інфраструктурою район, тим більше на ньому буде вчинюватися правопорушень. Якщо в районі концентрація автомобілів велика, то зрозуміло, там і ДПТ будуть, і порушення правил дорожнього руху. Спальні райони завжди в усіх містах підлягали якимось крадіжкам, грабежам, тому що навіть самі люди, ідучи на роботу, залишають свої вікна на провітрювання і цим самим провокують до цього, щоб у цю квартиру залізли.

3

Як Ви оцінюєте зараз ситуацію в місті, наскільки безпечно звичайній людині гуляти ввечері?

У будь-якому місті України і в будь-якому районі небезпека може підстерігати завжди. Тут уже повинна включатись свідомість самих громадян. Звичайно, що мені як людині, яка повертається пізно з роботи, наразитися на неприємності важче, ніж людині, яка в нетверезому стані гуляє чи заснула на лавочці. Ситуація, я не сказав би, що вона досить така криміногенна, але ж все-таки, я раджу людям остерігатись спальних районів, темних закаулочків, тому що економічна ситуація в країні дуже нестабільна і дуже складна. Ласих до наживи шляхом заволодіння чиїмось майном дуже багато. І це по всій Україні так. Не можу сказати, що Луцьк – це виняток, тому краще трішки думати, кудою йдеш, потрібно чи непотрібно туди йти.

А скільки було випадків застосування зброї у місті Луцьку?

У місті Луцьку взагалі один, а нашими патрульними – два. Один раз це було в Сарнах на операції із бурштином, і один раз, коли собака бійцівської породи напав на людину і покусав йому руку – наш патрульний застосував вогнепальну табельну зброю.

Собака живий?

Ні, його застрелили.

А який відсоток викликів за день викликають відвертий сміх?

Такі випадки бувають, але сміх уже потім, коли приїжджають самі патрульні, тому що кожен виклик – це потенційна небезпека. Ми їх навчаємо, що в нас немає хибних викликів. До кожного виклику потрібно підходити з максимальним професіоналізмом і з максимальними заходами особистої безпеки. Але є такі випадки.

Розкажіть про якісь.

Був такий випадок, коли діти (десь до 15 років) збирали березовий сік та не могли поділити березу. Один хлопчик подзвонив (сказав, що номер в себе в щоденнику побачив), щоб патрульні приїхали розібралися, хто ж все-таки з якої берези буде брати сік. Але це нас радує, тому що навіть діти розуміють, що зараз приїде поліцейський, який розбереться у цій ситуації. Було, коли бабуся викликала, бо в неї з квартири викачують повітря. А ще один був виклик, дідусь викликав, що йому крадуть електроенергію. Тому патрульні приїжджали, «підкачували повітря »(прим. сміється). Смішних випадків по всій Україні дуже багато. Ну, ще котиків декілька раз знімали.

2

Багато для кого патрульна поліція асоціюється із голлівудськими фільмами. Типовий образ поліцейського – це чоловік, який на роботі п’є каву та їсть пончики і затримує всіх «поганих дядьків». Розкажіть нашим читачам, що у Вашій роботі подібне до кіно, а що є далеке до «голлівудських кадрів»?

Я навіть не можу провести паралель між голлівудським кінематографом та нашою поліцією. У кінах дуже часто показують, що професія патрульних поліцейських така романтична. Насправді не так. Єдине, що може бути схоже, це наша форма і все. А пончиків хлопці багато не їдять, тому що вони підтримують дуже гарну форму. Раз у тиждень в нас загальна фізична підготовка, яку проводить командир батальйону, тому я не думаю, що насідати на пончики – це буде нормально (прим. сміється). Робота досить серйозна. Мені здається, що той, хто повинен зійти з дистанції, він все-таки зійде з неї, тому що це робота не для кожного. Розумієте, патрульну поліцію ніхто ніколи ще викликав, щоб просто подякувати. Подякувати можуть на папері, можуть прийти і тут подякувати. Хоча ще жодної людини у мене тут в кабінеті не було, яка приходила і просто казала: «Я вам дякую за таку роботу». Кожен виклик – це негатив, він впливає і на емоційний стан патрульного, це відображається на всьому: і на його здоров’ї, і на сім’ї. Тому я не можу сказати, що між кіном і реальною роботою можна якось провести паралель.

