Нечистотами із луцьких полів фільтрації тепер підживлюють поля

news

Нечистоти, які із весни так дошкуляли лучанам, тепер використовують для підживлення полів.

Про це стало відомо сьогодні, 31 жовтня, під час засідання оперативної наради у міськраді.

Начальник відділу екології Луцькради Анатолій Гламазда повідомив, що проблема гострих запахів, яка особливо гостро виникла цього року у Луцьку, перш за все пов’язана з полями фільтрації Гнідавського цукрового заводу. Поля фільтрації 96 га почали ще функціонувати у 1958 році. На них, крім безпосередньо відходів цукрового виробництва, скидалися господарсько-побутові стоки з мікрорайону Вересневе, з села Гірка Полонка та інших прилеглих до міста сіл асенізаційним транспортом, оскільки очисні споруди в селах Луцького району або взагалі відсутні, або тривалий час несправні та не експлуатуються. Екологи не виключають, що на поля фільтрації скидали і будь-які рідкі відходи невідомого походження.

Обсяги нечистот на полях фільтрації, які не мають очисних споруд і не передбачені для цієї функції, накопичувалися, і, очевидно, досягли критичного рівня.

Окрім того з березня 2017 року сюди почали скидати також відходи мелясної барди ТзОВ «Біопаливно-енергетична компанія», які прискорили ситуацію, і на думку багатьох, спричинили бродіння рідких відходів, що і викликало неприємний запах.

На вимогу Луцькради та масових звернень громадян державні контролюючі органи, а саме Державна екологічна інспекція у Волинській області, Головне управління Держпродспоживслужби у Волинській області, провели позапланові перевірки на ПрАТ «Гнідавський цукровий завод» та ТзОВ «Біопаливно-енергетична компанія», в результаті яких виявили окремі порушення вимог як санітарного, так і природоохоронного законодавства. Зокрема, мульові карти переповнені, їх охорона не забезпечена, зафіксували перевищення гранично допустимих концентрацій аміаку та сірководню в повітрі поблизу житлової забудови, за межею санітарно-захисної зони. ТзОВ «Біопаливно-енергетична компанія» здійснювала діяльність без позитивного висновку державної екологічної експертизи, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел відсутній, а розмір санітарно-захисної зони не був дотриманий. Керівникам підприємств вручили приписи на усунення виявлених порушень.

З 22 травня 2017 року керівництво ТзОВ «Біопаливно-енергетична компанія» тимчасово зупинили завод до повного з’ясування всіх причин поширення неприємного запаху.

За інформацією Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області, фахівці якого у серпні здійснили перевірку виконання виданого припису, встановили, що підприємства виконали заходи щодо недопущення несанкціонованого скиду стічних вод на поля фільтрації , провели їх обвалування на всій площі, здійснили чистку та знезараження мульових карт, встановили флотатор. Показники забруднюючих речовин атмосферного повітря привели до нормативних вимог, за результатами проведених інструментально-лабораторних досліджень вміст сірководню та аміаку відповідає гранично-допустимим концентраціям.

ТзОВ «Біопаливно-енергетична компанія» надала висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи про встановлення санітарно-захисної зони для підприємства 100 метрів.

У літній період з полів фільтрації цукрового заводу вивезли 180 тисяч тон дефекату, з них понад 90 тисяч тон забрали сільськогосподарські підприємства як органічні добрива для полів.

На замовлення ТзОВ «Біопаливно-енергетична компанія» Поліська дослідна станція (м. Луцьк) Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського» розробила методичні рекомендації із застосування мелясної барди на землях сільськогосподарського призначення.

У цей час біоетанольний завод працює, а відходи його виробництва – мелясна барда (а це 300–350 тон за добу) не зливаються на поля фільтрації. ЇХ направляють у спеціальні резервуари на території цукрового заводу і звідти забирають сільськогосподарські підприємства для підживлення полів.

Автор статті: Мар'яна Метельська

0 Комментариев