Знаю, що деякі поліцейські зараз звільнилися, когось – звільнили. Скільки зараз працює на одній зміні патрульних?

У середньому це 6–7 патрулів виїжджає на місто. Хоча передбачено 12. Але хлопці з цим справляються доволі непогано – навчилися опрацьовувати виклики швидко. Звільняються люди через різні причини. Звільнилося на цей момент три людини. Хтось з них зрозумів, що це просто не їхнє. Як я і кажу, що ті, хто повинен зійти з дистанції, вони зійдуть. Деякі повертаються до старої професії. У нас був пілот пасажирських рейсів. Йому запропонували в компанії роботу –  він вибрав її.

За що переважно звільняли?

Вони за власним бажанням звільнялися. Незважаючи на те, що у нас особового складу трішки не вистачає, якщо прийдеться, ми будемо звільняти людей. Жаліти ми не будемо, тому що ми повинні не просто втримати авторитет, а його треба ще піднімати й піднімати. Навіть за аморальну поведінку у вільний час також можемо звільнити.

Які зараз головні проблеми патрульної поліції в Луцьку та що потрібно, аби їх вирішити?

Я б не сказав, що є якісь такі глобальні проблеми, які нам заважають працювати. Для нормальної роботи нас забезпечують. У нас є автомобілі, їх ремонтують, якщо вони зламаються, зарплату патрульним поліцейським платять, бензин для того, щоб патрульна поліція виїжджала, є. Можливо, якісь непорозуміння є між іншими структурними підрозділами – то це робочі моменти і не більше.

4

Особисто Ви виправдали свої сподівання, потрапивши у поліцію, можливо ж, навпаки у дечому розчарувалися?

Не розчарувався, навпаки після проходу в цю патрульну поліцію ще більше почав захоплюватися нею. Я в попередньому інтерв’ю казав, що я не вірив, що відбір буде чесний. Я весь час на кожному етапі чекав, що от-от скажуть, що ти такий хороший, такий класний ми тебе беремо, але потрібно стільки-то грошей. Але не було абсолютно ніякого натяку.  Все успішно пройшов, і навіть коли запропонували пройти відбір на посаду командира роти, зразу, можна сказати, з учнівської лави. Тому навпаки захоплююсь і буду далі нею захоплюватися. Проблеми є, але не такі, щоб розчаруватися у цій системі. Я своїм патрульним кажу: кінець реформі буде тільки тоді, коли ми самі станемо і скажемо, що кінець реформі. Тому все залежить тільки від нас.

Про що б ви хотіли попросити наших читачів, аби це допомогло у роботі патрульної поліції?

Те, що можу попросити, допоможе, як і у роботі патрульної поліції, так і самим громадянам. Патрульна поліція працює, але не потрібно покладатися тільки на неї. Якщо людина хоче жити в європейській країні з нормальною європейською правоохоронною системою, то що заставляє цю людину порушувати ті чи ті правила дорожнього руху. Сьогодні він випиває півпляшки горілки і сідає за кермо, а завтра – він розказує, що правоохоронна система погана, Україна погана як країна і т. і. Тому я хочу попросити: не розраховуйте на одну патрульну поліцію, потрібно включати свою мораль і зміни починати з самого себе. Якщо ж розмітка суцільна, то значить вона для чогось там намальована, якщо немає місця для парковки, то потрібно знайти інше місце, де припаркувати автомобіль і т. д. Більше свідомості і не розчаровуватися у тому, що якщо оштрафували, то значить вся реформа зійшла нанівець. Якщо люди самі кажуть, що краще б вернули ДАІ, бо з ними договоритися можна було, а ви погані поліцейські, з вами не можна домовитися… Будьте уважнішими до самих себе і не порушуйте права інших громадян, тоді інші громадяни не будуть ваші права порушувати.

Спілкувалася Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА

 

 

Автор статті: Мар'яна Метельська

0 Комментариев